Çatı Şehir Hınıs

Erzurum ilinin güneyinde bulunan köklü bir geçmişe sahip ilçemiz; coğrafi konum itibariyle Diyarbakır, Trabzon, Rize, Bayburt, Oltu, Tortum, Pasinler gibi il ve ilçelerden göç alan renkli bir kültür mozaiğine sahiptir. 1938’de Karayazı, 1946’da Tekman ve 1987 yılında ise Karaçoban beldesine ilçe hüviyeti kazandıran çatı bir şehir olmasına rağmen 1990 yıllarında ilçenin genel nüfusu 45.000 civarında iken Anadolu’nun birçok kasabası gibi göçten nasibini alarak günümüzde 26.000’e kadar düşmüştür.

 

Hınıs ilçesinde ciddi anlamda yaşanan nüfus azalışına rağmen bulunduğumuz çağda kırsal veya kentsel çevrede olduğuna bakılmaksızın kıyas edeceğimiz her şehrin rekabetli bir şekilde gelişim gösterdiği aşikârdır. Bu değişime ayak uydurabilmemiz adına çatı ilçe konumundaki Hınıs’ın sosyal, kültürel ve ekonomik dinamiklerinin bilinçli bir şekilde faaliyete geçirilerek kalkındırılması hem ilçemiz hem de komşu ilçelerin akıbeti açısından önem arz edecektir. Zira Hınıs’ın kalkınması diğer ilçeler için de model teşkil edecek olup, rekabet ortamı oluşturarak gelişmelerini sağlayacaktır.

 

Bulunduğumuz teknoloji çağında bir şehrin tanıtımında en büyük etken hiç şüphesiz ki etkin kullanılan sosyal medyadır. Bu anlamda Hınıs ilçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerini ön planda tutarak, toplumun hayatını kolaylaştırıcı nitelikte kaliteli yayıncılık vizyonuyla, milli birlik ve beraberliğimizi temel ilke edinen hinisim.com internet sitesinde, siz değerli takipçilerimizin de yorum ve görüşlerini bizlerle paylaşması ve yayın akışında ilçemizi ilgilendiren kaybolmuş veyahut kaybolmaya yüz tutmuş değerlerin, katkı sağlayacak tüm materyaller ile birlikte yukarıda belirtmiş olduğum siteye iletilmesinin, kamuoyu oluşturmada yardımcı olacağını belirterek, bu itibarla sizleri; ilçemiz ve köylerinde zengin gündemiyle sokak sokak dolaştıracak tüm yayın ekibine başarılar dileyerek, yerel ve ulusal gazete sınırlarını aşıp evrensel basın dünyasının içerisinde de yerini almasını temenni ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.

Sevgiyle kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu