Çomaklı’dan engelliler günü mesajı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Rektör Çomaklı mesajında şu ifadelere yer verdi:?Her insan istediği gibi hareket edebildiği, bedeninin, zihninin, maddi ve manevi varlığının engellere mahkûm olmadığı bir hayat sürdürmek ister. Oysa hayatın içinde zorluklar, yoksunluklar ve engeller vardır.


Engellilik sosyal hayatı kısıtlayan bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durumdur. Günümüzde insana verilen değer toplumların gelişmişlik düzeyleri ile doğru orantılı olup, engelli kardeşlerimizin her türlü imkânlardan özgürce ve rahatça yararlanabilmeleri bu değerin en büyük göstergesidir. Engelli bireylerimizin hayatlarını kolaylaştırabilmek ve desteklemek hepimizin sosyal sorumluluğudur. Asıl engellilik; incinebilir gruplara karşı sergilenen duyarsızlık hali ve düşüncedeki engellerdir.


Bu dünyayı paylaştığımız, birlikte var olduğumuz engelli vatandaşlarımızın önüne hayatın zorluklar çıkartmasına engel olmak bir insanlık görevidir. Herkesin eşit imkânlara sahip olması önce düşüncelerin engelsiz olmasına bağlıdır. Engellerin onların önüne set koymadığı bir dünyada yaşayabilmek umudu ile Dünya Engelliler Haftasını kutluyoruz.?


Kaynak:ErzurumGazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu