Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Koronavirüsün Meslek Hastalığı Sayılması’na Yeşil Işık!

Video-konferans yöntemi ile toplantı gerçekleştiren Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ana gündem maddesi ise aşı oldu. Toplantıdan sonra yazılı bir açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli bilgiler paylaştı.

Halihazırda mücadelenin devam ettiğini belirten Koca, ‘Son birkaç hafta içinde uyguladığımız kısıtlayıcı tedbirlere vatandaşlarımızın daha bir titizlikle uyum göstermesinin sonuçlarını almayı umuyoruz. Gerek tedbirlerin uygulamaya konması, gerek uyumun ve sonuçlarının takibi yönünde Bakanlık olarak yoğun bir gayret içindeyiz. Ülkemizin seçkin bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulu üyeleri hiçbir karşılık beklemeksizin yoğun çalışmalarıyla bu sürecin yönetilmesinde önemli katkı sağlamaktadır. Bilim Kurulumuzun bu günkü toplantısında öncelikle aşı konusundaki gelişmeler değerlendirilmiştir’ dedi.

AŞI MİKTARIYLA İLGİLİ GÖRÜŞÜLDÜ

Bakan Koca, yapılan sözleşmeye bağlı Türkiye’ye gelmesi beklenen inaktif aşının gelişinden sonra yürütülecek strateji hakkında görüşüldüğünden bahsetti. Koca, temin edilecek olan aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminini hakkında çalışmalar ve görüşmeler yapıldığı bilgisini aktardı.

‘FAZ 1 ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ, FAZ II ÇALIŞMALARINA HAZIRLANILMAKTADIR’

Bakan Koca, ‘Bu arada umut vadeden yerli aşı çalışmalarımızın orta ve uzun vadede sorunun çözümünde rol alacağı belirtilmiştir. Halihazırda bir inaktif aşımızın Faz I klinik çalışmasında sona gelinmiş ve Faz II çalışmalarına hazırlanılmaktadır. Eş zamanlı olarak 2 inaktif ve 2 adenövirus temelli aşı ile bir virüse benzer parçacık aşısı da Faz I aşamasına gelmiş ve gerekli incelemelerden sonra ilk araştırma ürünleri üretilerek devreye alınacaktır’ ifadelerini kullandı.

ÇİN AŞISI

Video-konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak erken dönemde yapılacak olan aşılamaya odaklanmanın daha önemli olduğunun vurgulandığını belirten Koca, ‘Ülkemizde bir inaktif (sinovac) bir de mRNA (pfizer) aşının Faz III çalışmaları sürmektedir. Bir adenövirüs (sputnik V) aşısının da Faz III öncesi kronik toksisite çalışmaları yürütülmektedir. Bu aşının da en kısa sürede Faz III çalışmasının başlaması beklenmektedir. Mevcut verilere dayalı olarak inaktif aşının güvenirliği konusunda elde edilen bilgilerin yanında ülkemizde de yürütülen Faz III çalışmalarında kayda değer bir yan etkinin görülmediği ifade edilmiştir’ dedi.

‘DSÖ VERDİĞİ MÜJDE İLE AZMİMİZİ BİR KAT DAHA ARTIRMIŞTIR’

Koca, toplantıda aşının lojistiği, aşıda öncelik olan sağlık personelinin kapsamı, yaygın aşılama programı ve aşı kayıt sistemine ilişkin önerilerde bulunduğunu bildirdi. Koca, ‘Kovid- 19 aşısının ve aşı yapabilme yeteneğinin gündemin en üst noktasına oturduğu bu günde Dünya Sağlık Örgütü, verdiği müjde ile azmimizi bir kat daha artırmıştır. Bilim Kurulu üyelerimizce de sevinçle karşılanan bu gelişme, Polio ve Tetanozdan sonra Kızamıkçığın da tamamen yok (elimine) edildiği bir ülke konumuna gelmemizdir’ ifadelerini kullandı.

Salgınla devam eden mücadele de yoğun çaba içerisinde olunan 16 Aralık 2020 tarihinin, Türkiye’nin bağışıklık kazanma başarısı açısından çok önemli bir gün olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı:

 ‘DSÖ Avrupa Bölgesi’nin resmi kurulu olan Bölgesel Doğrulama Komitesi tarafından 2017-2019 yılları arasında kızamıkçık virüsü dolaşımının üç yıl art arda kesilmesi nedeniyle Türkiye’de kızamıkçığın tamamen yok edilmiş olduğu beyan edilmiş, bu nedenle kutladıklarını ve ilgili sertifikanın önümüzdeki haftalarda gönderileceği ifade edilmiştir.’

Toplum olarak önemli bir aşı kültürü bulunduğunun altını çizen Koca, çocukluk çağı aşılarında en fazla antijenle en yaygın aşılama yapan ve son derece başarılı olan ülkelerin başında geldiğimizi vurguladı. Koca, ‘Aşı kayıt sistemi ve online takip edilen soğuk zincir lojistiği ile desteklenen güçlü bir birinci basamak sağlık ağı yanında yıllardır bu konuda emek veren sağlık personelimizin ısrarlı çabaları ve fedakarlığı bu başarının esas sahipleridir’ dedi.

‘BU BAŞARI HİKAYESİ YOL GÖSTERECEKTİR’

Aşı uygulaması yapan personeli tebrik ederken, teşekkür dileklerinde de bulunan Koca, ‘Kovid-19 aşı kampanyasında bu başarı hikayesi yol gösterecektir. Bu sefer başta Aile Sağlığı Merkezlerimizde olmak üzere üniversite, kamu ve özel sağlık kuruluşlarımız ve bütün vatandaşlarımızla birlikte dünyaya örnek olacak bir aşılama kampanyası yapacağımıza inanıyoruz’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER ABD'de Son Bir Günde 3 Binden Fazla İnsan Koronavirüsten Öldü

ABD’de Son Bir Günde 3 Binden Fazla İnsan Koronavirüsten Öldü

Koronavirüs Avrupa'yı Ezdi Geçti! Birçok Ülkede Kısıtlamalar Getirildi

Koronavirüs Avrupa’yı Ezdi Geçti! Birçok Ülkede Kısıtlamalar Getirildi

Devlet Başkanı Widodo Endonezya'da Koronavirüs Aşısını İlk Deneyen Kişi Olacak

Devlet Başkanı Widodo Endonezya’da Koronavirüs Aşısını İlk Deneyen Kişi Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Koronavirüsün Meslek Hastalığı Sayılması'na Yeşil Işık!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Koronavirüsün Meslek Hastalığı Sayılması’na Yeşil Işık!

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Tom Cruise, Koronavirüs Kurallarını İhlal Eden Set Çalışanlarını Azarladı

Tom Cruise, Koronavirüs Kurallarını İhlal Eden Set Çalışanlarını Azarladı

Atık Sulardaki 'Koronavirüs Haritası' Mutasyonu Ortaya Çıkardı

Atık Sulardaki ‘Koronavirüs Haritası’ Mutasyonu Ortaya Çıkardı

Koronavirüsü Bahane Edip Karısına Ve Baldızına Öyle Şeyler Yaptı Ki!

Koronavirüsü Bahane Edip Karısına Ve Baldızına Öyle Şeyler Yaptı Ki!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu