Bakan Varank: 2 Aşıda Hayvan Deneyi Aşaması Bitti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Adıyaman’da aşı geliştirme faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Vetal şirketini ziyaret etti.

Bakan Varank, Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), TUBİTAK ile bu şirketin iş ortaklığında koronavirüs salgınıyla mücadele çerçevesinde faaliyetlerin yürütüldüğü fabrikadaki tetkiklerin ardından aşı ile alakalı açıklama yaptı.

AŞI PROJELERİNDE BÜYÜK HAMLELER

Koronavirüs salgını, Türkiye hudutlarına girmeden kritik önlemler aldıklarını anımsatan Mustafa Varank, bu çerçevede TÜBİTAK çatısı altında Koronavirüs Türkiye Platformu’nu kurduklarını, aşı projelerinde de ciddi bir yol katettiklerini belirtti.

İKİ AŞI PROJESİNİN HAYVAN TESTİ SONLANDI

TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu bünyesinde başlatılan aşı ve ilaç geliştirme faaliyetlerinin oldukça istikrarlı bir şekilde bilim insanlarının üstün çabasıyla devam ettiğine işaret eden Bakan Varank, aşı geliştirme faaliyetleri çerçevesinde iki projede hayvan testlerinin sonlandığını dile getirdi.

ÜÇ PROJEDE KLİNİK FAALİYET NOKTASINA GELİNDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, açıklamalarına şu ifadelerle sürdürdü:

‘Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Osman Erganiş hocamız da Vetal ile yürüttüğü çalışmada hayvan deneylerinde son noktaya geldi. Sonraki aşamada dosyalarını Sağlık Bakanlığımıza teslim edecek. Böylece platformumuzda yer alan 3 aşı projesinde klinik aşama çalışmalarına geldik.

Tabii ki bu aşıların geliştirilmesinin yanı sıra seri üretimi de çok önemli. Bunları Türkiye’de üretebileceğimiz altyapıya sahip bütün şirketlerimizi geziyoruz. Vetal de önemli bir adayımız. Buradaki tesisimiz Sağlık Bakanlığımızın yetki vermesiyle insan aşısı üretimi için çok rahat kullanılabilecek.

Sağlık Bakanlığımız ile de görüşmeleri yapıyoruz, ekipleri burayı ziyaret edip inceledi. Sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, insan üzerinde deneme aşamasına gelen aşılarımızı burada üretip, yeni bir aşamaya geçmek istiyoruz.’

Yerli ve milli bir aşıyı vatandaşın hizmetine çıkarmak istediklerini ifade eden Mustafa Varank, ‘İnşallah ülkemize şifa olacak aşıları kendimiz üretebilip vatandaşımızın hizmetine sunacağız.’ diye konuştu.

 

‘KISA SÜREDE İNSAN DENEMELERİNE BAŞLAYABİLECEĞİZ’

Aşı faaliyetlerinde Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde faaliyet yürüttüklerini kaydeden Mustafa Varank, şu ifadeleri kullandı:

‘Hayvan denemeleri tamamlanan aşılarımızın dosyası Sağlık Bakanlığına teslim edildi. Bakanımız öncülüğünde gerekli incelemeler hızlı bir şekilde yapılıyor. Çok kısa bir süre içerisinde Faz-1’e geçeceğimize inanıyoruz, yeter ki mevcut inceleme süreçleri bir an önce tamamlansın. Vetal gibi önemli tesislerde de Faz-1 ve Faz-2 aşamalarında kullanılacak aşılar üretilebilsin. Biz kısa süre içerisinde insan denemelerine başlayabileceğimize inanıyoruz.’

Veterinerlik aşıları bakımından Türkiye’nin en iyi altyapıya sahip şirketlerinden birisini Adıyaman’da ziyaret etmekten memnun olduğunu dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, şirketin güvenlik düzeyi ve sertifikasyonu yüksek olan 17 laboratuvarı olduğunu dile getirdi.

Firmanın üretimini yaptığı veteriner aşılarını ihraç ettiğini de belirten Bakan Varank, şirketin aynı zamanda Adıyaman Üniversitesi ile anti serum faaliyetleri yaptığını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, vatandaşın sağlığını ve personelleri tehlike altına sokmaksızın, ölümcül mikropların güvenli bir halde araştırılması için geliştirilecek, Türkiye’de güvenlik düzeyi en fazla olacak BSL-4 laboratuvarının inşaatıyla ilgili de görevlilerden bilgi aldı.

Mustafa Varank’a ziyareti esnasında Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Aydın, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Halil Fırat, Yakup Taş ve Fatih Toprak ve Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mehmet Turgut’da yer aldı.

İLİşKİLİ HABERLER Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Açıkladı: Fırsatçılık Yapanlar Hiçbir Şekilde Desteklerden Yararlanamayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Açıkladı: Fırsatçılık Yapanlar Hiçbir Şekilde Desteklerden Yararlanamayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından '10 Günlük Ara' İddiasına Açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ’10 Günlük Ara’ İddiasına Açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Yazılım Hamlesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Yazılım Hamlesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayicilere İki Yeni Kolaylık Getirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayicilere İki Yeni Kolaylık Getirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı OSB'lere Destek İçin Kamu Spotu Hazırladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı OSB’lere Destek İçin Kamu Spotu Hazırladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu