Coronavirüs Havuzdan Bulaşır Mı?

Yüzme havuzlarında enfeksiyon tehlikesine dikkat çekerek, bulaşıcı hastalıkların yüzde 80’inin kirli sudan kaynaklandığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Emine Sönmez, “Covid-19 enfeksiyonu havuzdan geçmez, hasta kişiden damlacık enfeksiyonu ile geçer. Bu nedenle açık havuzlar tercih edilmeli; havuz ve etrafındaki ortak alanlarda belli mesafe korunmalı, ortak kullanılan alanlarda maske, mesafe, el yıkama tedbirleri alınmalıdır.” açıklamasında bulundu.

HAVUZA GİRMEK TEHLİKELİ DEĞİL

Prof. Dr. Sönmez, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), bulaşıcı hastalıkların yüzde 80’e yakınının kirli sulardan kaynaklandığını ve dünyada yılda 5-10 milyon insan mikroplarla kontamine olmuş suların tüketimi ile hayatını kaybettiğine ilişkin rapordan bilgiler paylaşarak, “Yüzme havuzu sularının kirliliğine bağlı olarak da bakteri, virüs, mantar, protozoon, parazit gibi çeşitli patojen etkenlere bağlı olarak enfeksiyon hastalıkları meydana gelmekte ve bunların bir kısmı ciddi seyretmektedir.” dedi.

Yüzme havuzlarının temizliği, havuz çevresinin, duş ve tuvalet gibi ortak kullanılan yerlerin temiz olmasının önemli olduğunu ifade eden sönmez, “Havuzda normal klor seviyesi 0.8 mg./lt. düzeyinde olmalıdır ve çok iyi çalışan bir filtreleme sistemi bulunmalıdır. Havuzun güvenli olarak kullanılabilmesi için pH ve alkalinite testleri de yapılır. Havuz suyu için ideal pH, hafif bazik olup 7.2 – 7.6 arasındadır. Bu değerler; insan derisi için en uygun olup bunun altında veya üzerindeki pH oranları, deride tahrişe bağlı lezyonlar meydana getirir.” şeklinde konuştu.

HANGİ ÖNLEMLERİ ALMALIYIZ?

Havuzların temiz olmaması, suyunun ve ortak alanların hijyen kurallarına uymadığı durumlarda enfeksiyonlardan korunmak için belirli önlemler alınabilir. Bu konuda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sönmez, “Dezenfeksiyon, temizlik, filtreleme ve su sirkülasyonunun doğru yapıldığı ve denetlendiği havuzlar tercih edilmelidir. Çocuklar ve erişkinler için hepatit A aşısı yaptırılmalıdır. Çocuk ve erişkin havuzları ayrı olmalıdır. Bezli çocuklar, çocuk havuzuna temiz bezle sokulmalıdır. Çocuklara havuzu kullanma, tuvalet kullanma eğitimi verilmelidir. Evcil hayvanlar insanların girdiği havuza alınmamalıdır. Şezlonglarda temiz havlu kullanılmalı, ortak havlu, terlik, tarak vb. kullanılmamalıdır. Şezlong havlusu, duş havlusu ayrı olmalıdır. Havuza girmeden önce ve sonra duş alınmalıdır. Havuza girmeden ayaklar dezenfekte edilmelidir. Havuza girerken kulak tıkacı, deniz gözlüğü, bone kullanılmalı; suya atlarken burun kapatılmalıdır. Havuz suyu yutulmamalıdır. Ciltte yara, sıyrık vb. varsa bu lezyonlar su geçirmez bantla kapatılarak yüzülmelidir. İshal şikâyeti olanlar havuza girmemelidir. Deri, saç, ayak vb. mantar enfeksiyonları ve ciltte diğer döküntülü lezyonlar varsa havuza girmemelidir. Uyuz, bit vb. ektoparazit taşıyan kişiler tedavi edilmeden havuza girmemelidir. Ateşli bir hastalığı olanlar havuza girmemelidir. Uzun süre havuzda kalınmamalıdır. Islak mayo ile kalınmamalıdır, kurusu ile değiştirilmelidir. Havuzda ve ortak kullanım alanlarında yemek yenilmemeli, sigara içilmemelidir. Eller sık sık sabunla yıkanmalıdır. Enfeksiyon ve diğer hastalıkları olanlar, hekim kontrolünde olmalı; tedavileri bittikten sonra hekimlerine danışarak havuz kullanmalıdır.” dedi.

İLİşKİLİ HABERLER Coronavirüs Salgınını Değerlendiren Doktorlar Kavga Etti

Coronavirüs Salgınını Değerlendiren Doktorlar Kavga Etti

Azerbaycan'da Coronavirüse Yakalananların Sayısı 16 Bine Yaklaştı

Azerbaycan’da Coronavirüse Yakalananların Sayısı 16 Bine Yaklaştı

Bakan Koca Verileri Paylaştı! Coronavirüste Son Durum

Bakan Koca Verileri Paylaştı! Coronavirüste Son Durum

ABD'de Coronavirüs Kaynaklı Ölenlerin Sayısı 128 Bin 161'e Yükseldi

ABD’de Coronavirüs Kaynaklı Ölenlerin Sayısı 128 Bin 161’e Yükseldi

İLİşKİLİ GALERİLER Yaz Aylarında Enfeksiyona Dikkat!

Yaz Aylarında Enfeksiyona Dikkat!

Çocukları Enfeksiyondan Korumanın Yolları

Çocukları Enfeksiyondan Korumanın Yolları

Çin'de 12 Yeni Coronavirüs Vakası

Çin’de 12 Yeni Coronavirüs Vakası

Coronavirüsü Yenen Burak Akkul’dan Tatil Uyarısı

Coronavirüsü Yenen Burak Akkul’dan Tatil Uyarısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu