Aydemir: ‘Eski Türkiye yok artık’

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ülke gündemine ilişkin notlar düştü, terörle mücadelede kaydedilen başarıyı gündeme taşıdı, muhalefetin yaklaşımını eleştirdi, Yusufeli Barajını örnek göstererek eser siyasetine vurgu yaptı


Milletvekili Aydemir, Gaziantep’in Karkamış ilçesine, terör örgütü YPG/PKK mensuplarınca Suriye’nin kuzeyinden roket ve havan mermilerinin atılması sonucu bir öğretmen ile 5 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirdiğini anımsattı.

AYDEMİR: ‘YAZIKLAR OLSUN DİYORUM’

Muhalefetin, bu saldırıları aklamaya çalıştığını belirten Milletvekili Aydemir, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, bu saldırıları gerçekleştiren PKK- PYD-YPG’yi kınayan tek bir laf duydunuz mu? Dün Mahir Polat isimli kendi milletvekillerinin yeğeni katledildi ve Kılıçdaroğlu’nun buna dönük tek bir lafı yok. Çünkü oradan oy beklentileri var. Böylesine ucuz düşünen bir yaklaşım var. Daha önce ‘PYD kendi topraklarını koruyan bir örgüt’ diyordu ve bu söylemi tekzip etmemek için bir şey söylemiyor. Yazıklar olsun diyorum.” ifadesini kullandı.

MUHALEFETİN YAKLAŞIMINA TEPKİ

Milletvekili Aydemir, “muhalefet partilerinin, yasak savma babında terörü kınadığını” savunarak, şöyle devam etti: “Böylesine ucuzluk olabilir mi? ‘Vicdansız, kitapsız, vatan haini PKK-PYD’yi kınıyoruz’ desene. Merhum Attila İlhan, “Bu ülkenin her zaman yüzde 10 hain kontenjanı vardır’ demişti. Ben bu oranın daha fazla olduğuna şimdi kanaat getirdim. Bir savaş uçağı pilotu, PKK’nın kanalına çıkıp ülkemizin, Silahlı Kuvvetlerimizin kirli bir savaş götürdüğünü söylüyor. Terörle bu zamana kadar niye etkin mücadele edemeyişimizin altında bu tür vatan hainleri varmış.”


PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI


Basın toplantısında Pençe Kılıç Hava Harekâtı Operasyonlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Aydemir, ‘Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımızın bir ifadesi var. Bu bağlamda yani bu hava harekatından sonra Kara Harekatı da olabilir dedi. Terörle mücadele için ne lazım geliyorsa sayın Cumhurbaşkanımız yeri zamanı geldiğinde esaslı kararlar alıyor ve hayata yansıtıyor. Ve en mühimi şu bağımsız bir ülkeyiz. Bağımsız, kendi kararını alan bir ülkeyiz, gereğini yapan bir ülkeyiz. Ve tabii ki Birleşmiş Milletlerin kararları bizim için caridir. O kararlar ışığında, uluslararası hukuk neyse onları çiğnemeden ne lazım geliyorsa ülkemizin güvenliği için yapılıyor. Yapanlara minnettarız. Orada bu gayreti gösteren erinden generaline kim varsa ve siyasi erk olarak sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere kim bu işlere karar veriyorsa milletçe medyunu şükranız. Kendilerine ölünceye kadar ilanihaye minnettar kalacağız. Evlatlarımızın katledilmesinin önüne geçiyorlar ve sulh üzere, barış üzere bir zemin oluşsun diye gayret sarf ediyorlar. Şehitlerimize tekrar rahmet diliyorum. ‘ dedi.


‘ARTIK ESKİ TÜRKİYE YOK’


‘Artık eski Türkiye yok’ kaydını düşen Milletvekili Aydemir, terörle mücadele edilirken aynı zamanda eser ve hizmet siyasetinden taviz verilmediğini, bunun son örneğinin de Çoruh üzerinden yükselen, yükseklik kaydında dünyanın 5’inci barajı olan Yusufeli Barajını örnek gösterdi.


Barajın ülke ekonomisine yıllık 5 milyarlık katkısı olacağını dile getiren Milletvekili Aydemir, bu yatırımı engellemek için CHP’nin yatırımı mahkemeye taşıdığını hatırlatarak, ‘CHP daha önce bu işi mahkemeye götürmüş olmasaydı çok daha erken bitecekti. En az 5 yıl mahkeme süreci devam ettiğini hatırlayın. Biz bunu yaparken önümüze takoz koyanlar olmasına rağmen yürüdük geldik ve bu noktadayız.’ diye konuştu.


YUSUFELİ BARAJI


Tabii biz bunları yaparken aynı zamanda şunu da yapıyoruz, yani ülkemizin kalkınması, gelişmesi için atılması gereken adımları da atıyoruz. Iktisadi zeminde bakın Yusufeli barajı bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılacağı törenle su tutmaya başlayacak. Yusufeli barajı deyip geçmeyin arkadaşlar. Dünyada cesaret bakımından 5. Sırada bir baraj. Ve ülkemize çok ciddi katkıları olacak. Yaklaşık bir. 9 milyar kilovatsaatlik yıllık elektrik üretimi yapacak ve ekonomiye 5 milyarlık katkısı olacak. Çok ciddi bir yatırım. Bu kiminle hayat buldu, bizimle buldu. Peki bizimle bulurken ne oldu arkadaşlar? Bakın normal şartlarda. Bitmiş olsaydı CHP daha önce bu işi mahkemeye götürmüş olsaydı çok daha erken bitecekti. En az 5 yıl mahkeme süreci devam ettiği hatırlayın. Biz bunu yaparken önümüze takoz koyanlar olmasına rağmen yürüdük geldik ve bu noktadayız. Türkiye’ye eser vizyonu kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarız.‘ dedi.


MSB BÜTÇESİ


Basın toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen MSB bütçesine ilişkin notlar düşen Milletvekili Aydemir, savunma sanayisinde yerli ve milli yaklaşım ve yatırımlara işaret etti, ‘Sınır namustur’ vurgusunu paylaşarak, Türkiye’nin milli menfaatleri için cansiperane özveride bulunan Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK’ya minnettarlığını iletti.


ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akşener’e yaptığı çağrıya yönelik olarak kendisine yöneltilen suale cevap veren Milletvekili Aydemir, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız İYİ Parti’ye şunu söylüyor, ‘bak yanında yörendekiler hakikaten vatana millete kastedenlere şirinlik yapmaya çalışıyorlar. Şunları bir gör kendine bir çeki düzen ver’ diyor. Bundan doğal ne var? Bunu söylüyor sayın Cumhurbaşkanımız. Ders alırlarsa milletin yüreğine girerler. Almazlarsa milletin gazabına mutlaka ama mutlaka uğrarlar. ‘ dedi.


 


 


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu