Coronavirüs’e Karşı ‘Ozon’ Umudu

Japonya’daki Fujita Sağlık Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, insanlara zararı olmadığı bilinen 0, 05 ile 0,1 ppm konsantrasyonlarındaki ozon gazının yeni tip coronavirüsü etkisiz hale getirdiği iddiasını ‘kanıtladık’ diye öne sürdü.

VİRÜSÜN GÜCÜ YÜZDE 90’DAN FAZLA AZALDI

Çalışma çerçevesinde yapılan deneyde, yeni tip corona virüs örneğinin bulunduğu kapalı bir odada ozon jeneratörü kullanıldı.

Virüsün gücü, 10 saat boyunca düşük seviyeli ozona maruz kaldığında yüzde 90’dan fazla azaldı.

Çalışmanın başyazı Takayuki Murata, “Yeni tip corona virüsün bulaşması, insanların bulunduğu kapalı ortamlarda bile sürekli ve düşük konsantrasyonlu ozon salınımıyla önlenebilir. Özellikle bu sistemin yüksek nemli koşullarda etkili olduğunu gördük” değerlendirmesinde bulundu.

Çalışma tamamlandıktan sonra, Japonya’nın merkezinde bulunan Aichi vilayetindeki Fujita Tıp Üniversitesi Hastanesi, bekleme alanlarında ve hasta odalarında enfeksiyonu düşürmek için ozon jeneratörleri kurdu.

Bir tür oksijen molekülü olan ozonun birçok patojeni öldürdüğü biliniyor ve daha önce yapılan deneylerde, 1-6 ppm arasındaki yüksek konsantrasyonların coronavirüse karşı etkili ancak insanlar için potansiyel olarak toksik olduğu ifade edilmişti.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırma da ozonun önlük, gözlük ve diğer tıbbi koruyucu ekipmanların dezenfekte edilmesinde etkili olabileceğini kanıtlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu