‘Bayram, büyük bir lütuf ve rahmet günüdür’

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kurban Bayramı dolayısıyla bir tebrik mesajı yayımladı.


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, mesajında şu ifadelere yer verdi:


“Aziz Vatandaşlarım,


Kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhu taşıyan, birlik ve beraberlik duygularını daha yoğun hissettiğimiz güzel zamanlardan olan bir Kurban Bayramı’na daha ulaştık.


Bizlere sorumluluk sahibi insan olduğumuzu hatırlatan, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi de görüp gözetmemizi telkin ve tavsiye eden bu güzel bayramı Kurban Bayramı’nızı tebrik ediyorum. Bizleri; sağlıkla, huzur ve mutlulukla bir bayrama daha eriştirdiği için Cenabı Hakk’a hamt ediyorum.


Değerli Vatandaşlarım,


Kelime manası “Allah’a yaklaşmak” anlamına gelen “kurban” İslam alemi için büyük bir lütuf ve rahmet günüdür.


Allah rızası için maddi fedakârlık yaparak manevi iklime vesile olma gayesi taşıyan kurban, insanoğlunun kendisine verilen nimetleri başkalarıyla paylaştığı, Allah’a olan şükran borcunu yerine getirme hazzı yaşadığı özel bir ibadettir. Büyük bir şuurla eda edilen “kurban” hem dini hem dünyevi mana ve hikmetler ihtiva eden, insanlık tarihi kadar kadim bir ibadettir.


“Sosyal adaletin” tesisinde önemli katkıları olan kurban ibadeti, toplumun her ferdine, dayanışma ruhuyla tıpkı bir okul gibi öğretici olur. Bu mübarek bayram günlerinin, kurbanla gelen sevincin, milletimizin huzur ve mutluluğunu artırmaya vesile olmasını temenni ediyorum. Salgın sonrası kurban ibadetlerini Hac farizasıyla taçlandıran vatandaşlarımızın, ibadetlerinin kabulünü sağlık ve esenlikle ailelerine kavuşmalarını temenni ediyorum.


İnsanlığın, bütün bayramların aziz dönemler olduğunu idrak ettiği; şiddetten uzak, sevgiye yakın; savaştan ârî olarak barışa doğru yol almasını ümit ediyorum. Milletimizin infak gayesiyle ifa ettiği, kurban ibadetinin kabulünü Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.


Şehit ailelerimiz başta olmak üzere, ülkemizin güvenliği için görev başında olan askerlerimizin, polislerimizin bütün güvenlik güçlerimizin, canlarımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımızın, bayram günü vazifeleri başında olan bütün çalışanlarımızın, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan bütün milletimizin ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı’nı canı gönülden kutluyor, bu bereketli günlerin bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu