Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Bosna Hersek’le ticarette 1 milyar dolar hedefi

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Bosna Hersek'le ticarette 1 milyar dolar hedefi

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu’nda konuştu. Erdoğan, Bosna Hersek’le ticaret hacminin bu yılın ilk sekiz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artışla 627 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, “2022 sonunda 1 milyar dolar ticaret hacmini aşmayı hedefliyoruz” dedi.

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temasları kapsamında geldiği Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Bosna Hersek-Türkiye İş Forumu’na katıldı. 

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek ile 2022 sonunda 1 milyar dolar ticaret hacmini aşmayı hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

“Bosna Hersek politikamız her zaman samimi, objektif, kucaklayıcı ve birleştirici oldu. Farklı etnik ve dini grupların müştereken yaşamak zorunda olduğu bu coğrafyada, etnik ve dini temelli ayrışmalar, acıdan ve gözyaşından öte hiçbir sonuç vermeyecektir. Çatışmaların, gerginliklerin hiçbir tarafa fayda sağlamadığını dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan olaylarla net bir şekilde görüyoruz.

Seçime giden süreçte ayrıştırıcı söylemlerden uzak durulması, Bosna Hersek’in huzur ve istikrarı yanında ekonomisi ve iç barışı için de önemlidir. Bosna Hersek’in egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve siyasi istikrarını desteklediğimizi açık ve net bir şekilde vurguluyoruz.

TİCARET HEDEFİ

Ticaret hacmimiz bu yılın 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artışla 627 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu performansın önümüzdeki aylarda da devam etmesini diliyor, 2022 yılının sonunda esasen geçen sene çok yaklaşmış olduğumuz 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefini aşmayı bekliyoruz.

Firmalarımızın sanayi, altyapı, konut, turistik tesis, enerji santrali, sağlık gibi sektörlerde önemli yatırımları var. Bosna Hersek’in üretimine, istihdamına ve kalkınmasına katkı sağlayan firmalarımızın toplam yatırım tutarı 300 milyon dolara yaklaştı. Bu rakama, geldikten sonra yaptıkları modernizasyon ve tesis iyileştirme yatırımları ve resmi kurumların yatırım niteliğindeki yardımları dahil değildir. Bunlar da eklendiğinde toplam rakam 1 milyar dolara ulaşıyor.

Bosna Hersek Hükümeti’nin ve iş dünyasının kazan kazan anlayışıyla hareket eden Türk yatırımcılarına her türlü kolaylığı sağlayacağına inanıyorum.

BELGRAD-SARAYBOSNA OTOYOL PROJESİ

Özellikle Belgrad-Saraybosna arasındaki bu otoyolun bir an önce başlanıp bitirilmesini, 2019’da temelini attık ama o gün bugündür maalesef duruyor. Şimdi kredinin temin edildiği söyleniyor. Ziraat Bankası itibarıyla bir sıkıntıdan bahsedildi. Ben de Ziraat Bankası Genel Müdürümüze, şu anda kendisini de görüyorum. Gerekli talimatı verdim ve Ziraat Bankası bu konudaki gerekli desteği vermek suretiyle bu müteahhit firmamız adımını atarak, işini başlatacaktır. Çünkü kaybedecek vaktimiz yok. İstiyoruz ki 2 Ekim’de yapılacak seçim öncesinde artık bu adımlar atılmış olsun. Bosna Hersek böyle önemli bir otobana sahip olsun. Hemen her alanda Bosna Hersek’in yanında olduğumuzun ve olacağımızın tekrar altını çizmek istiyorum.

Temennimiz ülkedeki istikrar ortamının iyileşmesi ve daha fazla yatırımcının burada iş yapmaya gönüllü olması, ticaretin artması ve böylelikle Bosna Hersek’in dünya ticaretinde iyi bir konuma gelmesi. 

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız ve ‘Her şey Bosna Hersek için’ diyerek yola koyulacağız. Zira her yerde biliyorsunuz bizi bölmek, parçalamak için ellerinden gelen gayreti gösterenler var. Bunlara fırsat vermememiz lazım. Bilge insan Aliye’nin torunları, buna fırsat vermememiz lazım. Hep beraber, hep birlikte gayret içinde bu adımı atarak yola devam etmemiz lazım.”

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu