Beyaz Saç Tellerini Neden Asla Koparmamalısınız?

Yaşlanmak hayatımızın kaçınılmaz bir parçası. Kimilerimiz bununla barışık olsak da kimilerimiz de bu fikre o kadar kolay adapte olamıyor. Yaşlılıkla özdeşleştirilen beyaz saçlar, hem kadınlar hem de erkekler tarafından gizleniyor. Zira kimse olduğundan daha yaşlı görünmek istemiyor. 😊 Peki beyaz saçlarla mücadele etmek için nasıl bir yöntem benimsemek gerekiyor? 🤔 Bu sorunun cevabı tamamen size kalmış! Bildiğimiz tek şey ne olursa olsun saçınızdaki beyaz telleri koparmamanız gerektiği. Zira saçlarınızı yolmak beraberinde çok ciddi problemler getirebiliyor. Beyaz saç tellerini neden asla koparmamalısınız, sizler için araştırdık! 👇🏻

Hemen hemen hepimiz saçımızdaki beyaz telleri koparırsak yerine yenilerinin geleceği konusunda uyarıldık

“Beyaz saç tellerini koparırsan daha fazla beyazın çıkar!” 🥲 Peki ama bu söylenti ne kadar doğru? Öncelikle saç tellerinizi koparmanın hiçbir koşulda iyi bir fikir olmadığını söyleyelim.

Eğer kopardığımız saç telleri çoğalarak geri dönselerdi kellikle ilgili şikayetler de ortadan kalkardı 😅

Saç tellerinizi yolmak saçınızın çoğalmasını sağlamaz. Yetişkin insanlar günde ortalama 159 saç teli kaybederler. Bu son derece doğal bir durumdur.

Peki saç telimizi kopardığımızda tam olarak ne yaşanıyor?

beyaz saç

Ömrünü kısalttığımız koparılmış saçlar bir süre dinlendikten sonra yeni bir büyüme döngüsüne girerler. Bu döngünün başlaması yaklaşık 3 ay sürer. 20 yaşından sonra her döngüde saçlarımız biraz daha incelir ve güçsüzleşir. Her bir büyüme döngüsünün tamamlanması yaklaşık beş yıl sürmektedir.

Saç telimizi kopardığımızda bu döngüyü de kısaltmış oluruz

beyaz saç

Bu durum saç köklerimize ciddi zararlar verebilir. Enfeksiyona hatta kelliğe yol açabilir. Saçların beyazlaması yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçasıdır. 28 yaşından itibaren vücudumuzda bulunan pigment granüllerinin sayısı azalmaya başlar. Bu da saçlarımızın doğal rengini kaybederek grileşmesine/beyazlamasına neden olur. Elbette buradaki tek faktör yaş değil! 😪 Genetik özellikleriniz ve biyolojik yapınız da bu süreçte etkin rol oynar. Benzer bir şekilde stres de saçların beyazlamasını hızlandırabilir.

Peki ne yapmalısınız?

beyaz saç

Saçlarınızdaki beyaz telleri kucaklamayı ya da saçlarınızı boyamayı deneyebilirsiniz. Beyazlarla savaşmak yerine onlarla barışmayı denemek, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için çok daha faydalı olacak! 😊 Eğer birkaç yıl içerisinde kel kalmak istemiyorsanız saçlarınızı yolmaktan bir an önce vazgeçmeniz gerekiyor!

İlginizi çekebilir:

Toplanın Açıklıyoruz! Stres Yüzünden Oluşan Beyaz Saçları Yok Etmenin Yolları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu