Cildinizi Nemlendirmeye Yardımcı Olacak 10 Süper Gıda

Cildimiz, vücudumuzu bütün dış etkenlerden koruyan oldukça önemli bir organımızdır. Bedeni dışardaki tehlikeler karşı koruyan cildin, aşırı su kaybını önlemek ve vücut ısısını ayarlamak gibi başka hayati işlevleri de var. Kısacası sağlıklı bir vücut için sağlıklı bir cilt şart! Sağlıklı bir cildin en belirgin özelliği ise ideal bir nem dengesinde sahip olması. Kuru bir cilt, cilt dengesini bozan ve cildin koruyucu işlevinin ortadan kalkmasına sebep olan sorunların başında geliyor. Kuru cildi, ideal nem düzeyinde tutabilmenin en etkili yöntemleri arasında ise sağlıklı beslenmek geliyor. Üstelik bazı gıdalar, kuru cilt sorunu olanlar için ekstra faydalı! İşte, cildinizi korumak ve nemli tutmak için gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz 10 gıda…

1. Tatlı patates

cilt

Kuru cilt sorununun başlıca sebepleri arasında A vitamini eksikliği bulunuyor. Tatlı patates ise oldukça önemli bir A vitamini kaynağı! Bu sebeple makul düzeyde tatlı patates tüketmek, kuru cilt sorununuzu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Ancak belirtmekte fayda var, tatlı patatesin aşırı tüketilmesi yoğun miktarda A vitamini depolanmasına sebep olur. Bu durum, sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyebilir. Tüketirken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

2. Kırmızı biber

Önemli bir C vitamini kaynağı olan kırmızı biber, cildinizi nemlendirmek için en önemli yardımcınız olabilir! Kırmızı biberi doğrudan veya başka yiyeceklerin yanında tüketerek cildinizin ideal nem dengesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kırmızı biber zararlı güneş ışınlarına karşı da etkili bir koruyucudur. Öte yandan, ciltteki kolajen miktarını artırarak kırışıklıkları gidermeye yardımcı olan “cilt dostu” bir gıdadır…

3. Kivi

Listemizdeki bir başka C vitamini deposu ise, kivi. Normal büyüklükteki bir kivi 64 miligram C vitamini içerir ki bu oldukça iyi bir miktar! Düzenli olarak kivi tüketmek cilt sağlığınızın yanı sıra, göz sağlığınız için de oldukça faydalıdır.

4. Çekirdek

cilt

Ayçiçeği çekirdeği, yoğun olarak E vitamini içeren faydalı bir gıdadır. Yaklaşık bir avuç çekirdek, günlük E vitamini ihtiyacınızın nerdeyse yarısını karşılamanızı sağlar! Ayrıca E vitamini, güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği ile kuru cilt sebebiyle ortaya çıkan pek çok sağlık sorunu için oldukça etkin bir koruma sağlar!

5. İstiridye

cilt

İstiridye, içerdiği çinko sebebiyle kuru bir cildin en önemli dostu olarak gösteriliyor! Çinko, cilde temas eden radyasyon miktarını sınırlayan bu sayede cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olan en önemli minerallerden bir tanesi!

6. Kuru fasulye

Deniz ürünlerinden veya istiridyeden hoşlanmıyorsanız, sorun değil. Geleneksel mutfağımızın önde gelen lezzetlerinden biri olan kuru fasulye de oldukça önemli bir çinko kaynağı! Kuru fasulye içerdiği çinko sayesinde kuru bir cildi arkanızda bırakmanıza yardımcı olacaktır.

7. Ton balığı

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için tüketebileceğiniz bir başka deniz ürünü ise ton balığı. Ton balığı içerdiği selenyum sayesinde, ciltteki enzimlerin aktivitesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir cilt için, sağlıklı enzimler son derece önemlidir.

8. Avokado

Avokado üzerinde yapılan çalışmalar, bu tropikal meyvenin kuru cilde son derece iyi geldiğini ortaya koyuyor. Öte yandan, avokado etkili bir omega-3 kaynağı. Bu sebeple, pek çok cilt rahatsızlığı için oldukça faydalı.

9. Yeşil çay

cilt

Stres ve yorgunlukla mücadelede en büyük yardımcılarımızdan biri olan yeşil çayın, cilt sağlığı için de faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Yeşil çay, özellikle hiperpigmentasyona, yani ciltteki pigment bozukluklarına karşı etkili bir silah!

10. Zerdeçal

Zerdeçalın içindeki kurkumin isimli madde sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir. Kurkumin isimli maddenin antibiyotik özelliklere sahip olması, zerdeçalı önemli “şifa kaynağı” haline getiriyor. Zerdeçal, özellikle de sedef hastalığının tedavisinde kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu