Cumhurbaşkanı Erdoğan: 6 kaptan bir gemiyi batırır – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da ”Yüz Yüze Türkiye Esnaf Buluşması”nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf destek paketinin limitinin 50 milyar lira ilaveyle 150 milyar liraya çıkarıldığını söyledi.

6’LI MASAYA “ORTAK YETKİ” TEPKİSİ

Erdoğan, konuşmasında 6’lı masaya yönelik eleştirilerde de bulundu, “ortak yetki” tepkisi gösterdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, 6’lı masa adayının cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, genel başkanların karar süreçlerinde imza yetkisine sahip olacağına dair açıklaması için Erdoğan, “6 kaptan bir gemiyi batırır, tek kaptanla bir gemi gider. Oyu millet verecek ülkeyi 6 kayyum yönetecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Dünyanın her yerinde esnaf vardır ama ülkemizin esnafı ve misyonu çok çok farklıdır. Anadolu’yu asıl fethimiz esnaflarımızın gönül kapılarını açmasıyla oldu. Yaşanan her kargaşa döneminden sağ sağlim çıkabilmemizi gizli gücümüz esnaflarımızın dirayetine ve gayretine borçluyuz. Bunun son örneğini 15 Temmuz’da gördük. Darbeci hainlere sokakları dar eden vatandaşlarımızdan önemli bir kısmı esnaflarımızdı. Birileri sosyal medyadan atacakları mesajın tonunu belirlemek ile meşgulken bizim esnaflarımız ölüm kusan silahlara meydan okuyordu. Ülkede işlerin nasıl gittiğini görmek için esnafa bakıyoruz, orada huzur varsa tamam diyoruz.

“ESNAF DESTEK PAKETİ’NİN LİMİTİNİ 150 MİLYAR LİRAYA ÇIKARIYORUZ”

Yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede toplam 45 milyar liraya ulaşan kredi kullanım miktarı günden güne artıyor. Esnafımızın çok büyük teveccüh gösterdiği bu destek paketinin limitini 50 milyar lira ilaveyle toplamda 150 milyar liraya çıkarıyoruz. Son 20 yılda esnafımıza verdiğimiz destekleri saysak saatler günler sürer. Esnafın Halkbank’tan kullandığı kredi limitini 5 binden 500 bin liraya çıkardık. Yatırımlardaki kredi limitini 1,5 milyon liraya yükselttik. Politika faizindeki düşüşe paralel olarak esnafın kullandığı kredilerdeki hazine sübvansiyonunu yüzde 50’ye kadar artırdık. Paraf Troy kartlı esnafımızın hammadde, malzeme ve benzeri alımlarında kullandığı kredi kartı üst limitini 100 bin liradan 150 bin liraya yükseltiyoruz. Halkbank’tan Paraf, Troy, Esnaf kredi kartı bulunan esnafımız 3 ay ödemesiz toplam 12 ay vadeli ve yüzde 9,75 gibi düşük faizle taksitlendirme yapabilecek.

6’LI MASA ELEŞTİRİSİ: OYU MİLLET VERECEK ÜLKEYİ 6 KAYYUM YÖNETECEK

Seçim meydanında mücadele tek kişiyle olmuyor. Daha önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde karşımıza adaylar çıkmıştı şimdi seçime 4-5 ay kaldı hala karşımıza çıkabilen ve çıkartılabilen bir aday yok. Bir masa kurmuşlar etrafında 6 kişi gözüküyor bir de gözükmeyen var 7. Toplanıp duruyorlar. Masadan çıka çıka ülkeyi 6 kişiyle yönetecekleri kararı çıktı. 6 kaptan bir gemiyi batırır, tek kaptanla bir gemi gider. Görünürde 6 kişiyle Allah bilir aslında kaç kişiyle ülkeyi yönetmeye talibiz diyorlar. İki şoför bir arabaya muhakkak kaza yaptırır. Oyu millet verecek ülkeyi 6 kayyum yönetecek. Bırakın davul başkasının, tokmağın başkasının elinde olmasını, bir tane davula 6 tokmak birden inecek. Millet ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanı arıyor. Bunlar cumhurbaşkanını yönetecek 6 kişinin derdine düşmüş. Bu çarpıklığın, bu akıl tutulmasının bedelini de millet ödeyecek. Yok öyle yağma. Bu millet bu oyunu bozar arkadaş.

”MİLLETİMİZ SİVİL VESAYETE KARŞI DA DİMDİK DURACAKTIR”

Yıllarca istikrarsızlıktan yürütmedeki çift başlılıktan çok çekmiş bizim gibi ülkeye böyle bir model önermek en başta millete hakarettir. Bu ülkede 6 ayda bir seçim yapıldı. Senede bir seçim yapıldı. İstikrar kalmış mıydı? Hayır? Meselenin çok daha vahim yanı mutabakata vardık dedikleri bu sistemin mevcut anayasamıza alenen aykırı olmasıdır. Anayasanın vermediği bir yetkiyi kullanmaya çalışmanın adı, demokrasi değil sivil darbe teşebbüsüdür. Milletimiz nasıl bürokratik vesayete, sokak vesayetine, terör örgütleri eliyle kotarılmak istenen silah vesayetine boyun eğmemişse 6’lı masadaki muhterislerin sivil vesayetine karşı da dimdik duracaktır. Uzaktan kumandayla hareket edecek bir cumhurbaşkanı adayına oy verin demek, milletin aklıyla alay etmek demektir. Horozun çok olduğu yerde sabah olmazmış derler.”


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu