Bilim Kurulu Üyesi Bayram Ziyaretleri için Uyardı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, yaklaşan Kurban Bayramı için uyarılarda bulundu. Salgının bulaşma ihtimalinin normalleşme dönemine geçişle birlikte yok sayılmaması gerektiğini vurgulayan Taşova, geçen Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da aile büyüklerine gidilmemesi gerektiğini belirtti.

KURBAN BAYRAMINDA MESAFEYE DİKKAT

Dünya genelinde etkisini sürdüren ve risk grubu vatandaşlarda çok sayıda ölüme sebep olan Koronavirüs salgınının bulaşma ihtimalinin normalleşme dönemine geçişle birlikte yok sayılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yeşim Taşova, 31 Temmuz Perşembe günü başlayacak Kurban Bayramı için şimdiden uyarılarda bulundu. Taşova, Türk toplumunda her bayram büyüklerin elini öpme ve ziyaret etme olduğunu ve bununla birlikte kalabalık ortamlar oluşturma gibi ritüellerden bu yıl mutlaka kaçınılması gerektiğini söyledi. Geçen Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da aile büyüklerine gidilmemesi tavsiyesinde bulunan Bilim Kurulu Üyesi Taşova, ‘Özellikle iş ortamı içinde aktif olarak bulunan kişiler büyüklerini bu şekilde tehlikeye atmamaları gerekiyor’ şeklinde konuştu.

BAYRAMLAŞMA SOSYAL MESAFELİ OLSUN

Bayram ziyaretlerine gidildiğinde salgının tedbirlerine tam anlamıyla uyulması gerektiğinin öneminden konuşan Prof. Dr. Yeşim Taşova, ‘Olur da gidilirse özellikle yaşlı ve risk grubundakiler için 1,5-2 metre mesafede bulunarak, el hijyenine dikkat etmek ve maske kuralına uymak gerekiyor. Toplu halde yenilen yemekler, ziyaretler olmasın. Ziyaret etmeyelim. Telefon var, görüntülü konuşma var, bu seneyi böyle geçirelim. Bunun başka yolu yok. Hele ki toplumda vakalar artarken böyle bir riske kimseyi atmamak gerektiğini düşünüyorum’ dedi.

KESİNLİKLE TOKALAŞMA OLMAMALI

Kurbanlık alımındaki tokalaşarak yapılan pazarlıkla ilgili sosyal medyada gördüğü ‘yapay el’ örneğini veren Taşova, hiçbir şekilde bu durumun kabul edilir olmadığını belirterek şu şekilde konuştu:

‘Kurbanlık alımındaki tokalaşma için sosyal medyada görmüştüm araya yapay bir el koymuşlar. O şekilde anlaşmaya çalışılıyor. O da olmayacak, o da bir ritüel bizim için. Bütün bunlardan vazgeçmeliyiz. Bilindiği gibi sosyal mesafe, maske, temizlik ve havalandırma gibi önlemler çok önemli. Bu dönemi böyle geçireceğiz. Özellikle ikinci dalgayı beklerken daha dikkatli olmak gerekiyor’ dedi.

ETLERİ KAPIYA BIRAKIN

Kurban kesiminin ardından etlerin dağıtılırken kapıya bırakılmasının daha güvenli olacağını ifade eden Prof. Dr. Yeşim Taşova, ‘Belediye ve kurumların ayırdığı, hijyen ortamının sağlandığı alanlarda, daha kontrollü olan kısımlarda bu görevin yerine getirilmesi şart ve koşul. Etlerin dağıtımı da sosyal mesafe korunarak yapılmalı. Kapıya bırakılarak, mesafe korunarak yapılabilir. Maske kullanımına dikkat edilerek dağıtılabilir. Gidip evde oturma, kalabalık bir ortam oluşturup o şekilde dağıtmanın da olmaması lazım’ uyarısında bulundu.

İLİşKİLİ HABERLER Vali Resmen Açıkladı! Kurban Bayramı'nda İlk Yasak

Vali Resmen Açıkladı! Kurban Bayramı’nda İlk Yasak

Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Kurban Bayramı Açıklaması

Bakan Koca’dan Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Kurban Bayramı Açıklaması

Bakanlık Açıkladı: İşte 2020 Kurban Bayramı Koronavirüs Önlemleri

Bakanlık Açıkladı: İşte 2020 Kurban Bayramı Koronavirüs Önlemleri

Tatilciler Koronavirüsten Korkmuyor!

Tatilciler Koronavirüsten Korkmuyor!

İLİşKİLİ GALERİLER Taze Et Tüketmeyin! Kurban Bayramına Özel Tüyolar

Taze Et Tüketmeyin! Kurban Bayramına Özel Tüyolar

Emekli İkramiye Tarihi Belli Oldu! Ramazan ve Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman, Hangi Tarihte Yatacak?

Emekli İkramiye Tarihi Belli Oldu! Ramazan ve Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri Ne Zaman, Hangi Tarihte Yatacak?

Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

İstanbul'un O İlçesinde Salgın Kol Geziyor

İstanbul’un O İlçesinde Salgın Kol Geziyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu