Beyşehir Gölü, ‘nilüfer tarlası’ gibi: Koparmanın cezası 73 bin TL

Beyşehir Gölü, 'nilüfer tarlası' gibi: Koparmanın cezası 73 bin TL

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Konya Ovası’ndaki Beyşehir Gölü’nde açan nilüferler, sekiz bin metrelik alanı adeta tarlaya döndürdü. Yaz aylarında olgunlaşarak göl yüzeyinde açan nilüferler, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Nilüferleri koparmanın ise 73 bin TL cezası bulunuyor.

Konya’da yer alan tatlı su gölü Beyşehir’in kıyılarında açan nilüferler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Konya’nın güneyindeki Beyşehir ilçesindeki gölün güneyinde ve batısında Toros Dağları, doğusunda volkanik Erenler Dağı, batısında da Anamas ve Sultan Dağları bulunuyor.
Balıkçılığın yapıldığı, 656 kilometrekarelik yüz ölçüme sahip Beyşehir Gölü çevresinde ayrıca 3 plaj yer alıyor.
Gölün sekiz bin metrekarelik bölümünde de nilüfer çiçekleri yetişiyor. Beyşehir Gölü üzerinde açan nilüferler, gün doğumunda su yüzüne çıkıyor, öğleden sonra ise su altına giriyor.
Yaz sezonuyla birlikte Beyşehir Gölü’ne gelen yerli ve yabancı turistler, ‘nilüfer tarlası’nı da ziyaret ediyor. Özellikle fotoğrafçıların ilgi odağındaki nilüferleri koparmanın cezası 73 bin TL.
İzmir’den ziyarete gelen Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Aydoğan, “İnanılmaz bir güzellik. Dünyanın başka bir yerinde yok. 7,5 kilometre beyazlı, sarılı zambaklı. Herkesi Beyşehir’e davet ediyorum, mutlaka nilüfer bahçelerini gezmeliler” dedi.
İşte Beyşehir Gölü’nden yansıyan diğer kareler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu