Anaflaksi Nedir? Anaflaksi Tedavisi

Herhangi bir şeye alerjisi olan bir bireyin alerjisi olduğu ürün ya da nesneye maruz kaldığı takdirde vücudunun verdiği tepki anafilaksiye sebebiyet verebilir. Anaflaksi hakkında edinilmesi gereken bilgiler için şu başlıkları açıklamak gerekir.

1. Anafilaksi Nasıl Oluşur?

Bir bireyin alerjisinin olması ve alerjisinin olduğu herhangi bir nesneye maruz kalması sonucunda vücudun tepki vermesi ile oluşabilir. Bireyin tansiyonunda aniden düşmenin ve aynı zamanda solunum yollarının daralmasının ve nefes almada güçlük çekmesinin sebeplerinden olan anaflaksi, vücudun oksijen almasını engellemektedir.

2. Anafilaksi Nedenleri Nelerdir ve Hangi Nesneler Anaflaksiye Sebep Olur?

Bir bireyin vücudunda normal şartlar altında yabancı maddelere karşı savunma üreten antikorlar mevcuttur. Ancak bireyin alerjisinin olması alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Çocuklarda en yaygın anafilaksi tetikleyicileri, fıstık, ceviz, kabuklu ürünler, süt gibi besinlerdir. Yalnızca herhangi bir ürün ya da besinden değil, aynı zamanda koşu gibi spor ve egzersiz gibi faaliyetlerden de nadir de olsa anaflaksi tetiklenebilir.

3. Anafilaksi Nasıl Önlenir?

Bir alerji sorunu olan anaflaksinin en büyük başa çıkma yöntemi, bireyin alerjisinin ne olduğunu tespit etmesi ve bu alerjiyi tetikleyecek ürünlerden kaçınmasıdır. Genelde kokulu; parfüm, kolonya, gibi ürünler ve doğa ile doğrudan içli dışlı olma yöntemler yani toprağa çıplak ayakla basmak veyahut çiçeklere çok fazla dokunmak gibi eylemler sebep olmaktadır. Doğru beslenme ile anaflaksi önlenebileceği gibi, aynı zamanda yağlı ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.

4. Anaflaksinin Belirtileri Nelerdir?

Anaflaksi reaksiyonu gösteren bireyin vücudu semptomlarını alerjisi olduğu nesne ya da ürüne temasa geçtikten 1-2 dakika sonra göstermektedir. Fakat bu süre bireyden bireye değişiklik gösterebilmektedir. Bireylerin vücudunda farklı şekilde ve farklı derecelerde tepki gösteren anaflaksi, hızlı veya zayıf nabızlara sebep olabilir ve bunun yanında kurdeşen, döküntü, kaşıntı veyahut tansiyon, hipertansiyon ve su çiçeği gibi vücutta beliren ani kabarcıklar ve kızarıklıklara da sebebiyet verebilir. Bireyin alerjisinin olduğu etmenin değişiklik göstermesi ile anaflaksinin semptomlarının değişiklik göstermesi doğru orantılıdır. Düşük tansiyon, yüksek tansiyon, hipotansiyon gibi tepkileri olan anaflaksinin aynı zamanda nefes borusunu tıkaması, vücudun gerekli oksijen ihtiyacını karşılayamaması gibi tepkimeleri de vardır. Belirtiler arasında boğaz şişkinliği, nefes darlığı aynı zamanda, vücudun belirli bölgelerinde kabarcıklar ya da kızarıklıklar veyahut farklı renklerde izler görülmesi olan anaflaksinin kusma, baş dönmesi, ishal ve bayılma gibi reaksiyon belirtileri de söz konusudur.

5. Anafilaksinin Çözümü Nedir ve Anaflaksi Sorununu Yaşamamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Alerjik reaksiyonların temelinde doğru beslenme veyahut bağışıklık sisteminin doğru olarak ilerlememesi yatmaktadır. Bu yüzdendir ki anaflaksi reaksiyonları görmek istemeyen birey, doktor yardımı ile vücut yapısını öğrenmeli ve bağışıklık sistemini kontrol ettirerek neler yapması gerektiği hakkında bilgi almalıdır. Anaflaksi aynı zamanda değişkenlik gösteren sebeplere göre doğal sabunlar, ilaçlar ve bitkilerle de önlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu