Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Dün, Marmara Denizi’ndeki Gemlik Körfezi’nde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İstanbul’un da aralarında bulunduğu pek çok şehrimizde hissedilen deprem, büyük endişeye sebep oldu. Neyse ki 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından ciddi bir yıkım veya can kaybı meydana gelmedi. Bununla birlikte deprem bölgesinde yaşayan bazı vatandaşlar, sarsıntıdan önce deprem olacağını biliyordu! Google Android Deprem Uyarı Sistemi, depremden saniyeler önce bazı telefonlara bildirim göndererek depremi önceden haber vermişti. İşte bu sebeple Google Android Deprem Uyarı Sistemi nedir sorusu da gündemde. Ayrıca nasıl çalıştığı, ne kadar etkili olduğu ve gerçekten can kayıplarının önüne geçmek için kullanılıp kullanılamayacağı da merak ediliyor. Detaylara birlikte bakalım.

Dün (4 Aralık) Gemlik Körfezi’nde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi

android deprem uyarı sistemi

İstanbul da depremin hissedildiği şehirlerden biriydi. Haliyle 5.1 büyüklüğündeki deprem, büyük bir paniğe neden oldu. Neyse ki depremin ardından ciddi bir yıkım veya can kaybı yaşanmadı.

5.1 büyüklüğündeki depremin ardından en çok konuşulan konulardan biri ise Google Android Deprem Uyarı Sistemi oldu

Sistem sayesinde deprem bölgesinde yaşayan bazı vatandaşlar, depremi önceden haber almıştı! Bazı Android kullanıcıları depremden saniyeler önce telefonlarına gelen uyarı mesajları ile karşılaştı.

Peki, Android Deprem Uyarı Sistemi nedir?

Android Deprem Uyarı Sistemi, Google tarafından geliştirilen ve depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderen bir yazılım. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var, erken uyarı sistemleri depremi önceden tahmin edebilen sistemler değil. Öyleyse nasıl oldu da bazı vatandaşlar depremi önceden haber aldı, sorusu aklınıza gelebilir. Bu durumu daha net şekilde açıklayabilmek için Android Deprem Uyarı Sistemi’nin çalışma prensibine yakından bakmak faydalı olabilir.

Android Deprem Uyarı Sistemi nasıl çalışır?

Android telefonlarda depremin hareketini algılayabilen küçük ivmeölçerler yer alıyor. Bu telefonlar ise birbirine bağlı büyük bir ağın parçası. Bir Android telefon depremi algıladığında Google’ın sunucularına sinyal gönderiyor. Google yeterli sayıda telefondan sinyal aldığında ise depremin merkez üssünü tespit ediyor ve bölgeye yakın diğer telefonlara uyarı alarmı gönderiyor.

Yani sistem depremi önceden tespit etmiyor. Depremi algıladıktan sonra henüz sarsıntıyı hissetmeyen kullanıcılara uyarı gönderiyor

Merkez üssüne daha uzak olan kullanıcılar, depremden daha erken haberdar olabiliyor.

Bazı kullanıcılar deprem olmadan yalnızca birkaç saniye önce uyarı mesajı alıyor. Bazı kullanıcılar ise 10-20 saniye önce uyarı mesajı ile karşılaşıyor

Google yetkilileri uyarı mesajının depremden 50-60 saniye önce de devreye girebileceğini dile getiriyor. Kısacası sistemin depremi ne kadar süre önce haber vereceği, bütünüyle kullanıcının merkez üssüne olan uzaklığına bağlı.

Google’ın erken uyarı sistemi güvenilir mi?

Bu soruya net bir yanık vermek zor. Dün meydana gelen depremin ardından bölgede yaşayan pek çok Android kullanıcısı, telefonunda deprem uyarısı ile karşılaştı. Ancak aynı sistemin 6 Şubat depremlerinde çalışmadığı görülmüştü.

Android Deprem Uyarı Sistemi nasıl aktif edilir?

android deprem uyarı sistemi

Marmara Denizi’nde meydana gelen depremin ardından çokça konuşulan Android Deprem Uyarı Sistemi’nin nasıl aktif edileceği de merak konusu. Cep telefonlarında sistemi etkin hale getirmek isteyen kullanıcıların “Ayarlar” bölümünden “Deprem Uyarıları’nı” aktifleştirmesi gerekiyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi “can güvenliğini” koruyabilir mi?

android deprem uyarı sistemi

İlk bakışta bu erken uyarı sistemi, deprem nedeniyle meydana gelen can kayıplarını azaltabilecek bir araç olarak görülebilir. Ancak bazı uzmanlar aksini düşünüyor. Çünkü ülkemizdeki şehirler aktif fay hatlarına çok yakın. Bu sebeple erken uyarı sisteminin “yeterince erken” çalışması neredeyse imkânsız. Ayrıca uzmanlar depreme dayanıklı olmayan binalarda yaşayan ve afet bilinci oluşmamış bir toplumda, sistemin pek de faydalı olmayacağı görüşünde.

Bazı uzmanlara göre ise erken uyarı sistemi eğer daha önce bir tatbikat ile deneyimlenmediyse panik unsuruna dönüşebilir

android deprem uyarı sistemi

Buna bağlı olarak insanların mantıklı düşünmesini ve sakin kalmasının engelleyen bir unsur haline gelebilir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Doç. Dr. Sibel Halfon konuyla ilgili olarak “Erken uyarıyı aldığınızda panik olmamak için buna daha evvelden aşina olmak, bir tatbikat sırasında deneyimlemiş olmak önemli.” ifadelerini kullanıyor. 

İlginizi çekebilir:

Uzmanlar Açıkladı: Hayvanlar Depremi Önceden Hissedebilir Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu