Casuslar Tarafından Kullanılan En Tuhaf 10 Eşya

Casuslar, istihbarat toplamak, gizli bilgileri ele geçirmek ve imkânsız operasyonları gerçekleştirmek için yetiştirilen son derece yetkin insanlar. Özellikle modern dönemlerde, uluslararası dengeleri değiştiren pek çok olayda, başarılı casusların payı var! Bir casusun en büyük yardımcısı ise, görev esnasında yanında bulunan eşyalar! Ancak özellikle Hollywood filmleri, casus eşyaları hakkında abartılı bir tablo ortaya koyuyor. Buna rağmen, 20. yüzyılda gelişen teknoloji, casusların çok daha zorlu görevlerin üstesinden gelmesine yardımcı olacak pek çok yeni eşya ortaya çıkarttı. MI6 ve KGB gibi istihbarat servisleri, kendi casusları için yüksek teknolojiyle donatılmış eşyalar ürettiler. Özellikle II. Dünya Savaşı ve sonrasındaki Soğuk Savaş dönemi,  bu icatlar sayesinde casusluğun oldukça önemli hale gelmesine sebep oldu. İşte, gerçek casuslar tarafından kullanılan ve döneminin teknoloji harikası sayılabilecek 10 casus eşyası…

1. Zehirli şemsiyeler

casus

Sıradan gibi görünen fakat oldukça ölümcül silahlara dönüşebilen zehirli şemsiyeler, Sovyet casusların en önemli yardımcılarından bir tanesiydi! Çünkü bu şemsiyeler Sovyet casuslara, hedeflerini gizlice ortadan kaldırma imkânı sunuyordu. Zehirli şemsiyelerin uçları, o dönemler tespit edilmesi mümkün olmayan risin isimli bir zehir ile kaplanıyordu!

Zehirli şemsiyelerin en ünlü kurbanlarından birisi ise, Georgi Markov isimli bir Sovyet muhalifiydi. Markov, 1978 yılında Waterloo Köprüsü’nde dolaşırken yanında “şemsiyeli” bir adam geçti. Markov, tam bu esnada bacağında bir acı hissetti ve 4 gün sonra yaşamın kaybetti. Doktorlar, Markov’un bacağında küçük bir metal parçası buldular. Fakat, şemsiyeli adam hiçbir zaman bulunamadı.

2. Uzaktan kumandalı böcekler

Uzaktan kumandalı böcekler, 1974 yılında CIA tarafından geliştirildi. Gizli toplantıları dinlemek ve önemli bilgileri ele geçirmek için kullanılması planlanıyordu. Ancak o dönemki teknolojik imkanlar sebebiyle bu böcekler pek de işlevsel değildi. Böcekler, sadece 1 dakikalığına çalışabiliyordu. Ayrıca rüzgarlı havalarda bu böcekleri kullanmak mümkün değildi. Bu sebeple o dönemki hiçbir casus, bu böcekleri etkin bir şekilde kullanmadı! Ancak bu fütüristik böcekler, bugünün insansız hava araçlarına öncülük eden, casus eşyaları arasındaydı.

3. Düğme kameralar

casus

Düğme kameralar, Soğuk Savaş boyunca pek çok casus tarafından kullanıldı. Bir ceket düğmesinin içine gizlenebilecek kadar küçük kameralar, o dönemki pek çok casusun en büyük yardımcısıydı. Düğme kameralar, ceketlerin cebine yerleştirilen mekanizmalar sayesinde kontrol ediliyordu. İlerleyen dönemlerde benzer kameralar kolye ve broş gibi takıların içerisine de gizlendi.

4. Patlayan kalem kutuları

casus

II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen kalem kutuları, gerçekte tehlikeli patlayıcılardan başka bir şey değildi!  Amerikalı pek çok casus, bu kutular sayesinde oldukça gürültülü eylemler gerçekleştirebiliyordu. Ayrıca, patlayan kalem kutuları zaman ayarına sahipti. Böylece kalem kutusunu doğru noktaya yerleştiren bir casusu, olay yerinden rahatlıkla uzaklaşabiliyordu.

5. Kameralı güvercinler

casus

Gizli kameralarla donatılmış güvercinler, I. ve II. Dünya Savaşları’nda gözetleme aracı olarak kullanıldı. Bu güvercinler sayesinde savaş alanlarını izlemek ve hedef noktalarını belirlemek çok daha tehlikesiz bir hal almıştı. Bu güvercinler, geliştirilen düzenek sayesinde çok sayıda fotoğraf çekebiliyorlardı. Ayrıca, düşman birliklerine fark ettirmeden alçak uçuşlar yapabiliyorlardı. Bu sebeple, kendi döneminin teknoloji harikası olan bu güvercinler, savaşların kaderini değiştiren en önemli casus araçlarından biri konumundaydı.

6. Mektup açacakları

casus

II. Dünya Savaşı’ndaki casuslar, alıcısının haberi olmadan bir mektubu okuma konusunda oldukça başarılıydı. Elbette, bu başarının kökeninde, son teknoloji bir mektup açacağı bulunuyordu! Herhangi bir gizli bilgiyi ele geçirmek isteyen bir casus, mektup açacağı sayesinde istediği mektubu okuyabilirdi. Çünkü özel olarak geliştirilen bu mektup açacağı, mektup zarfında herhangi bir iz bırakmıyordu. Üstelik mektubun hiç açılmamış gibi kapatılmasına da olanak veriyordu.

7. Kol saati kameraları

casus

1940 yılında Almanlar tarafından geliştirilen bu kameralar da son derce işlevsel casus aletlerinden biriydi. Düzenek, saat yüzeyine yerleştirilen bir lens ve altındaki film rulosundan oluşuyordu. Bu kol saati kameralar, 8 adet fotoğraf çekebiliyordu. Kol saati kameralar, casuslar için dört dörtlük bir kadraj imkanı sunmasa da oldukça işe yarar aletlerdendi.

8. Eldiven tabancalar

İlk eldiven tabancası ABD tarafından tasarlandı. Buna karşılık Sovyetler ise, kısa süre sonra kendi eldiven tabancasını geliştirdi. Bu gizli tabancalar, son derece sıradan eldivenlerin içerisine yerleştirilebiliyordu. Bu sayede, hedefine yeteri kadar yaklaşmak isteyen bir casus, mutlaka bu eldivenlerden kullanıyordu.

9. Bavul vericileri

İngiliz istihbarat servisleri tarafından geliştirilen bu icat, pek çok saldırının engellenmesine aracılık etti. Sıradan bir tahta bavul görünümündeki bu cihazlar, aslında tüm dünyadan sinyal alabilen vericilerdi. 1978 yılında Tahran’daki İngiliz elçiliğine düzenlenmesi planlanan saldırı, bu icat sayesinde engellenebildi.

10. Ruj tabancalar

“Ölüm öpücüğü” lakaplı bu casus silahı, yoğun olarak Sovyet ajanlar tarafından kullanıldı. 1965 yılında Batı Berlin’de tutuklanan bir kişinin üzerinde son derece sıradan bir ruj bulundu. Ancak ruju daha yakından inceleyen yetkililer bunun gerçek bir silah olduğunu anladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu