Covid-19 Konusunda Bilimsel Araştırma Çalışmaları

Covid-19 konusunda bilimsel araştırma çalışmaları incelendiği zaman bu konuda aydınlatılmaya muhtaç birçok noktanın olduğunu siz de görebilirsiniz. Covid 19 salgını ile alakalı tüm gelişmeleri sizin için derledik ve bir araya getirdik. Bu konuda dikkate alınması gereken detaylar haberimizde!

Salgının Başlangıç Evresi ile Alakalı Detaylar Nelerdir?

Covid-19 konusunda bilimsel araştırma çalışmaları kapsamında başlangıç ile alakalı şu hususların farkında olmanız gerekiyor;

Salgının başlangıç noktası Çin Halk Cumhuriyeti olmuştur. Wuhan adlı kentte vahşi hayvan pazarından çıktığı tahmin edilmektedir. Bu alanda global seyahat hareketliliğinin oldukça yoğun olduğu döneme denk gelmesi ve Çin’in bunun salgın hastalık olduğunu dile getirme konusunda geç açıklama yapması sebebi ile yayılımın tahmin edilenden çok daha hızlı ve vurucu olduğunun da belirtilmesi gerekiyor. Sağlıklı ve sorunsuz bir sürecin başlayabilmesi için ülkelerin tüm önlemleri alarak vaka sayılarının sıfırlanmasını beklemesi gerekiyor. Fakat uzmanlar evlere kapanmanın belirli bir noktadan sonra faydalı olmayacağını ve eninde sonunda sosyal hayatın yeniden başlayacağını belirtmektedir. Bu alanda asıl dikkat edilmesi gereken konu ise kesinlikle kişilerin virüs ile yaşamayı öğrenmesidir. Sosyal mesafeye dikkat ederek ve temastan kaçınarak hijyen kurallarına uyarak normalleşme sürecinin en sorunsuz şekilde atlatılması hedefleniyor.

Başlangıç noktasının Çin olması vesilesi ile büyük ekonomik kayıplara uğrayan ülkelerin Çin Hal Cumhuriyeti’ne dava açacağı yönünde de açıklamalar bulunuyor. Özellikle Almanya’nın bu konuda büyük araştırmalara giriştiği ve hazırlık içerisinde olduğu da dile getirilmelidir.

Nasıl Bulaşıyor?

Bu hastalığın partikül yolu ile bulaştığı ispatlanmıştır. Olabildiğince mesafenin korunması ve aynı zamanda maske takılması da süreç içerisinde net şekilde göz önünde bulundurulması gereken detaylardan bir tanesi olacaktır. Bu alanda hem sosyal mesafeye dikkat etme hem de direkt olarak N95 ya da cerrahi maskeleri kullanmak, kalabalık ortamlardan kaçınmak sizin iiçiin harika bir seçenek olacaktır.

Ekonomik Etkiler Ne Yöndedir?

Covid-19 konusunda bilimsel araştırma çalışmaları kapsamında bir de ekonomik boyut bulunuyor. Bu ekonomik boyut kapsamında kişilerin ülke ekonomilerinin ne derece yıkıma uğradığını görmek için işsizlik rakamlarına bakması yeterli olacaktır. Ekonomik etkiler ile alakalı olarak Fransa gibi bir ülkenin dahi son senelerin en yüksek işsizlik rakamlarını gördüğünü siz de fark edebilirsiniz.

Bu alanda en net şekilde olumsuz etkilenen kesimin dar gelirli kesim olduğunun da bildirilmesi gerekiyor. Ekonomik etkilerin vatandaş üzerinde daha az hissedilmesi için yardım paketleri oluşturulmuştur. Bu işini kaybeden dar gelirli vatandaşlara 2 defa olmak üzere 1000er lira ödeme yapılması ile ilk adım atılmıştır. Sadece nakit değil aynı zamanda ayni yardım da yapılmaktadır. Devletin istihdam alanlarını artırmak için büyük çaba sarf ettiği de görülüyor. Bu alanda ekonomik etkilerin minimum seviyede hissedilmesi için tasarruf ve yatırım tedbirleri alınmaya devam ediliyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu