Bill Gates’ten Yeni Kovid-19 Aşı Açıklaması

ABD’li milyarder ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates, ABD basınına verdiği bir röportajda, Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların neredeyse hepsinin işe yarayacağına inandığını belirtti. AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax’ın aşılarının da Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları gibi yakında benzer bir başarı elde etmelerini beklediğini belirten Gates, ‘Şubat ayına kadar büyük ihtimalle hepsinin çok etkili ve güvenli olduğunu kanıtlayacağı konusunda iyimserim” dedi. ABD’deki vaka sayılarındaki artışa değinen Gates, “Vaka sayısı artmaya devam ediyor ve bu artışın Şubat ayı boyunca devam etmesi bekleniyor. Bu kış döneminde muhtemelen günde 2 binden fazla ölüm olacak’ dedi.

İşe yarar bir aşı üretmenin ve tüm insanlara aşı yapmanın da zorluklarının olduğunu söyleyen Gates, ABD’de lojistik birimlerinde bir kafa karışıklığı yaşandığını ancak bu sorunların çözüme ulaşacağı konusunda umutlu olduğu ifade etti. Gates, ‘İnsanlar güvenliğin sağlandığına ilişkin daha fazla kanıt görecek ve zamanla salgının yayılmasını durdurmak için ihtiyacımız olan artı yüzde 70 seviyeye ulaşacağız’ diye konuştu.

Türk kökenli Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech ile ABD’li ilaç firması Pfizer ortaklığıyla geliştirilen Kovid-19 aşısının yüzde 90’ın üzerinde başarılı olduğu duyurulmuştu. ABD’li ilaç şirketi Moderna da geliştirilen potansiyel koronavirüs aşısının yüzde 94.5 etkili olduğunu bildirilmişti. Bugün de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca şirketinin beraber geliştirdikleri Kovid-19 aşısının yüzde 70 koruma sağladığı bilgisi paylaşıldı.

İLİşKİLİ HABERLER Haldun Dormen Koronavirüse Yakalandı

Haldun Dormen Koronavirüse Yakalandı

Nedim Saban, Koronavirüse Karşı Virüssavar Taşımaya Başladı

Nedim Saban, Koronavirüse Karşı Virüssavar Taşımaya Başladı

Koronavirüsün Yeni Belirtisi: Turuncu Örümcek

Koronavirüsün Yeni Belirtisi: Turuncu Örümcek

23 Kasım 2020 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

23 Kasım 2020 Koronavirüs Tablosu Açıklandı

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

20 Kasım'dan İtibaren Başlayacak! İşte Yeni Koronavirüs Önlemleri

20 Kasım’dan İtibaren Başlayacak! İşte Yeni Koronavirüs Önlemleri

Koronavirüs Sırasına İsyan Edip Çırılçıplak Soyundu!

Koronavirüs Sırasına İsyan Edip Çırılçıplak Soyundu!

Öykü Çelik’ten Tepki Çeken Koronavirüs Paylaşımı

Öykü Çelik’ten Tepki Çeken Koronavirüs Paylaşımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu