Birbirinden Keyifli 7 Kitap Ve Konusu

Storytel sesli kitap dinleme pratiği üzerine kurulu şahane bir platform! Edebiyat tarihinin en güzel eserlerinin bir kulaklık ötede olması ise Storytel’i oldukça kullanışlı ve eğlenceli kılıyor. Klasisizm, natüralizm, romantizm gibi edebiyat akımlarını kapsayan birbirinden evrensel eserlere erişmek isteyenler için muhteşem bir platform olan Storytel’de mutlaka dinlemeniz gereken 7 kitabı bir araya getirdik. Şimdi kahvenizi alın, rahatça koltuğunuza uzanın ve kulaklıklarınızı takın. Storytel kitaplar nelerdir? Storytel nedir? Storytel kitap listesi hangi eserleri barındırıyor? O zaman vakit kaybetmeden başlayalım! İşte güzel bir manzarayı seyrederken kulaklığınızdan size eşlik edecek sesli kitap önerileri…

Storytel nedir?

Bazı zamanlar işten yorgun döndüğümüzde ya da yoğun bir okul gününden sonra kitap okumaya vakit bulamıyor olabiliriz. Tam da böyle zamanlarda kulaklıklarımızı takıp seçtiğimiz kitabın bize dinlenirken eşlik edecek olması harikulade olurdu değil mi! İşte Storytel tam da böyle zamanlarda keyifli ve pratik bir kitap okuma seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Peki Storytel nedir?

Storytel, sesli kitap hizmeti sunan İsveç’in başkenti Stockholm merkezli bir şirket. Aylık abonelik modeliyle 20’den fazla ülkede sesli kitap hizmeti veren bu şirket hem yerel hem de uluslararası içerikleri ile 25’ten fazla ülkede hizmete açık. Abonelik süresince sürekli büyüyen kütüphanelerindeki sesli kitaplara, e-kitaplara ve tüm diğer içeriklere erişim sağlanabiliyor. Biz de sizin için en keyifli Storytel kitaplarını bir araya getirdik ve size aşağıda harika bir seçki hazırladık. İşte sizi harika bir yolculuğa çıkaracak 7 kitap!

1. Simyacı- Paulo Coelho

Storytel nedir? Bu soruyu yukarıda yanıtladık. Sıra geldi en keyifli Storytel eserlerini keşfetmeye! Storytel kitap önerileri listemizin ilk sırasında yayımlandığı 1988 yılından beri çok satanlar listesinden hiç düşmeyen Simyacı yer alıyor. Adına sıkça rastladığımız Simyacı, hem felsefi hem de maceracı yönüyle kitapseverlerin kalbini çalmayı başaran nadide bir eser. Paulo Coelho; Doğu ve Batı dünyasına farklı yönlerden ışık tutarken okuyucuları da içsel bir yolculuğa davet ediyor. Bu büyüleyici yolculuğa, kulaklıklarınızı takıp çıkmak isterseniz mutlaka Storytel listenize Simyacı’yı ekleyin deriz. Çünkü Simyacı’yı okumak herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp güneşin doğuşunu izlemeye benziyor!

“Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.” sözleriyle esere başlar başlamaz etkisi altına alan kitap Storytel listesinin en dikkat çeken eserlerinden biri. İnsanın ruhunun en derinine dokunan bir aşk hikayesinin tasvir edildiği bu Sabahattin Ali romanı ilk kez Hakikat gazetesinde Büyük Hikaye ismiyle yayımlanmıştır. Kürk Mantolu Madonna karakteri ile ilerleyen kitapta, Alman Maria Puder ve Havranlı Raif Efendi’nin hikayesi anlatılıyor.

Raif Efendi karakteri, iç dünyasında yaşayan, dış dünyayla arasına bir çizgi çekmiş melankolik bir adamı tasvir ediyor. Yaşadığı bu dünyada ötekileştirilen bu naif adamı kitaptaki bir diğer karakter olan Rasim karakteri üzerinden görmek mümkün. Kara kaplı deftere kendi sırlarını yazan Raif efendinin bu yalnızlığının nedenlerini de yine kaleme aldığı bu kitaptan öğreniyoruz. Bu sırların merkezinde ise Raif Efendi’nin trajik aşk hikayesi yer alıyor. Almanya’da resim sergisinde Maria Puder ile tanışması hikayenin kilit noktasına ışık tutuyor.

3. Dönüşüm- Franz Kafka

Storytel kitap önerileri arasında en dikkat çeken eserlerden bir diğeri ise şüphesiz Kafka’nın eşsiz eseri Dönüşüm! 40 yıllık kısa yaşamında dünyanın en büyük yazarları arasına girmeyi başaran Franz Kafka, en tanınan başyapıtı Dönüşüm’ü 1915 yılında kaleme alıyor. Bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa’nın öyküsü, kısa sürede modern bir klasik haline gelmeyi başardı. Kafka’nın gerçekçilik unsurlarıyla gerçeküstü hatta fantastik unsurları tuhaf biçimde harmanladığı başyapıtı, günümüzde hala tartışılmakta ve büyük bir merakla okunmakta. 

4. Yer Altından Notlar- Dostoyevski

Storytel kitap önerileri

Listemizin 4. sırasında Dostoyevski’nin eşsiz eserlerinden biri yer alıyor. Tüm zamanların en çok okunan ve tartışılan romanları arasına giren Yeraltından Notlar ilk kez 1864 yılında basıldı. Yayımlandıktan sonra yalnız Rusya’da değil bütün dünyada büyük tartışmalara neden olan eser, pek çok yazarı ve fikir akımını derinden etkilemeyi başardı. Yazar bu romanıyla insanın iç dünyasına ve karanlık yönlerine odaklanırken aynı zamanda yapay bir iyimserlik ve insancıllık yerine insanın özündeki kötücüllüğe ayna tuttu. Öyle ki ünlü düşünür Nietzsche romanı anlatırken “Yeraltından Notlar hakikati kanla haykırır” sözleriyle romanın çarpıcı yolculuğundan söz etti.

5. Gurur ve Önyargı- Jane Austen

İngiliz Yazar Jane Austen’ın ikinci romanı olan Gurur ve Önyargı defalarca filmi çekilen kült bir eser. Genç Austen, romanlarında İngiltere’nin orta sınıfına ve soylularına ayna tutan eserler kaleme alır. Bu romanı da orta sınıf Bennet ailesinin hayatına ışık tutar. Evlilik çağında beş kızı olan Bennet ailesinin anneleri kızlarının evlenmesine dair fazlasıyla ümitsizdir.

Romanın geçtiği dönemde ise genç kızlar özellikle varlıklı ailelerin çocukları ile evlendirilmektedir. Kitabın hikayesi, zengin bir bey olan Charles Bingley’nin Netherfield Park malikânesini kiralaması ile heyecan kazanır. Bir baloda Bingley, Bennet ailesinin en büyük kızları olan Jane’e ilgi göstermekten geri durmaz. Fakat Bay Bingley baloda yalnız değildir; yakın arkadaşlarından Bay Darcy de yanındadır. Kitap boyunca gururlu bir adamın, güzel bir kadının aşkıyla nasıl bir dönüşüm geçirdiğine tanıklık ediyoruz.

6. Goriot Baba- Honore de Balzac

Storytel kitap önerileri

Storytel kitap önerileri listemizde 6. sırada yer alan eseri usta yazar Balzac kaleme alıyor. Aşk, başarı, para ve insanın öne çıkma isteğinden söz eden bir roman Goriot Baba. Paris’te geçen roman, servet sahibi olup kızlarına aşırı düşkün bir babayı merkeze alıyor. Eşinin zamansız ölümünün ardından varını yoğunu iki kızının ayaklarının altına seren babanın tüm yaşamı bir adanmışlık öyküsünü anlatıyor. Ancak bu fedakarlıkların ve iyi niyetlerin karşılığının alınıp alınamayacağını ve herkesin ahlak anlayışının benzer olup olmadığını ise sadece zaman gösterecektir. Goriot Baba, realist türe özgü bir dünya klasiği olarak karşımıza çıkar. Babalık hissiyatına yoğunlaşan klasik, geniş bir karakter kimliğine ve çarpıcı bir bitişe sahip.

7. Hamlet- William Shakespeare

Storytel kitap önerileri

Storytel kitap önerileri listemizi Shakespeare’in dünyaca ünlü eseri Hamlet ile tamamlıyoruz. Bu etkileyici eser aynı zamanda yazarın en uzun oyunu. Bizi 1600’lü yıllara götüren tragedya türündeki bu eserin kuzey masallarına dayanan bir hikayesi bulunuyor. Oyunda, Danimarka prensi Hamlet’in babasının, amcası Claudius tarafından kalleşçe öldürülmesi ve devamında yaşanan karmaşık olay örgüsü anlatılıyor. Bu unutulmaz eser sayesinde taht kavgası, aşk ve iktidar ilişkileri gibi evrensel temaların ve insan tepkilerinin dönem fark etmeksizin nasıl yaşandığına şahit oluyoruz. Karakterlerin derinliği ve eserin etkileyici tiyatral yapısı, dinleyiciyi birçok felsefi ve etik soruyla karşı karşıya bırakıyor. İhanetin, intikamın, iktidarın hiç değişmeyen yönlerini aktaran bu kitap mutlaka listenizde olmalı diyoruz ve sizi İngiliz Edebiyatı’na ait en çarpıcı eserlerden biri olan Hamlet’i dinlemeye devam ediyoruz.

Kaynak:1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu