Buz Gibi Suyuyla Doğada Gizli Bir Cennet

Evet, yaz bitmeden tatil rotamızı Antalya’nın incisi Alanya’ya çeviriyoruz. Dim Vadisi’nde bulunan ve buz gibi suyu ile tanınan Dim Çayı’nda Akdeniz tatilinize serin bir mola verebilirsiniz. Antalya’nın sıcak ikliminde serinlemek isteyenler için adeta biçilmiş kaftan olan Dim Çayı’nda buz gibi suyun tadını çıkartıp aynı zamanda vadinin lezzetli yemeklerini deneyimlemeniz mümkün. Bulunduğu bölgeyi besleyen ve doğal bir suya kaynaklık eden çayın yemyeşil ve berrak görünümü sizi de mest edebilir bizden söylemesi! Peki Dim Çayı tam olarak nerede? Dim Çayı’na giriş ücretli mi? Dim Çayı doğal mı? Dim Çayı gezi rehberi içinde hangi aktiviteler yapılır? Sizin için yanıtladık.

Dim çayı doğal mı? Neden bu kadar meşhur?

Toroslardan doğan çay yaklaşık olarak 60 kilometrelik bir seyri takip eder. Yaz kış soğukluğunu koruyan doğal su, Akdeniz turizmi için oldukça değerlidir. Dim Çayı’nın bu kadar meşhur olmasının nedeni ise doğal, berrak ve yemyeşil görünümünden ileri gelir. Su sporları için de uygun bir alan sağlayan Dim Çayı yerli ve yabancı turistleri misafir etmeye devam ediyor.

Dim çayı nerede?

dim çayı gezi rehberi

Dim Çayı, Alanya ilçesine bağlıdır. Aynı zamada adını da çaydan alan Dim Alacami Köyü sınırları içindeki kaynaktan doğan sudan beslenir. Dim Alacami Köyü vadinin başlangıç noktasında yer alır. Buradan çıkan kaynak suyu Dim Vadisi’nde bulunan bütün bölgeyi besler. Dim Çayı kaynağı Alacami köyünden itibaren sırasıyla; Yalçı, Bucak, Gümüşkavak, Öteköy, Üzümlü, Uzunöz, Bıçakçı, Kuzyaka, Kızılcaşehir ve Kestel’den geçerek Tosmur Plajı’ndan denize ulaşır. Dim Çayı gezi rehberinizi oluştururken harita üzerinden de keyifli bir lokasyon oluşturup çaya ulaşmanız mümkün.

Nasıl gidilir?

dim çayı gezi rehberi

Dim Çayı’na ulaşmak için birçok alternatif listelemek mümkün. Dilerseniz kendi özel aracınız ile Alanya’nın çıkışında bulunan sahil yolu üzerinden Dim Çayı’na ulaşabileceğinizi hatırlatalım. Eğer çaya toplu taşıma araçları ile ulaşmak istiyorsanız Alanya’nın merkezinden bu noktaya hareket eden otobüsleri tercih edebilirsiniz. Dim Çayı’na İstanbul üzerinden gelen tatilciler Bursa-Afyon-Antalya-Alanya yolunu; Ankara’dan gelenler ise Konya-Seydişehir-Akseki-Kızılağaç yolunu takip edebilir. İzmir üzerinden gelecek olan misafirler için Aydın-Denizli-Korkuteli-Antalya yolu uygun bir güzergah olacaktır.

Dim çayı girişi ücretli mi?

dim çayı gezi rehberi

Peki bu güzel çaya giriş ücretli mi? Dim Çayı ve piknik alanı için herhangi bir giriş ücreti bulunmadığını hatırlatmak isteriz. Haftanın yedi günü açık olan yer, saat 22:00 – 23:00 saatleri arasında hizmete kapanıyor. Dim Çayı, Alanya’nın kusursuz konumu ve keyifli tatil olanakları nedeni ile yılın her mevsiminde ziyarete açık. Vadinin içinde yer alan çaya yaz aylarında gitmek istiyorsanız Eylül bitmeden sezonu yakalamanızı öneriyoruz. Alan içinde bulunan aqua parklar, şemsiyeler, kamelyalar, şezlonglar veya otoparktan ücretsiz olarak yararlanabileceğinizin de altını çizelim.

Neler yapılır?

dim çayı gezi rehberi

Dim çayı gezi rehberinde en merak edilenlerden biri ise bu keyifli yerde başka hangi aktivitelerin yapıldığı? Antalya’nın sıcak günlerinde bir nebze serinlemek isteyenler için kaçış noktası olarak tabir edilen Dim Çayı, tatilinize unutulmaz bir an eklemek için vadide sizi karşılıyor. Geniş bir alana sahip olan doğal çayda dilediğiniz işletmeyi tercih edebilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Dilerseniz çayda serinleyebilir dilerseniz de işletmenin havuzunda yemyeşil bir manzaraya doğru kulaç atabilirsiniz. Soğuk suların içinde bırakılmış sandalye ve masalarda leziz bir kahvaltı ve keyifli bir akşam yemeği yemeyi de ihmal etmeyin deriz. Doğa sporları için de oldukça uygun olan vadide rafting ve dağ motosikleti deneyimlemenizi öneriyoruz. Dim Çayı’na gitmişken hemen yakınında yer alan Dim Mağarası’nı da mutlaka ziyaret edin deriz. Baraj yolu üzerinde bulunan mağara, çayın muhteşem manzarasına kuş bakışı bakmanızı sağlarken mağara içindeki sarkıtlar sizi büyüleyebilir!

Dim Çayı gezi rehberi içeriğimiz hoşunuza gittiyse bu içeriklere de göz atmak isteyebilirsiniz;

Her Köşesi Ayrı Güzel! Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerler

Alanya’ya Gidenlerin Mutlaka Görmesi Gereken 12 Yer

Dünyanın Dört Bir Yanından Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 16 Park

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu