Çomaklı’dan çevre bilinci vurgusu

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Rektör Çomaklı mesajında şu ifadeleri kullandı:


“Kâinatın bütünlüğü içinde insan ve doğa yüzyıllar boyu beraber yaşayabildi. Ancak insanın doğaya karşı bilinçsiz ya da saygısız tutumu tüketilen doğal kaynakları, kirlenen, azalan hatta yok olan çevresel varlıkları gündeme getirdi. Bu durum ikamesi mümkün olmayan bir yıkıma dönüştü.


Her türlü çevresel güzelliğe, verimli ve bereketli topraklara, çeşitli bitki ve hayvan türlerine, endemik canlılara, eşi bulunmaz doğal güzelliklere sahip olan ülkemiz de bu durumdan olumsuz etkilendi. Gereğinden fazla ve hor kullandığımız her şey bizim ve geleceğimiz olan çocuklarımızın hayatını geri dönülmez şekilde etkiliyor.


İklim krizi, doğal felaketler, azalan bitki ve hayvan çeşitliliği ile aslında kendi yaşam alanımızı daraltıyoruz. Bu yüzden birbiri ardına imzalanan anlaşmalar ile çevrenin bu tahrifatına dur denilmeye çalışılıyor olsa da bireysel anlamda da her birimiz üzerimize düşeni yaparak doğa için el ele verip bu olumsuz gidişatı tersine çevirmeliyiz.


Daha yaşanır bir dünyada hem kendimiz hem de gelecek nesiller için çevre bilincini oluşturmak, farkındalığımızı artırmak ve ortak adımlar atmak için çalışıyoruz.


5 Haziran Dünya Çevre Günü hepimiz için bilinçli tüketimin, geri dönüşümün ve eksileni yerine koymanın ifadesidir. Bu anamda yapılan ve yapılacak bütün çalışmaları canı gönülden desteklerken, dünyanın yüzünün gülmesini diliyorum.”


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu