Covid-19 Pandemisi Nedeniyle Sağlık Tesislerinde Ek Ödeme Yapılmasına İlişkin Usul Esaslar

Sizin için bu konu ile alakalı tüm detayları biri araya getirdik. Tüm detaylar haberimizde!

Ek Ödemeyi Kimler Hak Etmiştir?

Covid-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul esaslar kapsamında kişilerin özellikle şu detaylara dikkat etmesi gerekiyor;

Covid-19 pandemisi kapsamında kişilerin özellikle sağlık çalışanlarının ne derece emek verdiğini bir kere daha görme imkanları olmuştur. Bu salgının kontrol altına alınmasında ülkemizde görev yapan sağlık çalışanlarının ne derece büyük bir öneme sahip olduğu daha net bir biçimde fark ediliyor. Sağlık ordumuzun ve fiziki hastane koşullarının bu derece yaygın olması salgında sorun yaşanmadan tedavi aşamasına geçilmesini mümkün kılıyor. Salgın süreci içerisinde gösterdikleri özveri ve emek için ek biri ödeme prosedürü oluşturulmuştur. Salgın hastanelerinde görev yapan ve bu birimlerde çalışan sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılmasına karar verilmiştir.

Bu hususlara özellikle Sağlık Ocağı ya da yeni adı ile Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan doktorların ve hemşirelerin karşı çıktığı fark ediliyor. Bu kişiler ek ödemeden muaf tutulmuştur. Bu merkezlerde herhangi bir salgın tedavisi yapılmadığı için salgın amacı ile verilen ek ödemeden de muaf tutulmaları aslına bakılırsa anlaşılır prosedürlerdendir. Fakat madem bu tür bir uygulama yapılıyorsa tüm sağlık çalışanlarını kapsaması gerekiyor şeklinde yorumlar yapan isimler de bulunuyor.

Salgın Kapsamında Açılan Yeni Hastaneler ve Koşullar Nelerdir?

Covid-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul esaslar kapsamında kişilerin aynı zamanda salgın için açılan ekstra hastanelere de bir göz atması gerekiyor. Ülkemizde salgının en sık görüldüğü illerin başında açık ara İstanbul geliyor. Salgın sebebi ile iki adet yeni hastane kurulmuştur. Şu anda hizmet verir durumda ve tam teşekküllüdür. Bu hastanelerden biri Avrupa Yakası’nda biri de Anadolu Yakası’nda konumlandırılmıştır. Ayrıca Atatürk Havalimanı da salgın için ekstra bir alan olarak tahsisi edilmiştir.

Salgının Ülkemizdeki Son Durumu Nedir?

Salgın ile alakalı incelemeler yapıldığı zaman peak noktasında çoktan ulaştığımızı görebilirisiniz. Peak noktasına ulaşmanın temel özelliği bu noktaya yani tepe noktasına ulaştıktan sonra düşüşe geçilmesidir. Günlük vaka sayısının düşmesi ile beraber normalleşme süreci de başlamıştır. Fakat tedbirlere yeteri kadar uyulmazsa salgının çok daha kuvvetli bir dalga olarak geri döneceğinin de belirtilmesi gerekiyor.

1 Haziran itibari ile ülkemizde normalleşme süreci başlamıştır. Bu sürecin önlemler kapsamında yürütülmesi gerekiyor. Önlemlerin herhangi biri şekilde askıya alınması ya da dikkat edilmemesi durumunda pamuk ipliğine bağlı olan yayılım hattının yeniden aktifleşeceğini bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu