Covid-19 Beslenme Önerileri

Covid19 beslenme önerileri bağışıklık üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Son dönemlerde dünyayı hem ekonomik hem de direkt olarak sağlık manasında en net şekilde etkileyen bu salgının etkisinin azaltılması için uzmanların önerilerini dikkate almalısınız. Beslenme ile alakalı tüm önerileri sizin için bu haberimizde bir araya getirdik!

Beslenme Kapsamında Dengeye Dikkat!

Covid19 beslenme önerileri kapsamında verilen tüm maddelerin aynı zamanda genel sağlığınızı da olumlu yönde etkileyeceğinin dile getirilmesi gerekiyor.

Dengeli beslenmek bu alanın en temel kriterleri arasında yer alıyor. Sadece karbonhidrat ya da protein ağırlıklı değil her besin değerini içerisinde bulunduran besinleri hayatınıza dahil etmelisiniz. Son dönemlerde oldukça ön planda olan ketojenik yani sadece tek bir besin grubunu ön plana çıkararak yapılan beslenmenin mantıklı olmadığının da belirtilmesi gerekiri. Su tüketimi ön planda tutulmalıdır. Kullanılan suyun kesinlikle gerekli olan testlerden geçirilmiş ve onay almış olması gerekiyor. Ancak bu şekilde vücudun en temel ihtiyacı olan suyu en kısa sürede karşılayabilirisiniz.

Bu detaylara dikkat ederek hem kendinizi salgından koruyabilir hem de genel manada beslenme düzeninizi en sağlıklı konuma getirebilirsiniz.

Meyve Tüketimi

Covid19 beslenme önerileri kapsamında kişilerin meyve tüketimini ön planda tutması isteniyor. Özellikle sadece sanal olan vitamin C takviyelerindense direkt olarak bu vitaminin meyveden alınması gerektiği konusunda da harika bir alt yapı oluşturulmuştur. Portakal ve mandalina tüketiminin hem vücudun su ihtiyacını karşılaşa aşamasında hem de C vitamini takviyesi bağlamında ne derece büyük bir öneme sahip olduğunun dile getirilmesi gerekir.

Besinler Nasıl Yıkanmalı?

Beslenme süreci ile alakalı merak edilen bir diğer husus da marketten alınan besinlerin nasıl temizlendiğidir. Bu besinler üzerinde bulunan Covid mikropları sebebi ile acaba hasta olur muyum sorusu da sıklıkla akla gelmektedir. Uzmanların bu besinler ya da ambalajlar üzerinde yer alan olası mikroplar sebebi ile Covid 19 salgınına yakalanmanın oldukça düşük bir ihtimal olduğunun da belirtilmesi gerekiyor.

Paketleri elledikten sonra eli bol sabunlu su ile yıkamanın en mantıklı adımlardan biri olduğunun da dile getirilmesi gerekir. Paketleri deterjan ile silmenin besinlere kimyasal geçiş olasılığını artırdığı da fark ediliyor. Bu nedenle teması minimum seviyede tutup meyve ve sebzeleri bol su ile yıkamanın önerilen en mantıklı yöntem olduğunun da altı çizilmelidir.

Salgın Döneminde İsrafa Dikkat

Salgın döneminde hafta sonları sokağa çıkma yasağının konulması sebebi ile toplu alışverişlerin ön plana çıktığı fark ediliyor. Salgın döneminde sorun yaşamamak için özellikle uzun süre dayanabilen besinler tercih edilmeli ya da besinler israf edilmeden belirli bir program çerçevesinde hazırlık adımının tamamlanması gerekiyor. Dünyada bu tür salgınların artmasının doğaya olan insan müdahalesi de oldukça büyük etki sahibidir. Bu nedenle israf ile doğa üzerinde daha fazla baskı oluşturmamalıyız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu