Çomaklı’dan ortak hafıza vurgusu

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Rektör Çomaklı mesajında şu ifadeleri kullandı:


“Bir milleti millet yapan, bir arada tutan, sağlam ve dayanıklı kılan o milleti oluşturan her bir bireyin ortak hafızasıdır. Geçmiş geleceğe rehber olduğu sürece birlik ve beraberlik pekişir. Milli ve dini değerler bu ortak hafızanın önemli karakterini oluşturur. Bir millet olarak verilen özgürlük mücadelesi ise bu değerlerin en kutsallarındandır. Özgürlük varsa diğer her şey anlamlı ve bir bütün olabilir.


19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal, bu derin şuur ve adanmışla Kurtuluş Savaşının ateşini yaktı. Üzerinden yüzyıldan fazla zaman geçse de ecdadımızın yaktığı ateş ilelebet payidar kalacak ve bu ateş hiç sönmeyecektir. Bu şuur ve inançla başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anarken, bizlere bir bayram güzelliğinde emanet edilen bugünün anlam ve önemini tüm yüreğimizde taşıyoruz.”


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu