Anket Firmalarının Çoğu 14 Mayıs Seçim Tahminlerinde Sınıfta Kaldı

14 Mayıs’ta yapılan seçimlere yönelik daha önce 23 anket firmasının yaptığı tahminlerde, kimse sonuçları tutturamadı. Bu firmaların içinde yalnız 9’u seçimin 2. tura kalacağını öngördü. Dün, 14 Mayıs günü, bildiğiniz üzere tüm Türkiye sandık başına koştu. İlk başta 4 Cumhurbaşkanı adayı ile başlayan seçim, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin 11 Mayıs’ta adaylıktan çekilmesi ile Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve  Sinan Oğan arasında devam etti. Seçimde 64 milyon 113 bin 941 seçmen oy kullandı ancak sandıklarda açık ara seçilen bir aday olmadı. ANKA ve AA’nın resmi olmayan verilerine göre son sonuçlar şu şekilde; Erdoğan yüzde 49,37, Kılıçdaroğlu yüzde 45,05 ve Oğan yüzde 5,28 oranında oy aldı. 

2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekilleri seçimi için onlarca anket firması bir yıla yakın bir süredir elde ettikleri sonuçlarla seçimi tahmin etmeye çalışıyordu

Anket
Görsel Kaynak: Independent Türkçe

Bu şirketlerin sonuçları oldukça değişkendi. Kimisi Erdoğan’ı kimisi ise Kılıçdaroğlu’nu önde gösteriyordu. 2018 seçimlerinde ORC, Metropoll, MAK, Optimar ve KONDA isimli firmalar sonuçlara yakın tahminlerde bulunmuştu. O sene MAK, CHP’nin oylarına yaklaşan şirket olurken; ORC, MHP’nin barajı aşacağını bilmişti. Bu sene ise kimse seçim sonuçlarını tutturamadı.

Firmalardan 14’ü seçimin ilk, 9’u ikinci tura kalacağını tahmin etti

Anket
Görsel Kaynak: Independent Türkçe

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden daha önce 23 anket firması tahminlerini kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu firmalardan on dördü seçimin ilk turda biteceğini, dokuzu ise ikinci tura kalacağını iddia ediyordu. PİAR, Artıbir, MAK, ALF, SAROS, SER-AR, Avrasya, ARL, ORC ve EuroPoll isimli anket şirketleri, ilk turda Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını öngörmüştü. Optimar, GENAR, ADA ve Argetus ise ilk turda Recep Tayyip Erdoğan’ın seçileceğini tahmin etmişti.

Resmi olmayan sonuçlara göre beş anket firması gerçek seçimlere çok yaklaştı. Optimar yüzde 50,4, Ada ve Argetus 50,6, Sonar 48,8 ve Varyans 48,6 ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı sonuçlara yakın tahminlerde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun oylarına ise en yaklaşan Optimar oldu. GENAR sonuçları yüzde 44.6, Ada 44,8 ve Sonar 44,1 olarak öngördü. Birçok kamuoyu şirketi ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun birinci turda kazanacağını savunuyordu.

MAK, ORC, Artbir, PİAR, ALF, Saros SER-AR, Avrasya, ARL ve EuroPoll, gibi anket şirketleri Kılıçdaroğlu’nun ilk turda açık ara farkla kazanacağını düşündü. Ancak Optimar yüzde 50,4, GENAR 53,3, Ada ve Argetus ise 50,6 ile Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçileceğini duyurmuştu. İkinci tura ilişkin altı firma anket düzenlemişti. Bunlardan dördü Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikisi ise Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci turda kazanacağını paylaştı.

Meclis dağılımı konusunda da anketler yapıldı

Görsel Kaynak: Independent Türkçe

Şirketler, sadece cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda değil 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için de tahminlerde bulunmuştu. KONDA, MetroPOLL, Area, Yöneylem, MAK, ALF, SAROS, SER-AR, Avrasya, Gezici, Optimar, GENAR, Varyans, ADA, ARGETUS ve AKSOY TBMM’deki çoğunluğun Cumhur İttifakı’nda olacağını yazmıştı. En yüksek oranı 50,8 ile ADA’dan gelirken, en düşüğü yüzde 41’le AR-G’den oldu. Millet İttifakı’nın daha yüksek oy alacağını düşünen araştırma şirketleri ise AR-G, ARL ve ORC’idi. En düşük yüzde 33,5 ile ADA, en yüksek ise 44,2 ile AR-G oldu.

Yeniçeri Kıyafeti Giyen De Var Kendi Masasını Götüren De! Türkiye’nin Dört Bir Yanından Seçim Manzaraları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu