Amerikan Sanayi Devrimi’nin 8 Önemli İcadı

18. yüzyılın sonlarında, İngiltere’de ortaya çıkan Sanayi Devrimi dünya ve insanlık tarihi için çok önemli bir dönemin başlangıcıydı. Ekonomik, sosyal ve kültürel pek çok alanda köklü değişimlerin gerçekleşmesine sebep olan Sanayi Devrimi, bugün içerisinde yaşadığımız modern dünyayı şekillendiren en önemli olayların başında geliyordu. Sanayi Devrimi, İngiltere’de başlayıp bütün dünyaya yayıldı. 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde de önemli gelişmelere sebep oldu. Böylece kendine has özellikleri olan Amerikan Sanayi Devrimi yaşandı. Bu durum özellikle tarım, tekstil ve teknoloji alanında yeni icatların ortaya çıkmasını sağladı. O dönemde üretilen icatlar, insanlığın yaşam ve çalışma koşullarını büyük ölçüde değiştirdi. İşte Amerikan Sanayi Devrimi’nin en önemli 8 icadı…

1. Buz kutusu

amerikan sanayi devrimi

Amerikan Sanayi Devrimi sayesinde üretilen ilk buz kutusu ahşaptandı! 1802 yılında, Thomas Moore tarafından icat edildi. Üst kısmındaki bölmede büyük buz kütleleri saklanabilen icat, kalay ve çinko gibi yalıtkan malzemelerle kaplıydı. Kutunu dış kısmı ise, kürk benzeri yalıtkan kumaşlar ile sarılıydı.

Buz kutuları bozulabilir gıdaların tütsülenmeden, konserve edilmeden veya kurutulmadan uzun süre korunabilmesine olanak tanıyordu. Böylece buz kutuları, insanların tüketim alışkanlıklarında, dolayısıyla yaşam tarzları üzerinde önemli değişimlerin yaşanmasına sebep olan bir icat olarak tarihe geçti…

2. Çırçır makinesi

amerikan sanayi devrimi

1796 yılında, Eli Whitney tarafından icat edilen çırçır makinesi tarım tarihinin en önemli icatlarından birisiydi. Makine ham pamuğun tohum, sap ve yapraklardan ayrılması için kullanıyordu. Çırçır makinesi sayesinde pamuk üretimi arttı ve sektörlerde adeta bir “üretim patlaması” yaşandı.

3. Çelik pulluk

amerikan sanayi devrimi

Amerikan Sanayi Devrimi’nin, tarımsal üretimi ileri bir boyuta taşıyan diğer bir icadı ise çelik pulluktu. Çelik pulluk, 1837 yılında John Deere isimli bir demirci tarafından icat edildi. Bu önemli icat sayesinde toprağın ekilmesi ve havalandırılması eski yöntemlerden çok daha kolay ve maliyetsiz hale geldi.

4. Uçak

amerikan sanayi devrimi

Amerikan Sanayi Devrimi sırasında ortaya çıkan en önemli icatlardan bir tanesi ise, şüphesiz uçaktı! Uçağın icadıyla, ulaşımdan ticarete turizmden savaşlara kadar pek çok konuda önemli değişimler yaşandı.

Motorlu ilk uçak, 1903 yılında Wright kardeşler tarafından icat edildi. Wright kardeşlerin icat ettiği motorlu uçağın dış iskeleti ahşaptandı ve pamuklu bir bezle kaplıydı. Buna rağmen, uçak Amerika’daki bir sahilin üzerinde 12 saniye boyunca uçmayı başardı ve insanlık tarihinin en önemli icatları arasındaki yerini almış oldu.

5. Dikiş makinesi

1846 yılında Elias Howe tarafından patenti alınan dikiş makinesi, eski dikiş makinelerinin geliştirilmiş bir versiyonuydu. 1855 yılında Issac Singer, dikiş makinesi üzerinde önemli değişiklikler yaparak, ev kullanımına uygun makineler geliştirdi. Dikiş makinesi üzerinde yapılan bu değişiklikler sayesinde özellikle giyim ve ayakkabı endüstrisinde bir devrim yaşandı.

6. Telefon

İletişim kavramını komple değiştiren telefon, Amerikan Sanayi Devrimi sırasında icat edildi! 1880’lerin sonunda elektrik akımı ile ses iletimi üzerinde çalışmalar yapan Alexander Graham Bell 1876 yılında ilk telefonun patentini almayı başardı. Telefon, icat edildiği ilk yıllarda sadece zenginler tarafından kullanılabiliyordu. Ancak 1900’lerden itibaren kullanımı yaygınlaştı. Amerikan Sanayi Devrimi’nin en önemli icatları arasında yer alan telefon, bugün bile insanlığın yaşamında önemli bir yer tutuyor.

7. Fonograf

amerikan sanayi devrimi

Temelde bir ses kayıt cihazı olan fonograf, 1877 yılında Thomas Edison tarafından icat edildi. Fonograf, seslerin kaydedilip tekrara dinlenebilmesine olanak tanıyordu. Plak çalarların atası konumundaki fonograf, insanlığın müzik ile olan ilişkisini önemli ölçüde değiştiren bir icattı.

8. Ampul

Amerikan Sanayi Devrimi’nin en büyük mucitlerinden olan Thomas Edison, fonograftan sonra 1880 yılında ampulü de icat eden kişiydi. Aslında, Edison’dan önce de ampul modelleri üzerinde farklı çalışmalar yapılmıştı. Ancak Edison, 1880 yılında ortaya çıkarttığı ampul tasarımı sayesinde bu önemli icadı gerçekten kullanılabilir hale getirdi. Edison tarafından tasarlanan ampul, uzun süreler boyunca çalışabiliyordu. Öte yandan, yeni ampul tasarımı yüksek elektrik akımı gerektirmiyordu. Üstelik kurulumu ve kullanımı daha kolaydı. Ayrıca üretim maliyeti de eski ampullere göre oldukça düşüktü. Edison’un ampulü, Amerikan Sanayi Devrimi’nden bu yana, insanlığı “aydınlatan” en önemli icatlardan biri olarak varlığını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu