Avrupa’da Noel Ruhunu En İyi Yansıtan 10 Şehir

Aralık ayının gelmesiyle birlikte yeni yıl ve Noel heyecanı tüm dünyada başladı. Dünyanın dört bir yanında coşkuyla kutlanan Noel döneminde şehirlerin ruhu adeta değişiyor. Kültür zenginliğini yansıtan geleneksel dokunuşlar, kurulan uzun, lezzetli sofralar, edilen muhteşem sohbetler ve şahane konserlerle Avrupa’da Noel ruhu tüm büyüsüyle devam ediyor. Öte yandan bazı şehirler var ki 2022’ye oldukça görkemli bir şekilde veda ediyor.

Dünyanın dört bir yanından yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başaran ve Noel ruhunu en iyi yansıtan 10 şehre götürüyoruz şimdi sizi! Dilerseniz vakit kaybetmeden Amsterdam’dan Londra’ya dek yılın bu zamanı göz kamaştıran Avrupa şehirlerini birlikte keşfedelim. Noel ruhunu yansıtan şehirler hangileri? Bakalım yılın bu zamanı birbirinden keyifli Avrupa şehirlerinde Noel nasıl kutlanıyor?

1. Amsterdam

Noel ruhunu yansıtan şehirler listemizin ilk sırasında Amsterdam geliyor. Hollanda’nın başkenti ve ülkenin en yüksek nüfuslu şehri olan Amsterdam şüphesiz Noel ruhunu en iyi yansıtan Avrupa şehirlerinden biri. Estetik mimarisi, renkli eğlence hayatı, köklü tarihi, kültürel ve doğal mekanları ile gezmek için keyifli bir şehir olan Amsterdam özellikle Noel zamanı en renkli günlerini yaşıyor.

Tam da bu zamanlarda şehrin dört bir yanında 30’a yakın Noel pazarı kuruluyor. Bu pazarlarda birbirinden lezzetli Hollanda peynirlerinin, çikolatalarının, baharatlı ve meyveli sıcak şaraplarının, tarçınlı yılbaşı kurabiyelerinin ve birbirinden farklı Hollanda lezzetlerinin tadına varabilirsiniz. Bu pazarların en gösterişlisinin ise şehrin en meşhur meydanı olan Dam Meydanı (Dam Square)’nda kurulduğunu hatırlatalım. 

2. Köln

Yılın en parlak ve göz kamaştıran zamanında dünyanın dört bir yanında kurulan Noel pazarları dikkat çekiyor. Öte yandan Köln Noel ruhunu en iyi yaşatan şehirlerden biri. Almanya denince akla ilk Berlin gelse de Köln en güzel Noel pazarlarının kurulduğu şehir olarak biliniyor. 

Unesco Kültür Mirası’nda bulunan ve dünyanın en büyük katedrallerinden biri olan Köln Katedrali çevresinde kurulan Noel pazarında her yıl muhteşem bir Noel panayırı kuruluyor. Şehir merkezinde 60 farklı mekanda bu pazarların kurulduğunu hatırlatalım. Ancak Lucia Noel Pazarı bu pazarların en büyüğü olma niteliğini taşıyor. Köln’de kurulan Noel pazarlarından birbirinden lezzetli Alman tatlarını deneyimleyebilir ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

3. Prag

noel ruhunu yansıtan şehirler

Dünya’nın en etkileyici meydanlarından biri olan Prag Old Town Square Noel zamanında muhteşem bir Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. Kentin tüm meydanını kaplayan tarçın ve şarap kokusu turistleri akın akın bu meydana çekiyor desek abartmış olmayız sanırım. Öte yandan Tyn Katedrali’nin önünde renklendirilen ve ışıklandırılarak kurulan devasa çam ağacı Noel’in başladığını tüm Prag’a ilan ediyor.

Yine katedralin önünde sıra sıra dizilen ahşap kulübelerde, kristaller, kuklalar ve ahşap oyuncaklar alabileceğiniz hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Öte yandan Prag lezzetli şaraplar deneyimleyebileceğiniz en güzel Noel pazarlarından birine sahip. Panayıra yolunuz düşerse mutlaka vişne likörü, romlu çay ve kızarmış sosislerin tadına bakın deriz.

4. Basel

noel ruhunu yansıtan şehirler

Noel ruhunu en iyi yaşayan ve yaşatan bir diğer Avrupa şehri şüphesiz Basel. İsviçre’de yer alan Basel, yılın bu zamanı Noel’i en keyifli karşılayan yerlerden biri! Barfüsserplatz meydanında kurulan Noel pazarı şehri adeta keyifli bir karnavala çeviriyor. Aralık ayında kurulan stantlarda İsviçre’nin en güzel çikolatalarını, pastalarını, yöresel yemeklerini ve içkilerini tatmanız mümkün.

Ayrıca meydanda kurulan devasa çam ağaçlarının altında verilen şahane konserlerin tınısına kapılabilirsiniz. Basel’in yanı sıra Zürih’te Noel ruhuna bambaşka bir ilham getiriyor. Basel’e yolunuz düşerse Zürih’in Noel pazarlarına da mutlaka uğrayın ve devasa çam ağaçlarıyla bezenmiş meydanı ziyaret edin deriz.

5. Budapeşte

noel ruhunu yansıtan şehirler

Noel zamanının en soğuk havasına fakat en lezzetli sıcak şaraplarına ev sahipliği yapan şehirlerinden biri olan Budapeşte etkileyici bir Noel ruhuna sahip. Şehirde özellikle yılın bu zamanlarında geçirdiğiniz zaman içinizi ısıtabilir. Tuna nehrinin iki kenarında kurulan bu şehir Noel zamanlarında Çigan müziğiyle ziyaretçilerini karşılıyor.

Vörösmarty tér’de kurulan ana Noel pazarında müziğin keyfini çıkartırken aynı zamanda Macar lezzetlerini deneyimlemeniz mümkün. Langos, Kürtös, Kalacs, Palinka gibi enfes lezzetleri barındıran mutfağı ile Budapeşte mutlaka Noel şehirleri listenizde olmalı. Son olarak meydanda kurulan devasa buz pateni pistinin de Noel ruhunu bir üst noktaya taşıdığını söylemek isteriz.

6. Brüksel

Belçika’nın Noel’i en çoşkulu yaşayan ülkelerden biri olduğu konusunda hemfikiriz. Tabi bu çoşkunun en yoğun yaşandığı şehir “Winter Wonders” adı verilen ve muhteşem Noel pazarlarına ev sahipliği yapan başkent Brüksel. Unesco Kültür Mirası listesinde bulunan ve defalarca Dünya’nın en güzel meydanı seçilen Grand-Place Meydanı başta olmak üzere Bourse, Place de la Monnaie, the Place Sainte-Catherine ve Marché aux Poissons’ta kurulan pazarlarda Noel coşkusunu en zirvede yaşayabileceğiniz bir şehir Brüksel.

Kurulan Noel pazarlarında buz pateni pistleri, atlıkarıncalar ve biribirinden etkileyici buz heykelleri de yer alıyor. Belçika’nın ünlü Noel pastası olan Bouche de Noel, Cougnolles, Chocroutte, Sobey, Roscón de Reyes gibi ünlü lezzetleri yine bu panayırlarda bulunuyor. Öte yandan kentin meşhur biralarını, Mulled şarabını, meşhur Belçika çikolatalarını, waffle ve patates kızartmalarının en lezzetlisini de bulabileceğiniz kulübe ve çadırlar bu sene de meraklılarını bekliyor.

7. Strazburg 

noel ruhunu yansıtan şehirler

Her yıl milyonlarca ziyaretçisi ile Dünya’nın en çok turist ağırlayan ülkesi olan Fransa, Noel zamanında da göz kamaştırıyor. Özellikle en büyük Noel pazarının kurulduğu ve sınır komşusu olduğu Almanya’dan da izler taşıyan Strazburg, Fransa’da  Noel denince akla gelen ilk şehir olabilir! 11 semt boyunca uzanan hediyelik eşya, yiyecek, içecek ve eğlence stantları, devasa Noel ağaçları, eğlenceli lunaparklar ve süslü ortaçağ mimarisine sahip evleri ile şehir baştan sona göz kamaştırıyor.

Şehre 73 km mesafede bulunan Colmar ise Noel kutlamalarını peri masalına dönüştüren yerlerden biri. Sokaklarında gezerken kendinizi adeta bir prens ya da prenses gibi hissedeceğiniz kent, masalsı bir ambiyansa sahip. Noel ruhunu yaşatan pazarların kurulduğu Strazburg yılın bu zamanı en büyüleyici halini sunuyor. Kentte kurulan Noel pazarlarında sıcak şarap stantlarını, Noel kurabiyeleri, pastalarını, geleneksel yemekleri ve envaiçeşit hediyelik eşyayı bulmanız mümkün.

8. Viyana

noel ruhunu yansıtan şehirler

Noel ruhunu yansıtan şehirler listemizin 8. sırasında Viyana geliyor. Şüphesiz Avusturya Noel ruhunu rengarenk yaşayan ülkelerden biri. Özellikle Başkent Viyana’da kurulan onlarca Noel pazarının en ünlüsü Viyana Belediye Binası (Rathous)‘nda kuruluyor. Noel döneminde her yıl 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği bu alan tam bir görsel şölene dönüşüyor diyebiliriz. Peki bu pazarlarda neler var? Minyatür ahşap oyuncakların, kuklaların, zencefilli kurabiyelerin, yün şapkaların ve sıcak şarapların sergilendiği bu pazarlarda hediyelik çoğu eşyayı bulabilirsiniz. Pazarın hemen yanında kurulan 3.000 m2’lik buz pateni pistinde ise keyifli vakit geçirmeniz mümkün.

9. Stockholm

noel ruhunu yansıtan şehirler

1903 yılından beri geleneksel olarak aynı yerde kutlanan Stockholm Noel pazarı şehrin en ünlü bölgesi Gamla Stan’ın kalbi olan Stortorget meydanında konumlanıyor. Noel boyunca bu meydanda İsveç’in en güzel ren geyiği kurabiyelerini, Elk sosislerini, Gloggun adı verilen sıcak şaraplarını tatmanız mümkün. Çoğu alanda son derece duyarlı bir toplum olan İsveç halkı, Noel döneminde kazanç sağlanan ürünlerden elde edilen gelirleri de hayır kurumlarına bağışlayarak Noel ruhuna anlam katıyor.

10. Londra

noel ruhunu yansıtan şehirler

Noel ruhunu yansıtan şehirler listemize Londra ile görkemli bir final yapıyoruz. Avrupa’da Noel’i en güzel yaşatan şehirlerden bahsederken Londra’dan söz etmemek olmazdı! Londra yılın bu özel zamanını yüzyıllardır kutlayan bir kent. Milyonlarca insanın yaşadığı şehrin nüfusu Noel döneminde 12 milyonu geçiyor. Durum böyleyken şehrin dört bir yanında da devasa Noel pazarları kuruluyor. Bu Noel pazarları arasında Covent Garden ve Hyde Park’ta kurulan pazarlar en dikkat çekenleri. Özellikle Hyde Park’ta kurulan Winter Wonderland’de eğlenceli saatler geçireceğinizi garanti ederiz.

Bu alanda kurulan buz pateni pisti İngiltere’de dış mekanda kurulan en büyük pist olarak biliniyor. Öte yandan 200’den fazla yiyecek, içecek kulübeleri bulunduran pazarlarda enfes yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Londralılar için çok özel bir yer olan Covernt Garden ise Noel zamanı ayrıca dekore edilerek muhteşem bir ambiyansa dönüştürülüyor. Kentte Trafalgar Meydanı, Thames Nehri kıyıları, Big Ben Saat Kulesi, Cannon Caddesi ve Oxford Caddesinde de görkemli Noel pazarları kuruluyor.

Viktorya dönemi İngiltere’sinde Noel döneminin en geleneksel aktivitelerinden biri hayalet hikayeleri anlatmaktı. Peki Noel’de hayalet hikayeleri anlatıcılığı nasıl gelenek haline geldi? Detaylar burada sizi bekliyor!

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu