Covid-19 Vakalarında Neden Artış Yaşanıyor?

Yaklaşık 3 sene önce başlayan Covid-19 pandemisi, bütün dünyada pek çok insanın kabus dolu günler geçirmesine neden oldu. Milyonlarca insan hastalığa yakalandı. Çok sayıda insan ise ne yazık ki yaşamını kaybetti. Ayrıca Covid-19 pandemisi, insanlığın yeni bir yaşam düzenine geçmesine de neden oldu. Ekonomiden sosyal hayatta kadar pek çok alanda pandemi nedeniyle önemli değişimler yaşandı. Maske ve sosyal mesafe kavramları, geçtiğimiz birkaç yılda gündelik yaşamımızın ayrılmaz parçaları haline geldi.

Ancak, özellikle Covid-19 aşıları üretildikten ve aşılama çalışmaları hız kazandıktan sonra pandeminin izleri yavaş yavaş silinmeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan vaka sayılarındaki azalmayla beraber, pek çok pandemi kısıtlaması kaldırıldı. Covid-19’a karşı en büyük korunma tedbirlerimizden olan maske kullanımı bile zorunlu olmaktan çıkartıldı. Bu nedenle Türkiye ve dünyada pek çok insan, pandemiyi yakın geçmişin tatsız bir hatırası olarak değerlendirmeye başladı!

Ancak gerçek hiç de öyle değil! Pandemi kısıtlamalarını kaldırılmasıyla beraber, Covid-19 vakalarında ciddi bir artış yaşanıyor. Açıklanan rakamlar, koronavirüs vakalarında son iki haftada 3 kat artış olduğunu ortaya koyuyor. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre 27 Haziran – 3 Temmuz arasında 57.000’den fazla insan hastalığa yakalandı! Bu sebeple pek çok uzman, salgının bitmediğini hatta yeni bir salgın dalgasının içerisinde olduğumuzu belirtiyor! İşte, insanlığın yakasından düşmek bilmeyen Covid-19’un son durumu hakkında bilmeniz gerekenler.

Salgın henüz bitmedi!

kovid

Son dönemdeki vaka artışları, bu acı gerçekle yüzleşmemize neden oldu. Kısıtlamaların gevşetilmesi, ve maske kullanan insanların sayısındaki azalma pandeminin yeniden ciddi bir sorun haline gelmesine neden oluyor. Salgının bittiği algısıyla beraber, artan seyahatler ve nüfus hareketliliği de vaka sayıların artmasına neden oluyor. Bu nedenle uzmanlar, salgının henüz bitmediği, hatta yeni bir salgın dalgası içerisinde olduğumuz kanaatindeler.

Omicron varyantının hafif semptomlarla atlatılması, Covid testi yaptıranların sayısında azalmaya neden oluyor

Çünkü hastalığa yakalanan insanlar hastalığı “grip gibi” atlatıyorlar. Bu ise tedbirlerin ortadan kalkmasına ve hastalığın yayılmasına neden oluyor. Toplumun bu konuda dikkatsiz olması halinde, vaka sayılarındaki artışın giderek yükseleceği belirtiliyor. Öte yandan, test sayılarının azalması nedeniyle salgınla ilgili gerçekçi ve doğru rakamlara ulaşmak zorlaşıyor. Böylece pandemi sürecini yönetmek de zorlaşıyor! Ayrıca yaz dönemindeki hareketlilik ve turist sayısındaki artış da salgının tırmanışındaki diğer önemli etkenler. Uzmanlar, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayılarının giderek artacağı görüşündeler.

Uzmanlar, kapalı ortamlarda maske kullanımının devam etmesi gerektiğini belirtiyor

covid

Salgının daha da vahim bir hal almadan kontrol edilebilmesi için yapılması gereken ilk şey, maske kullanımının yeniden yaygınlaşması. Özellikle de toplu taşımalarda ve kapalı alanlarda mutlaka maske kullanılmalı. Uzmanlar, yaşlıların ve risk grubunda bulunanların mutlaka maske kullanmaya devam etmeleri gerektiği görüşündeler…

Aşılar da ihmal edilmemeli

covid

Çünkü Covid-19’dan korunmak için bilinen en etkili yöntem aşı olmak! Uzmanlar, aşıların yoğun bakıma yatışları ve salgın kaynaklı ölümleri azalttığını belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar göre, BA.5 isimli varyant daha bulaşıcı ve daha dirençli. Bu nedenle Covid-19 aşısı yaptırmak daha da önemli hale geldi. Uzmanlar, son aşı üzerinden 6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozu yaptırmanın uygun olduğu kanaatinde.

Vakalar sonbaharla birlikte daha fazla artabilir

covid

Eğer aşılanma oranları istenilen seviyeler gelmezse! Çünkü sonbaharla berabere bağışıklık sistemi zayıflıyor. Ayrıca, soğuk havalar kapalı mekan kullanımının artmasına neden oluyor. Bu nedenle, çok sayıda uzman sonbaharın pandemi sürecinde oldukça önemli bir dönem olduğu kanaatinde.

İnsanların kendi önlemlerini almaları şart!

covid

Bazı uzmanlar, Türkiye’deki yoğun gündem nedeniyle Covid–19’un yeterince yer bulamadığını düşünüyor. Bu nedenle pandemi ile ilgili bir belirsizlik durumu var. Pek çok insanın kovid testi olmaktan kaçınması da rakamların net bir şekilde değerlendirilmesini engelliyor. Bu yüzden bazı uzmanlar, pandeminin “en tehlikeli dönemlerinden birisinin” yaşandığını savunuyorlar! Buna bağlı olarak, insanların kendi önlemlerini almaları gerektiği de oldukça yaygın bir uzman görüşü.

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu