Beyin Anevrizmaları Belirtileri Nelerdir? Beyin Anevrizmaları Nedenleri Nelerdir? Beyin Anevrizmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Vücutta bulunan atardamarlarda ve aort damarlarda meydana gelen baloncuk ve çıkıntıya anevrizma denir. Beyinde meydana gelen damarların baloncuk olması ise beyin anevrizmasıdır.

BEYİN ANEVRİZMALARI NEDENLERİ NELERDİR?

Daha çok erişkin kişilerde görülen beyin anevrizmaları nedenleri şunlardır: Sigara ve alkol kullanımı, 40 yaşını geçmiş olmak, damar sertliği, uyuşturucu kullanımı, kafaya alınan darbeler (travma), kanser veya kafa ve boyun bölgesinde medyana gelen tümörler.

BEYİN ANEVRİZMALARI BELİRTİLERİ BELERDİR?

Bu rahatsızlık iki farklı şekilde belirti göstermektedir. İlk olarak beyin dokusunu kitlenin sıkıştırması sonucunda meydana gelir. Bunun sonucunda baskı uygulanan bölge işlevini yerine getirmez. Eğer kitle göz çevresine yakın bir bölgede ise belirtileri şunlardır: göz bebeğinde genişleme, göz arkasında şiddetli ağrı, görme bozuklukları, yüzde uyuşma ve göz kapağında düşüklük.

İkinci olarak da anevrizmalar patlama ile meydana gelir. Bu süreç çok daha sancılı ve şiddetlidir. Beyin çevresinde meydana gelen anevrizmaların belirtileri ise şöyle: Nöbet, kusma, bilinç kaybı, algılamada zorluk, ışığa karşı hassasiyet.

BEYİN ANEVRİZMALARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İlk tedavi yöntemi cerrahi kliplemedir. Bu işlem esnasında doktor kafa tasının kısmını çıkararak kitleye ulaşır ve kan akışını kesmek için damar ile arasına bir klips takar.

Bir diğer tedavi yöntemi ise endovasküler koilleme. Bu operasyonda kafa tası açılmaz. Hastanın kasığından yumuşak bir platin tel yardımı ile kitle olan bölgeye ulaşılır ve bu şekilde kan akışı durdurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu