Çeyrek altın fiyatları bugün kaç TL oldu? 6 Aralık 2023 güncel altın satış fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Altın fiyatları, doların hafif gerilemesi ve beklentilerin altında açıklanan istihdam verisinin Fed’in parasal sıkılaştırmasının sonuna geldiği beklentilerini kuvvetlendirmesiyle yükseldi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 2 bin 23 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altının gram fiyatı 1883 lira, çeyrek altın 3 bin 89 liradan satılıyor.

ABD’de açıklanan veriler Fed’in gelecek dönem politikalarına yönelik öngörüleri etkilemeye devam ediyor.

Dün ABD’de açıklanan verilere göre JOLTS açık iş sayısı ekimde bir önceki aya kıyasla 617 bin azalarak 8 milyon 733 bine geriledi.

Analistler, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen açık iş sayısının, Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeye indiğini anımsatarak, bu durumun yüksek faiz oranlarının iş gücü talebini azalttığının bir göstergesi olduğunu ve Fed’in para politikasının yönü üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Buna karşın ülkede, hizmet sektörüne ilişkin açıklanan veriler ise sektörün dirençli kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) kasımda 52,7’ye çıkarak tahminlerin üzerinde gerçekleşirken, S&P Global’in açıkladığı kasım ayına ilişkin hizmet sektörü PMI verisi de 50,8 ile 4 ayın en yüksek seviyesindeki seyrini korudu.

Analistler, söz konusu verilerin ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” olasılığını desteklediğini belirterek, bugün ülkede açıklanacak ADP özel sektör istihdam verilerinin piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini dile getirdi.

İş gücü piyasasındaki soğumaya işaret eden verilerin ardından ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 7 baz puan düşüşle günü yüzde 4,16’dan tamamladı.

Söz konusu gelişmelerin ardından para piyasalarında Fed’in yüzde 70 ihtimalle gelecek yıl mart ayında politika faizinde indirimlere başlayabileceği fiyatlanıyor.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu