Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da “Yurt dışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni”nde konuştu.

ULUSLARARASI MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ İÇİN 75 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

(Uluslararası müteahhitlik hizmetleri) Ülkemizin bu büyük pastadan aldığı payı, ilk etapta 75 milyar dolara çıkarmayı beraberce hedeflemeliyiz. Küresel ekonomik krizin en çok etkilediği alanların başında müteahhitlik sektörü gelmesi rağmen firmalarımızın ülkemizi başarıyla temsil etmeyi sürdürmesinden memnuniyet duyuyoruz.

”TÜRKİYE SON 20 YILDA KARAYOLU, HAVAYOLU VE DEMİRYOLU ALTYAPISINI BÜYÜK ÖLÇÜDE YENİLEMİŞTİR”

Salgında döneminde gelişmil ülkelerin altyapılarının nasıl yetersiz olduğunun ortaya çıkmasını önümüzdeki dönemde yapılacak devasa yatırımların habercisi olarak görüyorum. Türkiye son 20 yılda karayolu, havayolu ve demiryolu altyapısını büyük ölçüde yenilemiştir. Türkiye barajlar ve diğer yatırımlarla kalkınmasına destek olacak enerji ihtiyacını karşılamıştır.

”YASAL DÜZENLEME İSE YASAL DÜZENLEME”

Özellikle de işçilerin yurt dışındaki sorunlarıyla alakalı olarak bazı avukatlık firmalarının alavere dalavere yapmak suretiyle onların güya haklarını alıp iade edecekmiş gibi oradan kendilerine imkan tevlit etme gayretleri noktasında başta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere bakan arkadaşlarıma söylüyorum Meclis’in yeni döneminde yasal düzenleme ise yasal düzenleme yapmak suretiyle bu adımı atacağız. Diğer konu vergi noktası. Bu konuyla ilgili olarak da bakanımız hiç gecikmeden bunu bakanlık nezdinde süratle adımı atıp bunun çıkışını bakanlığımızın sağlaması gerekir. Biz kimsenin kimliğiyle ilgilenmiyoruz, bizim baktığımız tek husus ülkemize katkınızdır.

”KÜRESEL EKONOMİK KRİZİ FIRSATA ÇEVİRME KONUSUNDA EN BAŞARILI ÜLKEYİZ”

Küresel ekonomideki dengesizliklerin ülkemize olan etkilerinin hepimiz farkındayız. Türkiye küresel ekonomik krizi fırsata çevirme konusunda en başarılı ülkedir.

”ENFLASYON, FAİZ, KUR DİYE SORUNLARIMIZ VAR AMA…”

Enflasyon, faiz, kur diye sorunlarımız var ama elimizdeki imkanlar ve önümüzdeki fırsatlar öylesine büyük ki sadece bunlara takılıp kalırsak ülkemize yazık ederiz. Birileri Türkiye’de üretim bitti diyor. Gerçek öyle mi? Tarımda çok iyi rekolte ettiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Turizmde başarılı bir sezon geçiriyoruz. 

”ENFLASYONUN SOSYAL ETKİLERİNİ SINIRLANDIRDIK”

Biz işçisinden memuruna her kesimden vatandaşımızın gelir kaybını enflasyonun üzerindeki ücret artışlarıyla telafi ederek enflasyonun sosyal etkilerini sınırlandırdık.

”AVRUPA’DA İNSANLAR SOKAKLARA DÖKÜLMEYE BAŞLADI”

Avrupa’da gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerindeki fiili fiyat artışı ile ücretlere yapılan artış arasında öylesine derin uçurumlar var ki insanlar sokaklara dökülmeye başladı.

”ÜLKEMİZİN BİR KEZ DAHA HEDEFLERİNDEN UZAKLAŞTIRILMASINA İZİN VEREMEYİZ”

Demokrasi ve kalkınma yolunda asırlık sıçrama gerçekleştiren ülkemizin bir kez daha yolundan çıkartılmasına, hedeflerinden uzaklaştırılmasına izin veremeyiz. Son dönemde banka kredilerindeki sıkıntıların kaynağı ekonomi programımız değil finans kesimi ile reel sektör arasındaki geçici bir yaklaşım farklılığıdır. (Finans kesimi-reel sektör yaklaşım farklılığı) Bunun, üretim ve istihdam odaklı büyümeyi destekleyecek şekilde kapsamlı uzlaşmaya dönüşeceğine inanıyorum.”


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu