Balkuş; Hemşehrilerimle ölmeden buluşmak istiyorum!

Erzurum Güncel- Erzurum’un medyadaki kültür elçisi olan tiyatrocu Murat Balkuş, yıllardır memleketinde herhangi bir programa çağrılmamasına sitem etti. Erzurum’da sahne almadan ölmek istemediğini söyleyen Balkuş’a ‘Adavapuru Şakir’ olarak tanınan Erzurumlu sanatçı, TV ve Radyo programcısı Şakir Bozan’dan destek geldi.

Ayşe Nur Erdoğdu Bayram/ Pusula

 

Bulunduğu her ortamda Erzurum ve  Erzurum Kültürünü tanıtan usta tiyatrocu Murat Balkuş, sosyal medya hesabından sitem dolu bir mesaj paylaştı.

 

 

Erzurum adına yaptığı tiyatrolar, skeçler ve radyo programlarıyla kültürümüze büyük katkılar sağlayan Balkuş, ülkenin dört bir tarafında farklı programlara çağrılmasına rağmen yıllardır beri Erzurum’da sahne almamasına adeta isyan etti.

Erzurum’a özgü has rolleriyle kendini tüm Türkiye’ye sevdiren ve her ortamda Dadaş ruhunu yansıtmaya çalışan Balkuş, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“ 2004 de Erzurum’dan çıkmışım, daha bir gün Erzurum’da bir programa çağrılmamışım. Neden, niye, ne için bilmiyorum Erzurum’un yolunu izini bilmeyenler defalarca programlarda Erzurumlu diye yer almış. Açın sosyal medyalarına bakın, Erzurumlularla hiç bir bağı olmamış, memleketin adını dahi anmammışlar.

Ben ise Erzincan’da Rize’de programlara götürülmüşüm lakin memleketime yakın dahi olmamışım. Zaman geçiyor, ben memleketimde tiyatro sahnesine çıkmadan ölmek istemiyorum.

 

Oyunum siyasi değil, kimseyi yerme için değil. Sadece dedelerimiz, nenelerimiz, babalarımız analarımız ve kendi çocukluk anılarımız üzerine. Bu bağlamda bu oyunu oynamak için hemşehrilerimden destek istiyorum. Ölmeden geleceğe bir anı bırakmak istiyorum.

 

 

Ya ben memleketimde ciğerlerimle buluşmak istiyorum. Bunu ne bir siyasi biriyle ne de ticari biriyle yapmak istiyorum. Ben hemşehrilerimle ölmeden çıkarsızca buluşmak istiyorum.”

 

 

Adavapuru Şakir’den destek

Tiyatrocu Murat Balkuş’un sitemine sosyal medyadan bir çok Erzurumlu destek verdi. Erzurumlu Sanatçı, TV ve Radyo programcısı Adavapuru Şakir olarak tanınan Şakir Bozan da  Balkuş’un arzusunun mutlaka destek bulması gerektiğini söyledi.

Bozan sosyal medyasında, “ Murat Balkuş’un bu arzusu mutlak karşılık bulmalıdır. Eminim ki bu çağrıya Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz ve yetkili olan bütün hemşehrilerimiz kulak verecek, dikkate alacaklardır. İnsanın ruhunu doyuran, yaşama bağlayan en önemli şey yaptığı işi insanlarla buluşturmak, onlarla bir bağ kurabilmektir. Murat Balkuş bir tiyatrocudur, en iyi yaptığı şey sahnede oyununu sergilemektir. Diğer tiyatrocu arkadaşlarımız gibi kendisi de o sahnede olmalı hemşehrileriyle buluşmalı, hem kendi ruhunu hem izleyenlerinin ruhunu doyurmalıdır. Geç kalmadan o perde açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu