Çocuklarda Kulak Ağrısı Nasıl Geçer ?

Boğaz ağrısı, diş ağrısı, orta kulak iltihapları gibi sebepler kulak ağrısına yol açabilmektedir. Süt dişleri ve kalıcı dişler çıkarken veya çürüyen dişlerin ağrısı da kulak ağrısı oluşturabilmektedir. Burun tıkanıklığı, boğaz iltihabı gibi çeşitli iltihaplanmalar çocuklarda kulak ağrısının altında yatan sebeplerdendir. Orta kulak iltihabı çocuklarda kulak ağrısı sebeplerinin başında gelmektedir. Bununla birlikte diğer iltihaplarda kulak ağrısına sebebiyet vermektedir. Tedavi edilirken kulak ağrısına sebebiyet veren sorunu bulmak ve ona göre tedavi etmek önemlidir.

 Çocuklarda kulak ağrısı sebepleri nelerdir ?

Çocuklarda ortaya çıkan kulak iltihabının bir çok nedeni vardır. Soğuk algınlıkları ve griplerde ağrı nedenlerindendir. Diş çıkarma ya da dişlerde oluşan çürükler ağrılara neden olur. Orta kulak iltihapları çok sık rastlanan nedenken dış kulak iltihabı yaşayan çocuklarda kulak ağrısı görülmektedir. Bunun dışında ağrıya neden olabilecek sebepler de vardır. Çocukların kulaklarına yabancı cisim sokması, kabakulak gibi iltihaplanmalar, farenjit, bademcik iltihaplanmaları, kulakta oluşan kirlerin birikmesi, uçak yolculuklarında iniş ve kalkış sırasında oluşan kabin basıncı gibi nedenler çocuklarda kulak ağrısı sebeplerindendir.

Çocuklarda kulak ağrısı nasıl geçer ?

Kulak ağrısı için uygulanacak tedavi yöntemi ağrının sebebiyetine göre belirlenir. Kulak ağrısının sebebi iltihaplardan kaynaklı ise doktorun bu iltihabın virüs kaynaklı mı yoksa bakteri kaynaklı mı olmasını test etmek gerekir. Virüs kaynaklı enfeksiyonlarda ilaç tedavisi yapılamamaktadır. Bakteri kaynaklı bir enfeksiyon söz konusuysa o zaman ilaçla tedavi mümkün hale gelmektedir. Kulağa uygulanacak sıcak kompresi ağrıyı dindirmekte yardımcı olacaktır. Parasetemol ve ibuprofen gibi ilaçlar çocuklar için uygundur.

Çocuklarda kulak ağrısına iyi gelen çözümler nelerdir ?

Ağrı kesici ilaçlar kulak ağrısının tedavisinde büyük rol oynar. İltihaplardan kaynaklı bir kulak ağrısı varsa ilaç kesin çözüm olabilir. Fakat çocuklarda her ağrı kesici ilaç kullandırılmamaktadır. İlaçsız tedavi yöntemleri de mümkündür. Isı ile kulaktaki ağrıları azaltabilirsiniz. Sıcak kompresi ağrıları dindirmede büyük bir etkisi vardır.  Sarımsak antibiyotik özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı enfeksiyonlarda kullanılması önerilir. Sarımsağı susam yağında pişirip soğuyunca kulağa damlatarak kulak ağrılarına çözüm olabilirsiniz. Soğan da sarımsağın özelliklerini taşıdığı bilinmektedir. Yine enfeksiyona bağlı kulak ağrılarında soğan kullanılabilmektedir. Isı ile soğanın suyu çıkartılır ardından su soğutulur ve kulağa damlatılır. Zencefil de çocuklarda kulak ağrısı için kullanılabilecek doğal yöntemlerdendir. Zencefili su ile karıştırarak kulak pamuğu yardımıyla kulakta 10 – 15 dakika bekletip yıkayabilirsiniz. Ağrı kesici özelliği vardır. Nane yaprağı ve zeytin yağ kulak ağrısına çözüm olabilmektedir. Zeytin yağını kulağınıza 1 2 damla damlatarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Aynı şekilde nane yaprağını kaynatıp suyundan çocuğunuzun kulağına damlatabilirsiniz.

İLİşKİLİ HABERLER Akut Orta Kulak İltihabı Nedir?

Akut Orta Kulak İltihabı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu