Bodrum Belediyesi Arsuz’da bin kişilik çadır kent kurdu

Erzurum Güncel- Maraş merkezli depremlerle sarsılan 11 il için yardım ve destek çalışmaları sürüyor.  Yürütülen çalışmalar kapsamında Bodrum Belediyesi de Hatay’ın Arsuz ilçesinde bin kişilik ‘Dostluk Kenti’ kurdu.

Kentte çocuklar için özel oyun alanları, aş evi, sağlık birimi, eğitim merkezi, kuaför, çamaşırhane, eczane bulunuyor.

Kentte çocuk alanlarında çocuklara özel etkinlikler düzenleniyor. 

GÖNÜLLÜ DOKTORLAR SAĞLIK HİZMETİ VERİYOR

Bodrum’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri, Bodrum Belediyesi Başkanı Ahmet Aras’ın davetlisi olarak Hatay genelinde incelemelerde bulundu. Basın ve gönüllülerden oluşan heyet, incelemeler kapsamında bin kişilik ‘Dostluk Kenti’ni de ziyaret etti.

İskenderun ve Arsuz arasında bulunan Expo merkezinin yanındaki alanda bin kişiye hizmet veren çadır kentte, aş evinin de kurulumu tamamlandı. Banyo ve tuvalet, çamaşırhane, mobil kreş, oyun parkı gibi pek çok alanı içinde barındıran kentte, gönüllü berber ve kuaförler de hizmet veriyor. Gönüllü animasyon ekipleri ise çocuklar için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor.

Kentte, engelli, yaşlı ve kalabalık ailelere yerleşim için öncelik verildi. Çadır kent, bünyesinde lise geçiş sınavlarına girecek olan öğrenciler için geçici eğitim merkezi de bulunuyor. Ayrıca mobil tedavi merkezi de oluşturulmuş durumda. Gönüllü doktor ve ilk yardım ekibinden oluşan sağlık çalışanları, depremzedelere ilk müdahaleleri burada yapıyor.  

Sağlık hizmetleri kapsamında biri Portekizli olmak üzere üç doktor, bir hemşire 24 saat hizmet verilirken altısı Hollanda’dan olmak üzere 10 psikososyal destek ekibi, çocuklara ve dezavantajlı gruplara yönelik terapilere başladı. Yine sağlık hizmeti kapsamında eczane de hizmet veriyor. Ayrıca gönüllü kreş öğretmeni ve psikologlar eşliğinde 0-6 yaş grubu için düzenli aktiviteler yapılıyor.

Gönüllü ekipler, kentte sağlık, eğitim, kuaför gibi pek çok alanda hizmet veriyor. 

‘YIKILAN BİNALARIN ÇOĞUNDA DEPREM SİGORTASI YOK’

Çadır kent ziyareti sonrası Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve basın mensupları Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven’le buluştu. Arsuz’a ilişkin güncel bilgi veren Güven, çadıra ihtiyaç olduğunu söyledi. Depremde yıkılan binaların birçoğunda deprem sigortasının olmadığını belirten Güven, “Arsuz’da halk toplu çadırlara veya kentlere ilgi göstermiyor. Evler iki kat olunca ya ‘az hasarlı’ ya da ‘hasarlı’ durumda. İnsanlar da ‘yarın öbür gün evime girerim’ diye bekliyor. Veya içeriye girip ihtiyacını karşılayıp çıkabiliyor. Bu yüzden evinin yanına çadır kurmak istiyor. Bu tip afetlere toplu merkezlerin yapılması doğru. Ama bizde ezberler bozuldu. Bu nedenle bizim burası farklı durumda ve çadıra ihtiyaçları var. Üçüncü deprem sonrası insanlar tamamıyla çadırlara yöneldi. Resmi olarak Arsuz’da 517 kişi hayatını kaybetti. Resmi defin işlemlerinden aldığımız bilgi bu yönde. Hasarlı bina sayısı 98, acil yıkılması gereken 100 bina var. 1100 bina da ağır hasarlı. Arsuz’da 1500’e yakın binanın yıkılması lazım. Yıkılan binaların birçoğunda DASK yok. Zorunlu olmasına rağmen binaların birçoğunda deprem sigortası bulunmuyor. Yazı işleri müdürüm ve ailesi hayatını kaybetti” dedi.

DUVAR

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu