Araç Kullananlar Dikkat! 7 Soruda Uyku Apnesi Test…

Gece uyurken nefesin aniden durması şeklinde meydana gelen uyku apnesi oldukça tehlikeli olabilmektedir. Tedavi edilmezse ölüme bile neden olabilen uyku apnesi, trafik kazalarını 6 kat artırıyor. Uzun yolculuğa çıkacakların dikkatli olması gerekiyor.

Uyku esnasında solunum durmasıyla meydana gelen uyku apnesi sıklıkla oluştuğu için oldukça riskli bir durumdur. Uyku apnesi olan kişiler gece uykularını sağlıklı bir şekilde alamadıkları için bazı hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden uyku apnesi olan kişilerin tatil yolculuğunda araç kullanacaklarsa eğer çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Göğüs Hastalıkları ve Uyku Uzmanı Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu, bu sinsi hastalığın yol açtığı sorunlara ve tedavisine dek önemli açıklamalarda bulundu. Kırışoğlu, uyku apnesi olup olmadığınıza ışık tutacak 7 sorudan oluşan bir de test paylaştı.  Peki sizde uyku apnesi var mı? İşte yanıtı…

Uyku apnesi, uyku esnasında neredeyse yüzlerce kez solunumun kesilmesiyle ölüme kadar gidecek şekilde hayatı tehdit etmektedir. Uyku apnesi tüm yaş gruplarında görülür. Ancak es sık görüldüğü yaş aralığı erkeklerde 40 yaş sonrası, kadınlarda ise menopoz sonrasıdır. Uyku apnesinin yorgunluktan konsantrasyon bozukluğuna, inmeden kalp krizine hatta kansere dek birçok ciddi hastalığa yol açabildiğini belirten Göğüs Hastalıkları ve Uyku Uzmanı Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu, trafik kazalarını da 2-6 kat artırdığını, bu nedenle tatil yolculuğunda araç kullanacakların dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

Sinsi bir şekilde ilerleyen bu hastalığın ciddi riskler oluşturduğu ve bu risklerin yol açtığı hastalıklara ve tedavisinin nasıl olması gerektiğine değinen Prof. Dr. Kırışoğlu, çok ciddi açıklamalarda bulunarak uyku apnesi olup olmadığınızı anlamanız için 7 sorudan oluşan test paylaştı.

TEDAVİ EDİLMEZSE ANİ ÖLÜME YOL AÇIYOR!

Birçok nedene bağlı olarak gelişebilen uyku apnesinin en belirgin özelliği şiddetli bir şekilde horlama ve uykudan ani uyanmalar olarak görülüyor. Ancak kişi bu belirtilerden habersiz olabilmektedir. Uyku apnesinin oluşmasında en büyük nedenlerden olan fazla kilo, şişmanlık, sigara ve alkol tüketimi ve çok kalın boyun ve bel çevresine sahip olmak gibi özellikler sıralanabilir. Prof. Dr. Kırışoğlu, “Kilodaki yüzde 10’luk artış orta- ağır uyku apnesi gelişme riskini 6 kat arttırırken, erkeklerde bel çevresinin 102, kadınlarda 89 cm’den fazla olması riski arttırır” diyor. Uyku apnesi yorgunluk, sinirlilik ve konsantrasyon bozukluğu başta olmak üzere bir çok soruna neden olarak günlük yaşantıyı olumsuz etkilerken, uykuda ani ölüme yol açabiliyor.

Uyku apnesi ise özellikle son yıllarda giderek artan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde de fazlaca görülmeye başlanan bu hastalık ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Tatil yapmak isteyenlerin özellikle uzun yolda araç kullanmak durumunda kalanların eğer böyle bir şikayeti varsa çok dikkatli olmaları, böyle bir sorunları varsa en kısa zamanda hekime başvurmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu “Yapılan çalışmalar; uyku apnesinin gün boyu aşırı uyku hali, dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğuna neden olarak trafik kazalarında 2- 6 kat artışa neden olduğunu gösteriyor” diyerek tedavinin ertelenmemesi gerektiğini vurguluyor.

İNMEDEN KALP KRİZİNE HATTA KANSERE!

Giderek daha da artan ve sıklıkla görülmeye başlayan bu hastalığın tüm vücut sisteminin işleyişini etkilediğini ve hayati fonksiyonları çok ciddi derecede durdurabileceğini ve hatta tedavi edilmediği takdirde ölüme bile neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Kırışoğlu şunları söyleyerek çok ciddi uyarılarda bulundu. “Uykuda sık tekrarlayan oksijen düşüş ve yükselişleri kalp ritminin bozulmasına, hipertansiyon, kalp krizi, inme, insülin direnci, tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açabilir. Düşük göz kapağı, göz içi basıncında artış, göz dibinde ödem, işitme azlığı, diş eti iltihabı, reflü, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, dirençli hipertansiyon, atar ve toplardamarlarda pıhtılaşmaya eğilim, cinsel istekte azalma, sperm kalitesinde bozulmaya neden olur. Dirençli hipertansiyon hastalarının yüzde 80’inde uyku apnesi eşlik ettiği gösterilmiştir. Bu hastalarda uyku apnesi tedavi edildiğinde kan basıncı düşer, kullanılan tansiyon ilacı sayısı azalır. Gebelerde erken doğum ve düşük doğuma yol açabilirken, fibromiyalji hastaları sıklıkla kötü uyku kalitesinden yakınırlar. Son yıllarda uyku apnesinin kanser gelişiminde de rol oynadığı gösterilmiştir. Akciğer ve kolon kanseri ile ilişkili bulunmuştur.”

7 soruda uyku apnenizi test edin:

1- Haftada 3 geceden fazla horluyor musunuz? Evet 2 puan, Hayır 0 puan

2- Horlamanız çok gürültülü mü? (Yan odadan duyulma) Evet 2 puan, Hayır 0 puan

3- Uykuda nefesiniz durduğu söylendi mi? Hayır 0 puan, Arasıra 3 puan, Sıklıkla 5 puan

4- Boyun çevreniz kaç cm?

– Erkek 43 cm’den ince 0 puan, 43 cm’den kalın 5 puan,

– Kadında 40 cm’den ince 0 puan, 40 cm’den kalın 5 puan

5- Yüksek tansiyon tedavisi aldınız mı? Evet 2 puan, Hayır 0 puan

6- Meşgul olmadığınızda sıklıkla uyuyakalır mısınız? Evet 2 puan, Hayır 0 puan

7- Araba kullanırken veya trafik ışığında beklerken ara sıra uyukladığınız oldu mu? Evet 2 puan, Hayır 0 puan

Sonuç:

9 puan ve üzeri: Yüksek olasılıkla apneniz olabilir. 

Uyku çalışmasının gerekliliği açısından bir doktora başvurun.

6-8 puan: Belirsiz. 

Hekim tarafından klinik olarak değerlendirilmeli.

5 puan ve altı: Düşük olasılık

UYKU APNESİNE KARŞI ETKİLİ 7 ÖNERİ!

Ciddi problemlere yol açan uyku apnesinin tedavisinin çok önemli olduğunu ve yaşam tarzına dikkat edilerek, sağlıklı yaşam tarzıyla bu hastalığın önlenmesinin mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kırışoğlu, o önlemleri şöyle sıralıyor;

– Mutlaka kilo verin.

– Bel çevrenizin kadınsanız 89 cm, erkekseniz 102 cm’den fazla olmamasına dikkat edin.

– Her gün aynı saatte yatağa yatın ve sabah aynı saatte uyanın.

– Karanlık ve sessiz odada uyuyun. Koltukta değil yatakta uyuyun.

– Alkol ve sigara tüketmeyin.

– Uyku ilacı, sakinleştirici ve kas gevşetici ilaçlardan uzak durun.

– Yatmadan 3-4 saat önce yemek yemeyin.

Uyku apnesinin belirtileri, nedenleri ve tedavilerine dair daha detaylı bilgiye ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu