Bir İnsanın Psikolojisinin Bozuk Olduğunu Gösteren 10 İşaret

Hayatın getirdiği stres, baskı, ve zorluklar zaman zaman her birimizi etkileyebilir. Birçoğumuz bu tür zorlukları aşmak için kendi iç kaynaklarımızı tüketebiliriz. Ancak bazen durumlar daha karmaşık hale gelir ve bir insanın psikolojisi bozulduğunda, bu değişiklikleri anlamak zorlaşabilir. Peki psikoloji bozukluğunun işaretleri nelerdir? Psikolojik hastalık belirtileri, aşırı duygusal yoğunluk, sürekli üzüntü halinin yanı sıra sebepsiz yere ağlama, öfke nöbetleri, öfke kontrol sorunları gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu durumlar kişinin günlük işlerini sürdürme yeteneğini de etkileyebilir.

Özellikle bu sıkıntıların artması ve daha karmaşık hale gelmesi durumunda, profesyonel yardım almak gerekebilir. Psikolojik sorunlar, insanlar arasında farklılık gösterebilir ve her birey için kendine özgü bir deneyim olabilir. Ancak, belirtileri tanımak ve bir kişinin psikolojisinin bozulduğunu anlamak, erken müdahalede bulunmak ve yardım etmek için önemlidir.

Bu yazımızda, kendinizin veya yakınınızdaki kişinin psikolojisinin kötü olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacağız. Unutmayın ki, psikolojik sorunlarla başa çıkmak, destek almak ve iyileşmek mümkündür. İhtiyacınız olduğunda profesyonel yardım almak cesaretin bir işaretidir. Şimdi daha fazla zaman kaybetmeden psikoloji bozukluğunun işaretleri yazımıza başlayalım.

Psikolojinin bozuk olduğunu gösteren işaretler nelerdir?

Bu işaretlerden bazıları ciddi bir sorun tarafından kaynaklanmamış olabilir. Hatta bazıları hayatın normal bir parçası olabilir. Ancak bu belirtiler 2 hafta boyunca geçmiyorsa, profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.

1. Endişeli veya kaygılı hissetmek

Çoğu insan zaman zaman endişeli veya stresli hisseder, bu oldukça normal bir durumdur. Eğer endişe günlük aktivitelerinizi engelliyorsa, bu psikoloji bozukluğunun işaretleri olabilir. Kaygının fiziksel belirtileri arasında kalp çarpıntıları, nefes darlığı, göğüs sıkışması, baş ağrısı, terleme, titreme, baş dönmesi, huzursuzluk veya ishal de yer alabilir.

2. Depresif veya mutsuz hissetmek

Depresif olmak, üzgün, sinirli hissetmeyi, motivasyon ve enerji eksikliğini ya da sürekli ağlamayı içerebilir. Ayrıca bir hobiye ilgi kaybetmek veya genellikle zevk aldığınız şeylerden uzaklaşmak da defresif bir ruh halinde olduğunuzu gösterebilir.

İlginizi çekebilir:

Semptomları Sandığınız Kadar Belirgin Olmayabilir! Depresyonda Olduğunuzun 7 İşareti

3. Duygusal patlamalar

Herkes farklı zamanlarda farklı ruh hallerine sahiptir, ancak ani ve dramatik ruh hali değişiklikleri, aşırı üzüntü veya öfke gibi durumlar psikoloji bozukluğunun işaretleri olabilir. 

4. Uyku sorunları

psikoloji bozukluğunun işaretleri

Bir kişinin uyku düzeninde değişiklikler, zihinsel sağlık bozukluğu belirtisi olabilir. Bu, uykusuzluk veya fazla uyuma anlamına gelebilir. Bazı insanlar tüm gün uyuyabilir ve gece uyanık olabilirler. Elbette bir iki gece devam eden uyku bozukluğu son derece normaldir. Ancak uzun bir süredir devam ediyorsa bir uzmana danışmak isteyebilirsiniz.

5. Kilo veya iştah değişiklikleri

psikoloji bozukluğunun işaretleri

Bazı insanlar için normalden daha fazla veya daha az yemek yeme, kilo alma veya hızlı kilo kaybı, zihinsel sağlık sorunları konusunda bir uyarı işareti olabilir.

İlginizi çekebilir:

Uzmanlar Açıkladı! Daha Dayanıklı Bir Psikoloji İçin Her Gün Yapmanız Gereken 4 Şey

6. Normalden daha sessiz veya çekingen olmak

psikoloji bozukluğunun işaretleri

Hayattan uzaklaşmak da zihinsel olarak kötü olduğunuz anlamına gelebilir. Bir arkadaş veya sevilen biri kendilerini izole ediyor ve sosyal etkinliklere katılmayı reddediyorsa, yardıma ihtiyaçları olabilir.

7. Madde kullanımı

psikoloji bozukluğunun işaretleri

Kötü duygu veya düşüncelerle başa çıkmak için alkol veya uyuşturucu gibi maddeler kullanmak, zihinsel sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Madde kullanımı da zihinsel hastalığa yol açabilir.

8. Suçlu veya değersiz hissetmek

psikoloji bozukluğunun işaretleri

‘Ben başarısızım’, ‘Bu benim hatam’ veya ‘Ben değersizim’ gibi düşünceler, zihinsel sağlık bozukluğuna işaret edebilir. Arkadaşınız veya sevdiğiniz kişi, kendilerini sık sık eleştiriyorsa veya kontrol dışındaki şeyler için kendilerini suçluyorsa bu durum, muhtemelen yardıma ihtiyaçları olduğu anlamına geliyor.

9. Sorumlulukları ihmal etmek

psikoloji bozukluğunun işaretleri

Bir arkadaş veya akrabanız normal haline göre daha yeteneksiz geliyorsa, veya siz eskiden yapabildiğiniz şeyleri yapamadığınızı hissediyorsanız, bu da psikoloji bozukluğunun işaretleri olabilir. Okulda veya işte kötü performans göstermek ve sorumluluklarını yerine getirmemek de bu duruma dahildir.

10. Yüksek riskli davranışlar

Bir arkadaş veya akraba, korunmasız cinsel ilişki, madde kötüye kullanımı, tehlikeli sürüş veya suç gibi riskli aktivitelere katılmaya başlarsa, bu bir zihinsel sağlık sorunu belirtisi olabilir. Böyle bir durumda hemen yardım almak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu