Çin uzay çalışmalarını yeni bir aşamaya taşıyor

Elbette, bilim insanları, uzak galaksilerdeki uzaylıların dünyaya sinyal gönderdiklerini düşünmüyor. Ancak galaksideki bir medeniyetten yayılacak yapay radyo dalgalarının eninde sonunda dünyaya da çarpacağı beklentisiyle, bu antenlerle durmaksızın uzayı dinliyorlar.

Teleskobun yöneticisi bilim insanı, Ocak’ta devreye giren teleskobun, Çin’in diğer uzay keşif çalışmaları için kullanılmasına karşı çıkıyordu. Bu çalışmalar nedeniyle, çok hassas ayarlar isteyen “uzaylı dinleme” çalışmalarının hasar aldığını dile getiriyordu. Çin bürokratları artık bu şikayetlere kulak vermiş olacaklar ki, teleskobun ana görevi, uzaylı keşfetmek olarak güncellendi.
Yani Çin de, ABD ve Avrupa gibi, artık uzayın derinliklerinde uzaylıları aramaya odaklanmaya başladı.

Bilim insanları, bu tür radyo teleskoplarında, uzak yıldızlardan gelen “şüphe uyandırıcı” sinyallerle kaşılaşabiliyorlar ancak tekrarlanmayan ve devamı gelmeyen bu sinyallerin yıldızlardaki patlamalardan, manyetik değişimlerden kaynaklandığı anlaşılıyor. Gerçekten bir uzaylı sinyali bulmak içinse, doğal görünmeyen sinyalin ikna edici şekilde, çok kez tekrarlanması gerekiyor.

Peki sizce, bilim insanları yakında “uzaylı” bulabilir mi yoksa Çin’in aniden uzaylılara dönen bu ilgisi, Koronavirüs komplo teorisyenlerinin savunduğu, virüsten sonra uzaylılar gelecek iddiasına yönelik bir hazırlık olabilir mi? Çin’in, dünyada devasa bir kriz yaşanırken, önemli bir bilimsel fonunu uzaylılara ayırması, garip değil mi?

Siz uzaylılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Onlar aramızda mı, bizimle iletişim kuruyorlar mı, insanlardan saklanıyor mu, yoksa sadece hayal ürünü öyküler mi?

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu