Coronavirüs’ün Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çocuklar pandemi kavramını anlayamayacak kadar küçük olsalar bile hayatlarındaki değişikliklerin farkındalardır. Daha önce sabah evden çıkan, akşam eve gelen anne babalar, salgın sürecinde çocuklarıyla daha çok vakit geçirmeye başladı. Bu her ne kadar olumlu bir değişim olsa da çocuklar için kafa karıştırıcı bir durum. Üstelik çocuklar, kendileriyle ilgilenen yetişkinlerin duygularını kolaylıkla sezebilmekteler.

OLUMLU CÜMLELER KURUN

Son aylarda dünya genelinde çocuk doktorlarına çok fazla şikâyetle gidenlerin sayısında artış gözlendi. Ebeveynler, bir yandan evden işlerini yürütmeye çalışırken, bir yandan da her zamankinden daha sinirli olan, öfke nöbetleri geçiren, uyku problemleri yaşayan ve yeme alışkanlıkları değişmiş çocuklarıyla ilgilenmek zorundalar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan ebeveynler için kolay denilecek bir yol yok. Ancak bazı yöntemler hem çocuk hem de ebeveyn için rahatlatıcı olabilir.

Ebeveyn olarak çocuklarınıza salgın hakkında açıklamalar yapın. Bu tarz bilgilendirici konuşmalara daha çok okul öncesi çocuklarının ihtiyacı vardır. Onlar alışık olmadıkları bir düzen içerisinde her gün gittikleri parka neden gidemediklerini, arkadaşlarıyla neden görüşemediklerini ve dışarıda yapılabilecek eğlenceli aktiviteleri artık neden yapamayacaklarını merak ederler. Basit bir anlatım dili kullanarak onların bu salgının ne olduğunu iyimser bir dille açıklamalısınız.

Mesela dışarıda insanları hasta edebilecek bir mikrop olduğunu, ondan uzak durulması gerektiğini çocuklarınıza söyleyebilirsiniz. Çocukların ilerde dışarı çıkmaktan korkmaması için mikropları yok etmek için çalışan fedakar insanlar olduğunu söyleyin ve maske, mesafe, hijyen üçlüsünün salgından korunmak için çok önemi olduğunu konusunda onlarla konuşun. Çocuklarınızı haberlerden ve virüs ile ilgili olumsuz konuşmalardan uzak tutmaya da özen gösterin. Çünkü sizin iyimser yaklaşımınızda tehlikenin çok büyük olmadığını ve korunmak için gerekli önlemleri aldıklarında tehlikede olmadıklarını düşündükleri anda olumsuz düşünceler onlarda kafa karışıklığına neden olacaktır.

KENDİNİZE İYİ BAKIN

Coronavirüs döneminde çocuklar anne ve babalarını stresli, sinirli veya üzgün olduğunu hissederler ve bunun kendi suçları olduğunu düşünebilirler. Böyle bir durum her şeyi zorlaştırabilir. Bu zamanda çocuğunuz ile belirli rutinler belirleyerek kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Fakat rutinleri yapacağım diye de kendinizi zorlamayın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız destek almaktan da çekinmeyin.

İLİşKİLİ HABERLER Korona Psikolojik Destek Hattı

Korona Psikolojik Destek Hattı

Normalleşmenin Psikolojiye Etkisi

Normalleşmenin Psikolojiye Etkisi

Covid-19 Psikolojik Etkileri

Covid-19 Psikolojik Etkileri

BM'den Uyarı! Salgınlar Artabilir

BM’den Uyarı! Salgınlar Artabilir

İLİşKİLİ GALERİLER İnsan Psikolojisini Bozan Yiyecekler

İnsan Psikolojisini Bozan Yiyecekler

Psikolojik Durumunuzu Düzeltecek Doğal Taşlar

Psikolojik Durumunuzu Düzeltecek Doğal Taşlar

Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

İstanbul'un O İlçesinde Salgın Kol Geziyor

İstanbul’un O İlçesinde Salgın Kol Geziyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu