Cumhurbaşkanı seçimi 2. tura kaldı

Cumhurbaşkanı seçimi 2. tura kaldı

Seçim 2023: Türkiye, tarihinde ilk kez ikinci tur seçimi görecek. 28 Mayıs Pazar günü yeniden sandık kurulacak. Bu kez seçmenin önünde tek pusula ve 2 aday çıkacak. Seçimin kilit ismi ise Sinan Oğan olacak.

Cumhurbaşkanı seçiminde, ilk turda sonuç çıkmadı. Hiçbir aday, yüzde 50 + 1 oy alamadı. Seçim, ikinci tura kaldı. Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 49 virgül 5. Millet İttifakı’nın adayı, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44 virgül 9 oy aldı. Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan ise yüzde 5 virgül 2 oy aldı. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye adaylıktan çekilmesine rağmen, 238 binin üzerinde kişi oy verdi. Bu sonuçlar, 2 hafta sonra Türkiye’nin yeniden sandık başına gideceği anlamına geliyor. Geçici seçim sonucu, sandıklar kapandıktan 22 buçuk saat sonra açıklanabildi. Süreci uzatan, yurt dışı oyların sayımı oldu. Yurt dışı oylar eklenmeden, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu seçilmek için yeterli olan yüzde 50’ye ulaşamadı. Erdoğan’ın yalnızca yarım puana ihtiyacı vardı. Ancak yaklaşık 1 gün süren yurt dışı oy sayımını sonrasında, tablo değişmedi.28 Mayıs Pazar günü Cumhurbaşkanı seçimi için yeniden sandık kurulacak. Yurt dışı temsilciliklerde ise 20-24 Mayıs tarihleri arasında oy kullanılacak. Bu kez, yalnızca tek pusula, o pusulada da ilk turda en çok oy alan iki aday, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yer alacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tura kaldığını söyleyen YSK Başkanı Ahmet Yener, “Sayın Erdoğan birinci sırada, sayın Kılıçdaroğlu 2. soırada pusulada yer alacaktır.” açıkladı. 2. turda en çok oyu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilecek. 2 milyon 820 binin üzerinde oy alan Sinan Oğan, ikinci tura kalan seçimlerin kilit ismi konumunda.Oğan, ikinci turda kime destek vereceklerinin henüz netleşmediğini ama terörle mücadele ve sığınmacıların gönderilmesinin kırmızı çizgileri olduğunu belirtti. BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Oğan, ikinci tur için belirleyici olacakları mesajını verdi. 2. turda hangi adayı desteyeceklerini 1-2 gün içerisinde açıklayacaklarını belirten Oğan, “2. turda bizim desteğimizle rahat bir seçim alınacağı kanaatindeyim.” dedi. Adayların performansına bakıldığında, Erdoğan, adayı olduğu Cumhur İttifakı’nda yer alan partilerden 9 ilde, Kılıçdaroğlu ise Millet İttifakı’nda yer alan partilerden 53 ilde daha fazla oy aldı. Kılıçdaroğlu ile Millet İttifakı arasındaki oy farkında, İttifakta yer alamayan Yeşil Sol Parti ve Türkiye İşçi Partisi’nin de CHP Genel Başkanı’na destek vermesi etkili oldu.

14 Mayıs 2023’te Genel Seçim İl İl Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçlarına aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

Adana Seçim Sonuçları Adıyaman Seçim Sonuçları Afyonkarahisar Seçim Sonuçları Ağrı Seçim Sonuçları Amasya Seçim Sonuçları Ankara Seçim Sonuçları Antalya Seçim Sonuçları Artvin Seçim Sonuçları Aydın Seçim Sonuçları Balıkesir Seçim Sonuçları Bilecik Seçim Sonuçları Bingöll Seçim Sonuçları Bitlis Seçim Sonuçları Bolu Seçim Sonuçları Burdur Seçim Sonuçları Bursa Seçim Sonuçları Çanakkale Seçim Sonuçları Çankırı Seçim Sonuçları Çorum Seçim Sonuçları Denizli Seçim Sonuçları Diyarbakır Seçim Sonuçları Edirne Seçim Sonuçları Elazığ Seçim Sonuçları Erzincan Seçim Sonuçları Erzurum Seçim Sonuçları Eskişehir Seçim Sonuçları Gaziantep Seçim Sonuçları Giresun Seçim Sonuçları Gümüşhane Seçim Sonuçları Hakkari Seçim Sonuçları Hatay Seçim Sonuçları Isparta Seçim Sonuçları Mersin Seçim Sonuçları İstanbul Seçim Sonuçları İzmir Seçim Sonuçları Kars Seçim Sonuçları Kastamonu Seçim Sonuçları Kayseri Seçim Sonuçları Kırklareli Seçim Sonuçları Kırşehir Seçim Sonuçları Kocaeli Seçim Sonuçları Konya Seçim Sonuçları Kütahya Seçim Sonuçları Malatya Seçim Sonuçları Manisa Seçim Sonuçları Kahramanmaraş Seçim Sonuçları Mardin Seçim Sonuçları Muğla Seçim Sonuçları Muş Seçim Sonuçları Nevşehir Seçim Sonuçları Niğde Seçim Sonuçları Ordu Seçim Sonuçları Rize Seçim Sonuçları Sakarya Seçim Sonuçları Samsun Seçim Sonuçları Siirt Seçim Sonuçları Sinop Seçim Sonuçları Sivas Seçim Sonuçları Tekirdağ Seçim Sonuçları Tokat Seçim Sonuçları Trabzon Seçim Sonuçları Tunceli Seçim Sonuçları Şanlıurfa Seçim Sonuçları Uşak Seçim Sonuçları Van Seçim Sonuçları Yozgat Seçim Sonuçları Zonguldak Seçim Sonuçları Aksaray Seçim Sonuçları Bayburt Seçim Sonuçları Karaman Seçim Sonuçları Kırıkkale Seçim Sonuçları Batman Seçim Sonuçları Şırnak Seçim Sonuçları Bartın Seçim Sonuçları Ardahan Seçim Sonuçları Iğdır Seçim Sonuçları Yalova Seçim Sonuçları Karabük Seçim Sonuçları Kilis Seçim Sonuçları Osmaniye Seçim Sonuçları Düzce Seçim Sonuçları

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan 51 ilde, Kılıçdaroğlu ise 30 ilde önde çıktı. 30 büyükşehire bakıldığında, Erdoğan, yüzde 47,7 oy alırken Kılıçdaroğlu ise yüzde 46,6 oy aldı. Erdoğan, 4 bölgede ilk sırada yer aldı. Erdoğan’a, Marmara bölgesinden yüzde 47,6 oy, İç Anadolu Bölgesinden yüzde 55,6 oy, Karadeniz Bölgesinden yüzde 62 ve Doğu Anadolu bölgesinden de yüzde 50,4 oy çıktı. Kılıçdaroğlu ise Ege’de yüzde 53,9 Akdeniz’de yüzde 47,6 Güney Doğu Anadolu bölgesinde de yüzde 50,4 ile en çok oyu alan aday oldu. Sahil şerinde Kılıçdaroğlu’na yüzde 48,2 Erdoğan’a ise yüzde 46,1 oy çıktı. Erdoğan’a il bazında en çok oy, yüde 78,8 ile Bayburt’tan geldi. En az oyu ise yüzde 16,2 ile Tunceli’de aldı. Kılıçdaroğlu’na en çok oy yüzde 80,2 ile memleketi Tunceli’den geldi. Bayburt yüzde 15,3 ile Kılıçdaroğlu’nun en az oy aldığı il oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 1 milyonun üzerinde geçersiz oy çıkması da dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu