Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Cinsel yolla bulaşan bu hastalık özellikle üreme sisteminin serviks (Rahim ağzı), rahim, tüpler ve üretra (İdrar yolları) gibi nemli bölgelerde kolayca çoğalabilmektedir. Bel soğukluğu anal ya da oral yolla bulaşabilecek bir hastalık olduğundan homoseksüel ilişkilerde de bulaşma olasılığı vardır. Özellikle bu hastalık hamile anneden doğum sırasında bebeğine de geçebilir.

BEL SOĞUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bel soğukluğu hastalığının belirtileri erkeklerde ve kadınlarda farklı olarak görülmektedir. Erkek hastalarda yaşanmış şüpheci cinsel temas sonrası 2-7 gün içerisinde akut pürülen üretral akıntı (İrili idrar yolu akıntısı), dizüri (İdrarda yanma) ve üretrit (İdrar yolu enfeksiyonu) oluşur.

Kadınlardaki belirtileri ise; mukopürülan servisit (Rahim ağzı iltihabı), cinsel ilişki sonrası kanama, anormal vajinal akıntı gibi belirtiler görülmektedir. Bununla beraber yenidoğan bebeklerde ve nadir de olsa yetişkinlerde konjoktivite (Göz enfeksiyonu) de olabilir.

BEL SOĞUKLUĞUN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bel soğukluğunun tedavisi çeşitli antibiyotikler kullanılarak tedavi edilebilir. Bu hastalığa sahip olan insanlar kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdırlar ve bu süreçteki gelişmeler takip edilmelidir. Hastalığın belirtileri olan akıntı, idrarda yanma, ağrı olmasından doktora başvurulmalıdır.

Bu hastalığa sahip olan kişinin yakın zamanda cinsel ilişkiye girdiği kişilerinde doktor kontrolün de olması gerekmektedir. Hastalığın tedavi sürecinde başarı oranını artırmak için kişilerin cinsel ilişkide bulunmamaları önerilmektedir.

İLİşKİLİ HABERLER İlişkileri Ayakta Tutan Püf Noktalar

İlişkileri Ayakta Tutan Püf Noktalar

Uzmanlar 'LYME' Hastalığına Karşı Uyardı

Uzmanlar ‘LYME’ Hastalığına Karşı Uyardı

Sedef Hastaları Temizlik Yaparken Dikkat

Sedef Hastaları Temizlik Yaparken Dikkat

Yaz Aylarında Ortaya Çıkan Hastalığa Dikkat

Yaz Aylarında Ortaya Çıkan Hastalığa Dikkat

İLİşKİLİ GALERİLER Moralinizi Yükseltecek Beslenme Önerileri

Moralinizi Yükseltecek Beslenme Önerileri

Hastalıkların Tedavisi: Sabun!

Hastalıkların Tedavisi: Sabun!

Sezen Aksu'nun Kolit Hastalığı 6 Yıldan Sonra Nüksetti

Sezen Aksu’nun Kolit Hastalığı 6 Yıldan Sonra Nüksetti

Bu Besinler Damar Tıkanıklığının Önüne Geçiyor

Bu Besinler Damar Tıkanıklığının Önüne Geçiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu