Covid-19 Psikolojik Etkileri

Bu konu ile alakalı yapılan son çalışmaları sizin için derledik ve bir araya getirdik! İşte haberimizin detayları!

Psikolojik Detaylar Hakkında Bilgi Sahibi Olun!

Psikolojik etkilerin ülkemizde hafife alınması ve nedense fizyolojik rahatsızlıklar kadar önemsenmemesi en temel sorunlarımız arasında yer alıyor. Hatta psikolojik sorunlara sahip olmanın hala halk arasında dile getirme konusunda sıkıntı çıkaran bir durum olduğunun ve bir tabu olarak görüldüğünün de belirtilmesi gerekir.

Covid-19 psikolojik etkileri kapsamında birçok kişinin çok vurdumduymaz davrandığı fark ediliyor. Bu hastalığa yakalanan kişilerin sadece %2 lik bir ölüm oranı olsa da psikolojik manada verdiği hasarım neredeyse toplumun yarısından fazlasını etkisi altına aldığı net şekilde görülmektedir. Özellikle endişe bozukluğu rahatsızlıklarının nüksetmesi ya da var olan sorunların şiddetlenmesi konusunda ne derece büyük bir etkinin odluğu daha net fark ediliyor.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Covid-19 psikolojik etkileri kapsamında en dikkate alınması gereken hususların başında anksiyete geliyor. Bu rahatsızlık aynı zamanda yaygın kaygı bozukluğu olarak da nitelendirilmektedir.

Kaygı bozukluğu kişilerin özellikle en ufak bir belirsizlikten dahi etkilenmesi ve odaklanma sorunu yaşamasıdır. Henüz herhangi bir endişelenecek durum olmasa dahi gelecekte meydana gelebilecek olan sorunlardan endişe edilmesi de sıklıkla görülen sorunlar arasındadır. Kişiler gelecekte başlarına gelme olasılığı oldukça düşük olan durumlar ile alakalı endişelenmekten günlük olarak yerine getirmeleri gereken görevleri dahi uygulayamazlar.

Detaylara bakıldığı zaman halkımızın büyük bir bölümünün sahip olduğu bu rahatsızlığın karantina ve salgın koşulları sebebi ile daha da arttığı ve kişilerin günlük hayatlarını doğrudan etkiler konuma geldiğinin de belirtilmesi gerekiyor. Bu sorunun aşılması adına en doğru nokta psikiyatrlar ve psikoterapistler olmalıdır. Ciddiye alınması gereken bu rahatsızlığın kişilerin günlük hayat rutinlerini dahi olumsuz etkileyebilecek bir seviyede olduğunun belirtilmesi gerekiyor.

Hastalık Hastalığı Ne Anlama Geliyor?

Salgının yayılım hızının oldukça yüksek olması ve hemen her ortamın bizim için riski biri hal alması hastalık hastalığının çoğalmasına neden olmuştur. Herhangi bir sorun olmasa dahi boğazınızda bir ağır ya da sanki ateşlenmişsiniz gibi biri his tüm vücudunuzu etkisi altına alabilir. Bunun tam manası ile psikolojik bir alt yapıya sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Diğer konularda da sürekli olarak bir hastalığa yakalanacakmış gibi hissedebilirsiniz.

Bu rahatsızlığın tetiklendiği bir diğer nokta da salgın sebebi ile hastanelere gitmenin çok da doğru olmamasıdır. Kişilerin ciddi bir sıkıntı olmadan hastanelere gelmemesi tavsiye edilmektedir. Doktora gidemeyecek olma düşüncesi de çok yersiz biri biçimde bu psikolojik sıkıntıları artırmaktadır. Salgın birçok insanın ölümüne sebep olsa da dünyada insan davranışlarının ve psikolojisinin şekillenmesi konusunda da büyük bir etki sahibi olduğunun belirtilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu