Asgari Ücrete Yapılan Ara Zam Oranı Açıklandı

Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler son dönemin en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Pek çok vatandaş enflasyon ve hayat pahalılığı sebebi ile ekonomik olarak büyük zorluklar yaşıyor. Öyle ki haziran ayında açlık sınırı 6.391 TL, yoksulluk sınırı ise 20.818 TL olarak açıklanmıştı. Mevcut asgari ücret ise 4.253 TL. Hal böyle olunca ekonomik sıkıntılardan en fazla etkilenen kesimlerden biri asgari ücret ile çalışanlar oluyor. Son zamanlarda hükümet kanadından yapılan açıklamalarda temmuz ayında asgari ücret ara zam kararı alınabileceğini söyleniyordu. Ancak, herhangi bir zam yapılıp yapılmayacağı net değildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Haziran Pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 29 Haziran’da toplanacağını açıklamıştı. Erdoğan ayrıca, asgari ücretle ilgili düzenlemelerin hafta sonundan önce tamamlanacağını ifade etmişti. Böylece milyonlarca asgari ücretlinin gözü kulağı komisyondan çıkacak habere çevrildi. Çarşamba gününden beri komisyon 3 kere bir araya geldi ve komisyon kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret net 5.500 TL oldu. Böylece asgari ücrete %30 ara zam yapılmış oldu.

2022 yılı için asgari ücret net 4.253 TL olarak belirlenmişti

2021 yılında ise net asgari ücret 2.825 lira seviyesindeydi. Geçtiğimiz aralık ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda asgari ücrete yaklaşık %50 oranında bir zam yapılması kararlaştırılmıştı. Böylece asgari ücrette rekor bir artış geçekleşti. Böylece ücretler 4.253 lira seviyesine yükselmişti. Ancak son dönemde gerçekleşen ekonomik bozulma, bu tarihi zam oranının bile yetersiz kalmasına sebep oldu. Bu sebeple, milyonlarca çalışan asgari ücretin yeni bir düzenlemeyle yükseltilmesi gerektiğini düşünüyordu. Kamuoyunun beklentileri doğrultusunda ilk Asgari Ücret Tespit Komisyonu 29 Haziran Çarşamba günü toplandı.

Komisyona işçi kesimini temsilen 5 kişilik TÜRK-İŞ heyeti katıldı. Ayrıca Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) 5 kişiden oluşan temsilci heyeti de komisyonda yer aldı

asgari ücret ara zam

Son olarak hükümeti temsilen de 5 kişinin katılımıyla 15 kişilik komisyon tamamlandı. Böylece, asgari ücret ara zam toplantısı başlamış oldu. Komisyon bu toplantıda bir sonuca ulaşamayınca perşembe günü bir toplantı daha yapıldı. Son toplantı ise 1 Temmuz Cuma günü yapılmıştı. Toplantıdan sonra komisyon üyeleri yeni asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada yeni asgari ücretin 5.500 TL olacağını açıkladı. Böylece asgari ücrete %30 ara zam yapılmış oldu

asgari ücret ara zam

Milyonlarca asgari ücretli, bugün yapılan açıklamayı bekliyordu. Erdoğan, açıklamasında vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz dedi ve yeni asgari ücreti 5.500 TL olarak açıkladı. Böylece asgari ücret %30 artmış oldu. Aynı zamanda enflasyonun sadece Türkiye’nin değil diğer ülkelerin de ekonomik sorunu olduğunu ifade etti. Yeni asgari ücret 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Asgari ücret 5.500 TL’ye yükselmiş olsa da birçok vatandaş yüksek enflasyon sebebiyle bunun gerçek bir çözüm olmayacağını düşünüyor. Çünkü yılbaşında yapılan rekor zam, enflasyon karşısında kısa bir süre içinde erimişti. Muhalefet ve ekonomistler de gerçek çözümün enflasyonun makul seviyelere çekilmesi olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu