Bülent Arınç’ın Seçimler Ertelensin Çağrısı Sosyal Medyanın Gündeminde

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, 10 ilimizde binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine, binlerce insanımızın yaralanmasına sebep oldu. Öte yandan bu büyük felaketin meydana geldiği ilk andan bu yana, kamuoyunun yanıtın merak ettiği sorular var. Bunlardan biri de daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 14 Mayıs’ta yapılacağı ilan edilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin akıbeti. Pek çok insan seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceğini, hatta yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Geçmiş yıllarda Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı da yapan AKP’li Bülent Arınç ise sosyal medya hesabından yaptığı seçimlerin ertelenmesi çağrısıyla tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. Arınç’ın önümüzdeki seçim sürecine dair çağrısı sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Detaylara birlikte bakalım.

Kısa süre önce yaşadığımız deprem felaketinin ardından, seçimlerin ne zaman yapılacağı veya yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın depremden etkilenen 10 ilimizde olağanüstü hal ilan edildiğini açıklamasıyla başlayan seçim tartışması, gün geçtikçe farklı bir boyut kazanıyor. Özellikle iktidar cephesinde yer alan bazı siyasiler yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle seçimlerin iptal edilmesi gerektiğini veya 14 Mayıs’tan sonraki bir tarihe ertelenmesi gerektiğini savunuyor. Elbette seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini ifade eden siyasiler de var.

Ak Parti kurucularından Bülent Arınç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde seçim yapma olanağının kalmadığını ileri sürdü

Depremden etkilenen bölgelerin mecliste 85 milletvekili ile temsil edildiğini belirten Arınç, bu bölgelerde seçim yapma olanağının kalmadığını savundu. Bu düşüncesini “Manzara o kadar acı ki; buralarda seçmen kalmamış. Hem seçmen kütükleri geçersizleşmiş hem de seçim yapmak hukuken ve fiilen imkânsız hale gelmiş. Belki de seçime gidilirken Yüksek Seçim Kurulu nüfus sayımı ile bu illerin kaç milletvekili ile temsil edileceğini yeniden hesaplayacaktır.” sözleri ile ifade etti.

Bülent Arınç, seçimlerin ertelenmesi çağrısında bulundu

bülent arınç

Deprem felaketi nedeniyle seçimlerin yapılamayacağını ileri süren Arınç, sosyal medya hesabından “Ne mayısta ne haziranda seçim olmaz, olamaz.” ifadelerini kullandı. Anayasadaki 78. maddenin yalnızca “savaş halinde” seçimlerin ertelenmesine olanak tanıdığını hatırlatan Arınç, sözlerini anayasaların sadece hukuki metinler olduğunu, yasama organı tarafından ilga edilebileceğini, değiştirilebileceğini ve yeni metinler eklenebileceğini ifade ederek sürdürdü.

Arınç, seçim tarihi ile ilgili ise üç farklı öneri gündeme getirdi

bülent arınç

Bülent Arınç, sosyal medya paylaşımında anayasanın yalnızca savaş nedeniyle seçimlerin ertelenmesine izin veren 78. maddesine, deprem benzeri afetlerde de seçimlerin ertelenmesine olanak tanıyan bir ekleme yapılması önerisinde bulundu. Bununla birlikte seçim tarihi ile ilgili üç farklı öneriyi gündeme getirdi.

Arınç, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, 2024 yılındaki yerel seçimlerle birleştirilebileceğini ifade etti. Öte yandan seçimlerin 2023 kasım ayına ertelenebileceğini veya tüm siyasi partilerin üzerinde uzlaştığı bir tarihte yapılabileceğini dile getirdi.

Bülent Arınç’ın seçimler ertelensin çağrısı sosyal medya büyük bir yankı uyandırdı

bülent arınç

Sosyal medya kullanıcıları Arınç’ın seçimler ertelensin çağrısına yanıt vermekte gecikmedi. Sosyal medya paylaşımındaki “anayasalar yalnızca hukuki metinlerdir” ifadesi ise pek çok insan tarafından tepkiyle karşılandı. İşte o sosyal medya tepkilerinden bazıları…

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu