Bebeklerde Grip ve Nezleye Ne İyi Gelir?

Bebeklerde görülen soğuk algınlığı ve grip annelerde endişeye neden olabiliyor. Böyle durumlarda grip tedavisi araştırılıyor. Grip nedir? Bebeklerde ve çocuklarda grip belirtileri neler? Bebeklerde grip nasıl geçer?

Bebeklerde grip ve nezle genellikle birbirine karıştırılıyor. Böyle durumlarda anneler endişelenerek doğal tedavi yöntemleri araştırıyor. Bebeklerde grip belirtileri neler? Bebeklerde grip nasıl geçer? 

GRİP NEDİR?

Grip, üst solunum yollarını etkileyen viral bir sonbahar ve kış hastalığı olarak bilinir. Çoğu zaman soğuk algınlığı ile karıştırılır ama grip, soğuk algınlığına göre daha ağrılı ve ağır bir hastalıktır.

BEBEK VE ÇOÇUKLARDA GRİP BELİRTİLERİ NELER?

Bebek ve çocuklarda grip belirtileri neler?

-Ateşin aniden 38 derecenin üstüne çıkması. (Herkeste ateş olmayabilir)

-Ürperme-üşüme

-Kas ağrıları

-Aşırı yorgunluk hissi

-Kuru öksürük

-Burun akıntısı

-Boğaz ağrısı

-İshal, mide bulantısı ve kusma.

ÇOÇUKLARDA VE BEBEKLERDE GRİP NEDEN OLUR?

Gribe influenza ailesinden bir virüs neden olur. En yaygın olanları ise A ve B virüsleridir.

BEBEKLERDE GRİP KAÇ GÜN SÜRER?

Yetişkin insanlarda grip 1-2 hafta içinde düzelir ama bebeklerde ve çocuklarda bu süre uzayabilir. Bebeklerde grip, tamamen dinlenme süresine ve tedavinin doğru şekilde uygulanmasına bağlı olarak kısa ya da uzun sürer.

BEBEK VE ÇOÇUKLARDA GRİP NASIL GEÇER?

Bebeklerde gribal enfeksiyonun olduğunu anlamanın ilk yolu ateşi kontrol etmek. Çocuğun ateşi geçmiyorsa doktora görünmekte fayda var. Doktor kontrolü olmadan ilaç tedavisi uygulamak tehlike teşkil edebilir.

Nemli bir ortam öksürüğe iyi gelir. Bu nedenle, buhar makinesi ile bebeğin olduğu ortam gerektiği şekilde nemlendirilmelidir.

Bebekte eğer öksürük ve burun akıntısı varsa bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır.

Bebeği emziren anneler, bebeklerini daha sık bir şekilde emzirmeli, eğer bebekte ek gıdalara henüz başlanmadıysa sulandırılmış elma suyu ve bitkisel çaylar verilebilir.

BEBEKLERDE HASTALIKLARA KARŞI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bebeklerin hastaklıklardan korunması için ebeveynlerin kişisel hijyenlerine dikkat etmesi gerekir. Eller sıklıkla su ve sabunla yıkanmalıdır.

Anne ya da baba hasta ise kesinlikle maske takmalı ve bebekle temas etmemelidir.

Dışarıdan gelen ebeveyn bebeğin ya da çocuğunun yanına gitmeden önce dışarı kıyafetlerini değiştirmeli, mümkünse ılık bir duş almalıdır.

Doktor muayenesi olmadan bebek ve çocuklara antibiyotik gibi ilaçlar verilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu