Burun kanamasıyla başladı: Türkiye’de 2’nci dünyada 13’üncü vaka [İmmünglobülin G4 (IgG4) hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?] – Sağlık Haberleri

Elazığ’da 3 yıl önce burun kanaması ile hastaneye başvuran 17 yaşındaki Ayşe Tuncel, İmmünglobülin G4 (IgG4) hastalığı teşhisi ile Türkiye’de 2’nci, dünyada ise 13’üncü vaka olarak kayıtlara geçti.

İlk ameliyatı sonrası ikinci bir ameliyat daha olması gereken Tuncel, “Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum” dedi.

Elazığ’da ailesiyle yaşayan Ayşe Tuncel, 3 yıl önce burun kanaması şikayetiyle hastaneye başvurdu. Hastanedeki ilk muayenede Ayşe’nin burnunda toplu iğne ucu kadar bir delik olduğu tespit edildi. Ayşe’nin bu süre zarfında burnundaki delik 4.5 santimetre büyüklüğüne ulaştı.

Elazığ ve Ankara’da yapılan detaylı tetkikler sonucunda genç kıza IgG4 teşhisi konuldu. Genç kız bu hastalıkta Türkiye’de 2’nci, dünyada 13’üncü vaka olarak kayıtlara geçerken, Türkiye’deki ilk vakanın hayatını kaybettiği öğrenildi.

“NEFESİM KESİLEREK UYANIYORUM”

İlk ameliyatını hayırseverlerin desteğiyle olan Tuncel’in sağlığına kavuşabilmesi için ikinci bir ameliyat olması gerekiyor. 3 yıldır gözüne rahat uyku girmediğini anlatan Ayşe Tuncel, “Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum” dedi.

Yaşadığı zorlu süreci anlatan genç kız, “3 yıl önce doktora burun kanaması sorunu nedeniyle gittik. Burnumda delik olduğunu söylediler ve ardından burnumdaki delik gitgide büyümeye başladı. Birinci ameliyatımı oldum, yüzde 50 oranla tutmadı. İkinci bir ameliyat olmak zorundayım. Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum. Bir anda nefesim kesiliyor, uykudan ağzım dilim kuruyarak uyanıyorum. Bu yüzden de ameliyatımı olup kurtulmak istiyorum” diye konuştu.

İMMÜNGLOBÜLİN G4 (IGG4) HASTALIĞI NEDİR, NASIL TEŞHİS EDİLİR? 

İmmünglobulin G4 (IgG4) ilişkili hastalıklar yeni tanımlanmış ve pankreas ve safra yolları dahil birçok organı tutabilen önemli bir hastalık grubudur. 

Geçmişte organa sınırlı farklı hastalıklar olduğu zannedilen bir grup hastalığı kapsamaktadır. Son yıllarda Japon araştırıcıların önderliğinde farklı organ tutulumlarını birleştiren “IgG4 ilişkili hastalık” şeklinde yeni bir adlandırma yapılmış ve her bir tutulum için isimlendirme ve tanı kriterleri belirlenmiştir.

Bu hastalıkta teşhis koymak için saptanan şişlik ve kitlelerden biopsi yapılmaktadır. Hastaların yüzde yetmişinde kanda IgG4 oranı yüksektir. 

Hastalıkta erken tanı ve tedavi çok önemli olmakla birlikte tedavinin esas ilacı kortizondur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu