Covid-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tedavi takviminin nasıl uygulandığı ile alakalı gerekli olan tüm detayları ve salgın ile alakalı son gelişmeleri sizin için derledik! Bu haberimize göz atarak salgın hakkında tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Tedavi Süreci Nasıl İşliyor?

Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar ile alakalı isim vermek doğru olmayacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan tedavi ilaç isimleri üzerinden değil etken maddeler üzerinden planlanmaktadır. Bu işlemlerin ayarlanması ise direkt olarak uzmanlar tarafından protokollere uygun şekilde gerçekleştiriliyor.

Ülkemizde tedavi süreci ile alakalı en net takdir toplayan hususun ülkemizin her yerinde uygulanan tedavi protokolünün biri standarda bağlanmış olmasıdır. Hangi ilde olursanız olun uygulanacak olan tanı tedavi işlemleri aynı olacaktır. Bu şekilde fırsat eşitsizliği ya da salgının bir yerde sönümlenirken bir yerde yeniden artması gibi bir olasılık da tam manası ile ortadan kaldırılıyor.

Salgının Bulaşmasını Engellemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar gelişim gösteriyor ve tedavi odaklı yaklaşımın büyük oranda güç kazandığı yeniden fark ediliyor. Tedavinin yanı sıra önlem ile alakalı inceleme yapılırken kişilerin dikkate alması gereken hususların başında şunlar geliyor;

Salgının bulaşma süreci ile alakalı olarak kişilerin dikkate alması gereken hususların başında kesinlikle sosyal mesafe geliyor. Bu hastalığın bir solunum yolu hastalığı olması ve partikül aracılığı ile bulaşması bulaşım hızını artırıyor. Tedbirlerin elden bırakıldığı noktada direkt olarak hastalığın yayılım hızının artabileceği de dile getirilmelidir. Siz de kısa bir süre içerisinde salgının temel gidişatı hakkında bilgi sahibi olmak için bu detayları göz önünde bulundurmalı hem maske hem de sosyal mesafe konusunda temkinli yaklaşmalısınız. Kapalı olan ortamlardan kaçınmanın alınabilecek en etkili önlem olduğu da görülüyor. Özellikle AVM ya da sadece havalandırma sistemi ve klima bağlantısı olan yerlerden kaçınmanız çok daha doğru olacaktır. Salgın sürecinde daha fazla açık alanları tercih etmenin sizin için verimliliği de beraberinde getireceği ve salgına karşı elinizi güçlendireceğini de eklemek gerekir.

Bu detaylar kapsamında alınan önlemler ve gelişen tedavi yöntemleri sayesinde salgının başladığı dönemdeki gücünün büyük bir oranda azaldığının da belirtilmesi gerekiyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Özen Gösterin!

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile alakalı olarak kişilerin özellikle ek vitaminler almaya yöneldikleri görülmektedir. Alınan ek vitaminlerin özellikle vücuda giren doğal vitaminler kadar tercih edilmemesi gerekiyor. Olabildiğince doğal kaynaklı olan vitaminlerin kullanılmasının sizin için çok daha mantıklı olacağını da bilmelisiniz.

Bağışıklık sistemi sıkıntılı olan ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu hastalığa karşı daha temkinli olması gerekiyor. Kamu kurumlarında ve özel sektörde kronik rahatsızlığı olan kişilerin sistem izin veriyorsa işe gitmemelerinin daha doğru olacağı da belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu