Çinlilerin Genç Ve Sağlıklı Kalmak İçin Yüzlerce Yıldır Uyguladığı 7 Yöntem

Yaşlanmak, yaşam döngüsünün doğal bir parçası. Ancak yaşlanmanın ilgi çekici bir şey olduğunu söylemek zor. Bu nedenle tüm dünyada milyonlarca insan, yaşlanma belirtilerini geciktirmek veya ortadan kaldırmak için yoğun bir çaba harcıyor. Bununla birlikte genç kalmak veya genç görünmek söz konusu olduğu zaman, bazı toplumların diğerlerinden daha şanslı veya başarılı olduğu söylenebilir. Çinliler, ilerleyen yaşlarına rağmen oldukça genç görünmeyi ve sağlıklı kalmayı başarıyor. Çünkü Çinlilerin, hem sağlıklı bir ömür sürmelerine hem de zihnen ve bedenen genç kalmalarına katkı sağlayan bazı geleneksel yöntemleri var. İşte Çinlilerin genç ve sağlıklı kalmak için yüzlerce yıldır uyguladığı 7 yöntem…

1. Düzenli olarak sebze ve meyve tüketmek

Çinliler, yüzlerce yıldır oldukça sağlıklı bitkiler tüketiyorlar. Genç görünümlerini borçlu oldukları temel şeylerden biri de bu sağlıklı beslenme alışkanlıkları. Bununla birlikte Çinlilerin beslenme alışkanlıklarında diğerlerinden daha ön planda olan 4 farklı bitki var.

Çinlilerin beslenme düzeninde oldukça önemli olan ve ginseng ismi verilen bitki kökleri, stresle mücadele etmelerine katkı sağlıyor. Öte yandan sıklıkla tükettikleri huang gi isimli bitkinin yaşlanmayı engellendiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor.

Lingzhi isimli mantar da Çinlilerin diyetinde oldukça önemli. Bu mantar, özellikle ileri yaştaki insanlar arasında oldukça yaygın. Çünkü hafızayı güçlendiriyor, vücuda enerji sağlıyor ve yaşlanmanın yıpratıcı etkilerini azaltıyor.

Son olarak goji berry isimli meyve de Çinlilerin strese ve stres kaynaklı sağlık sorunlarına karşı kullandığı etkili bir silah…

2. Kordiseps mantarı

Dünya üzerinde son derece ender rastlanan kordiseps mantarı Çinliler tarafından yüzlerce yıldır önemli bir sağlık ve gençlik kaynağı olarak kullanılıyor. Yüksek rakımlı arazilerde veya çeşitli eklem bacaklıların bedenlerinde yetişen bu mantar, geleneksel Çin tıbbında da kullanılıyor. Mantarın kanser hücrelerine ve tümörlere karşı etkili olduğu biliniyor. Ayrıca böbreklere ve karaciğere iyi geldiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ifade ediliyor.

3. Soğuk suda yüzmek

Düzenli olarak egzersiz yapmak, sağlıklı bir ömür sürmek için oldukça önemli. Bununla birlikte Çinlilerin egzersiz alışkanlıkları da biraz farklı. Fakat bu alışkanlıkların genç görünmek konusunda etkili olduğu rahatlıkla söylenebilir. Liu Yelin isimli kadın, ilerleyen yaşına rağmen oldukça genç görünüyor. Yelin, genç görünümünü düzenli olarak egzersiz yapmasına ve soğuk suda yüzmesine borçlu olduğunu dile getiriyor.

4. Meditasyon

çinlilerin

Çin coğrafyası, alternatif tedavi yöntemlerinin yanı sıra farklı meditasyon uygulamalarıyla ünlü. İşte Çinlilerin yüzyıllardır uyguladığı Qi Oong isimli meditasyon da onlardan biri.

Qi Qong, çeşitli egzersiz hareketlerini dikkat toplama ve nefes pratikleri ile birleştiren bir uygulama. Çinliler bu uygulama ile hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçleniyor. Böylece son derece genç göründükleri sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçiriyor.

5.  Vücut saatine dikkat etmek

çinlilerin

Sağlıklı bir yaşam sürmenin temelinde yatan en önemli şeylerden biri şüphesiz beslenme alışkanlıkları. Bununla birlikte Çinliler, hem ne yediklerine hem de ne zaman ve nasıl yediklerine dikkat ediyor. Bu nedenle beslenme saatlerini vücut saatlerine göre ayarlıyorlar…

Çin coğrafyasında günün ilk öğünü genellikle sabah saat 9 ile 11 arasında. Ayrıca kahvaltıda sıcak yemekler tüketiyorlar. Çinliler için akşam yemeği sofrası ise mutlaka 17.00 ile 19.00 arasında kurulmalı. Böbreklerin aktif olarak çalıştığı bu dönemde taze, hafifi ve besleyici gıdalar tüketilmeli…

6. Bir arada yaşamak

çinlilerin

Çin’deki insanların sağlıklı ve genç görünümleri yalnızca geleneksel bitkilerden veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmıyor. Çünkü gençlik, fizyolojik olduğu kadar psikolojik de bir olgu. Haliyle sosyal ilişkiler, zihin yapısı ve zihin sağlığı gibi faktörler genç görünmek söz konusu olduğunda oldukça önemli hale geliyor. Bu nedenle Çinlilerin kalabalık ve bir arada yaşayan aile yapılarının da genç görünümlerinde etkili olduğu düşünülüyor.

7. Geç yaşta çocuk sahibi olmak

çinlilerin

Neredeyse bütün sakinlerinin uzun ömür sürdüğü bir Çin köyünde, insanların ilk çocuklarını 27-28, son çocuklarını ise 42-43 yaşlarında kucaklarına aldığı ortaya çıktı. Yani uzun yaşayan Çinliler, dünya ortalamasına kıyasla daha geç yaşta çocuk sahibi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu