Barcelona’nın efsane kaptanlarından Puyol: Türkiye’de futbolun ne kadar tutkulu bir şekilde takip edildiğini biliyorum


…’yi sosyal medyadan takip edin

İspanya’nın köklü ekiplerinden Barcelona’da yıllarca forma giyerek kulübün efsanelerinden biri olan Carles Puyol Türkiye’deki futbol kültürü ve kendisi hakkında merak edilenleri yanıtladı

Kasım ayında Katar’da başlayacak FİFA Dünya Kupası öncesi, 51 ülkede sergilenen Dünya Kupası’nın bu seferki durağı Özbekistan oldu.

FIFA Dünya Kupası özel bir organizasyon kapsamında, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e getirildi.

“Dünya Kupası Turu” organizasyonunda Taşkent’e getirilen kupa dolayısıyla, İspanya ile dünya şampiyonluğunu yaşayan Barcelona’nın efsane kaptanlarından Carles Puyol ile Fransa milli takımında aynı gururu yaşayan Chiristian Karembeu da Taşkent’e geldi.

Eski futbol yıldızları, çocuklarla futbol oynadı. Efsane yıldızlar, daha sonra düzenlenen etkinlikte kupayı kaldırarak poz verdi.

18 ayar altından yapılan, 6 kilo 175 gram ağırlığında ve 36,8 santimetre yüksekliğindeki Dünya Kupası, daha sonra Özbek futbolseverlerin beklediği salonda sergilendi.

‘Bu kadar sağlam bir savunma oyuncusu olarak nasıl zarif kalabildiniz’ sorusuna Puyol, “Benim için tartışmaya açık olmayan tek bir prensip var. İster antrenman olsun, ister maç olsun sahaya çıktığında yüzde 100’ünü ortaya koymak. Bu babamın Barcelona’da oynamaya başlamadan önce bana verdiği bir öğüt. Bana söylediği şuydu: ‘Eğer Barcelona takımı seni yeteneğin üst düzeyde olmadığı için seçmezse hiç sorun değil ama eğer yüzde 100’ünü vermediğin için seçmezse seni hiç affetmem. İlk günden itibaren bu öğüdü hiç aklımdan çıkarmadım. Bu hayatımda aldığım en doğru öğütlerin başında geliyor. Saha dışında da önemli bir konu var. Futbol çok yakından takip edilen ve milyonların izlediği bir spor. Saha dışında da örnek bir davranış göstermelisiniz. Sahadaki başarılı performansı bununla tamamlamalısınız” dedi.

“TÜRKİYE’DE SAHAYA ÇIKTIĞIMDA DESTEK DUYGUSUNU HEP HİSSETTİM”

Futbolun harika bir spor olduğunu belirten Puyol, “Önemli olan bu sporun tadını çıkarabilmek. Futbolcu olmak isteyen birçok genç olduğunu biliyorum. Babamın bana verdiği öğüt gibi önemli olan elinden gelenin en iyisini yapmak, her zaman sıkı çalışmak, yüzde 100’ünü ortaya koymak bir gram bile azına razı olmamak. Saha dışında size hedeflerinizden saptırabilecek, kafanızı karıştırabilecek çok şey olabilir. Asıl heyecan ve cazibe sahada yaşananlar. Bunun farkına olup enerjinizin eforunuzun yüzde 100’ünü vermek önemli” dedi.

Türkiye’de futbolun ne kadar tutkulu bir şekilde takip edildiğini bildiğini kaydeden Puyol, “Bu bence çok güzel bir şey çünkü sahadaki oyuncular da taraftarların tutkusunu yakından hisseder ve ona göre performansın en üst düzeye çıkarmaya çalışır. Takımını candan desteklemen normal ama bunu rakip takıma da belli bir saygı çerçevesinde yapmak önemli. Türkiye’ye maçlar için birçok kez geldik. Orada maçlara çıktığımda taraftarların yoğun enerjisini ve bu destek duygusunu hep hissettim” dedi.

“BİZ KENDİMİZE 4 HEDEF BELİRLEMİŞTİK…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu