Büyük Şehir Belediyesindeki usulsüzlükler Sayıştay bir bir sıralandı

Erzurum Güncel- Genel bütçeli idarelerden sonra Sayıştay Başkanlığı, yerel yönetimlere ilişkin denetim raporlarını da açıkladı. AK Parti iktidarı ile birlikte olağanlaşan adam kayırma, rant aktarımı, Kamu İhale Kanunu’na aykırı alımlar ve israf uygulamaları belediyelerin denetim raporlarının da ana temasını oluşturdu.

Birgün Gazetesi’nden Hüseyin Şimşek ve Mustafa Bildircin’in haberine göre, Belediyelerin denetim raporlarında yer alan tespitlerden bazıları özetle şöyle:

AK Partili Mehmet Sekmen yönetimindeki Erzurum Büyükşehir Belediyesi akaryakıt alımlarını usule aykırı yaptı. Enerji AŞ ile belediye arasında imzalanan akaryakıt alımı sözleşmelerinde alt yüklenici çalıştırılmayacağı da ifade edildi. Ancak Enerji AŞ 19 milyon TL’lik akaryakıtı rafineri yerine S… Petrol’den ihalesiz olarak aldı. Ayrıca tarihi belli olmayan ve usulüne göre düzenlenmemiş sözleşme ile Enerji AŞ’nin Erzurum Büyükşehir Belediyesinden alacakları S… Petrol’e devredildi.

Belediye ayrıca Yakutiye’deki akaryakıt istasyonu da olan taşınmazı E… Otomotiv’e sattı. S… Petrol’ün belediyeden alacaklarının, E… Otomotiv’in taşınmaz taksitine mahsup edilmesi talebini belediye kabul etti. Belediye bu garip alım satım yöntemini hizmetlerin aksamaması için kullandığını itiraf etti.

Belediyede memur, sözleşmeli personel ve kadrolu işçi olarak istihdam edilen personel, belediye iştiraklerinde ve şirketlerinde müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirildi.

Tespitlerden bazıları şöyle:

ESKER AŞ yönetim kurulu üyesi …’in belediyede kadrolu işçi olarak görev yaptığı,

Erzurum Kültür Turizm AŞ yönetim kurulu üyesi …’nın işçi kadrosunda bulunmasına karşın Özel Kalem Müdür Yardımcısı olduğu,

Palandöken Yatırım İnşaat AŞ yönetim kurulu üyesi …’un Park ve Bahçeler Genel Koordinatörü olduğu, ancak belediyede böyle bir kadro bulunmadığı ve zabıta memuru kadrosunda görev yaptığı,

Erzurum Enerji Üretim Dağıtım Doğalgaz AŞ. yönetim kurulu üyesi …’nın Başkan danışmanlığı yaptığı ancak kadrosunun memur olduğu,

Erzurum Spor Kültür Sanat Etkinlikleri ve İşletmeciliği yönetim kurulu üyesi …’ın koruma müdürü olmasına karşın itfaiye eri olarak memur kadrosunda bulunduğu.

Ayrıca sözleşmeli beş personelden dördünün müdürlük kadrolarına vekalet ettirildiği ve belediye iştiraklerinde yönetim kurulu üyesi olduğu, birinin ise şirket müdürü olarak görevlendirildiği belirlendi.

30 ile 987 kişi arasında değişen sayıda yemek, konaklama ve uçak bileti harcaması usule aykırı olarak yapıldı.

Her ay 16 ile 177 arasında Meclis üyesi ve misafirlerinin, 1 ile 23 gün arasında konaklama, 114 ile 317 arasında değişen sayıda yemek bedeli karşılandı.

İş adamları ve basın mensuplarına konaklama, uçak bileti ve yemek, sivil toplum kuruluşu üyelerine yemek verildi.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu